Szczepionka na Covid-19. Producent wymienia skutki uboczne

Agnieszka

Zdrowie

03.12.2020 12:52

Szczepionka na Covid-19. Producent wymienia skutki uboczne

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił kilka dni temu, że szczepionka na COVID-19 wejdzie na polski rynek już niedługo. Oświadczył, że dokona wszelkich starań, aby zaszczepiło się jak najwięcej Polaków. Szczepionka nie będzie jednak obowiązkowa. Tymczasem w Wielkiej Brytanii już w środę szczepionka została dopuszczona do użytku, a producent poinformował o jej skutkach ubocznych.

Zdjęcie Szczepionka na Covid-19. Producent wymienia skutki uboczne #1

Skutki uboczne szczepionki na COVID-19

W ulotce dołączonej do szczepionki (którą można przeczytać też na stronie internetowej brytyjskiego rządu) wymieniono skutki uboczne, które mogą pojawić się po zastosowaniu szczepienia. Jak zapewnia producent, efekty uboczne są łagodne i szybko ustępują. Warto jednak wiedzieć, że, jak zaznaczono w ulotce, szczepionka przeznaczona jest tylko dla osób powyżej 16 roku życia.

Skutki uboczne, jakie może mieć przyjęcie szczepionki są podobne do tych, jakie mają inne preparaty medyczne, które używamy na co dzień. Także te dostępne bez recepty.

Efekty uboczne

Bardzo często: (1 na 10 osób)

  • Ból w miejscu wkłucia igły
  • Ból głowy, zmęczenie
  • Dreszcze
  • Gorączka
  • Ból stawów

Częste: (mniej niż 1 na 10 osób)

  • Nabrzmienie bądź zaczerwienienie w miejscu zastrzyku
  • Nudności

Rzadkie: (mniej niż 1 na 100 osób)

  • Powiększone węzły chłonne

Objawy są krótkotrwałe i mało uciążliwe.

Ciąża a szczepienie na COVID-19

Nie przeprowadzono szczegółowych badań w tym kierunku. Producent więc zaleca unikać zachodzenia w ciąże w ciągu dwóch miesięcy od przyjęcia szczepionki.

Zdjęcie Szczepionka na Covid-19. Producent wymienia skutki uboczne #2

Przeciwwskazania

Producent zaleca, aby nie stosować szczepionki w przypadku, gdy jesteśmy uczuleni na którykolwiek z jej składników oraz w przypadku chorób z wysoką gorączką, osłabionego układu odpornościowego, problemów z krwawieniem lub stosowania leku hamującego krzepnięcie krwi.

Jeśli wcześniej już stosowaliśmy tę szczepionkę i wystąpiły po niej jakieś problemy, przed przyjęciem kolejnej musimy poinformować o tym lekarza.

WAŻNE: Konieczne są dwa zastrzyki tej samej dawki szczepionki w odstępie 21 dni, a ochrona przed Covid-19 może być skuteczna dopiero po co najmniej 7 dniach od podania drugiej dawki.

Brytyjski rząd poinformował, że szczepionka została dopuszczona do użytku, a szczepienia rozpoczną się w przyszłym tygodniu.