11 powodów, dla których ciągle jesteś głodna

Patrycja
Dieta i żywienie
05.03.2021 13:43
11 powodów, dla których ciągle jesteś głodna

Przez cały dzień masz ochotę, żeby coś przekąsić? Znienacka dopada Cię uczucie głodu i masz nieposkromiony apetyt? Poznaj przyczyny tego stanu. Dowiedz się, dlaczego ciągle jesteś głodna.

Zdjęcie 11 powodów, dla których ciągle jesteś głodna #1

11 powodów, dla których ciągle jesteś głodna

1. Pomijasz śniadania

Jeśli nie jesz śniadań, możesz odczuwasz zwiększony głód podczas dnia. Dzieje się tak dlatego, że dochodzi do wahań poziomu glukozy we krwi. Twój mózg otrzymuje sygnał, że potrzebuje glukozy, a Ty robisz się głodna.

2. Jesz zbyt rzadko

Jesz zbyt rzadko lub nieregularnie. Jeśli chcesz zapanować nad uczuciem głodu, pamiętaj o tym, aby spożywać 4-5 małych posiłków w ciągu dnia. Dzięki temu zapewnisz sobie uczucie sytości i wyeliminujesz wahania poziomu cukru we krwi.

Zdjęcie 11 powodów, dla których ciągle jesteś głodna #2

3. Jesz za szybko

Jeśli jesz za szybko i nie przeżuwasz dokładnie pokarmów, Twój organizm może mieć problem z  zarejestrowaniem uczucia pełności i sytości. Dlatego wydaje Ci się, że wciąż jesteś głodna.

4. Jesz niewłaściwe produkty

Spożywanie dużej ilości węglowodanów i cukru sprawia, że w krótkim czasie znów jesteśmy głodni. Niewystarczająca ilość tłuszczu, białek i błonnika w diecie prowadzi do zwiększenia uczucia głodu. Zmień swoje nawyki żywieniowe. Do swojej diety włącz świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso i ryby, które zapewnią sytość na dłużej.

Zdjęcie 11 powodów, dla których ciągle jesteś głodna #3

5. Jesteś odwodniona

Badania pokazują, że bardzo często zdarza się, że ludzie mylą uczucie głodu z pragnieniem. Być może odczuwasz nieustanny głód, ponieważ tak naprawdę jesteś odwodniona? Pamiętaj, żeby regularnie się nawadniać, pij co najmniej 1,5- 2 litry wody dziennie.

6. Źle sypiasz

Problemy ze snem mogą wpływać na powstawanie uczucia głodu. Jeśli się nie wysypiasz i nie możesz się zregenerować podczas nocnego wypoczynku, wówczas zwiększa się poziom gremliny- hormonu, który stymuluje apetyt i zmniejsza poziom leptyny- hormonu sytości. W ciągu dnia jesteś przez to bardziej głodna i masz większą ochotę na słodycze.

Zdjęcie 11 powodów, dla których ciągle jesteś głodna #4

7. Spalasz za dużo energii

Możesz odczuwać ciągły głód, ponieważ spalasz więcej energii, niż dostarczasz do organizmu wraz z posiłkami. Może być to związane z intensywnymi treningami, za małą ilością kalorii w diecie, ciążą lub karmieniem piersią.

8. Żyjesz w stresie

Jeśli żyjesz w ciągłym stresie, Twój organizm wydziela duże ilości kortyzolu, który może wywołać zwiększony apetyt. Sięgasz wtedy częściej po wysoko przetworzone produkty, węglowodany i cukry proste.

9. Jesteś przed okresem

Przed miesiączką zazwyczaj mamy wzmożony apetyt. Wpływają na to zmiany hormonalne, do których dochodzi w organizmie kobiety w tym czasie.

Zdjęcie 11 powodów, dla których ciągle jesteś głodna #5

10. Jesteś znudzona

Zdarza się, że jemy więcej, niż powinniśmy z powodu nudy. Nie mamy czym zająć czasu, więc automatycznie idziemy do lodówki i sięgamy po jakąś przekąskę. Zajmij się czymś, by odwrócić myśli od nieustannego podjadania. Przestań co chwilę zaglądać do kuchni!

11. Pijesz za dużo alkoholu

Nadmierne spożywanie alkoholu pobudza apetyt. Słone przekąski do piwa, czekoladki i wino, kebab lub pizza w czasie powrotu do domu po imprezie… to wszystko sprawia, że spożywamy większą ilość kalorii, niż powinniśmy.

Zdjęcie 11 powodów, dla których ciągle jesteś głodna #6
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną