Dlaczego Twoja dieta nie działa? 7 powodów, dlaczego dieta nie działa

Dlaczego Twoja dieta nie działa? 7 powodów, dlaczego dieta nie działa

Jesteś na kolejnej z rzędu diecie i nie możesz schudnąć? A może zdrowo się odżywiasz i ćwiczysz, a mimo to tyjesz? Twoja motywacja słabnie, bo waga ani drgnie? Sprawdź możliwe powody braku efektywności! Być może popełniasz któryś z poniższych błędów!

Łatwo się załamać i zrezygnować z diety czy intensywnych ćwiczeń, jeśli nie przynoszą one oczekiwanych efektów. Zdrowe odżywianie, zwłaszcza w połączeniu z treningami powinny przecież owocować. Jeśli nie zależy nam na tym, by schudnąć, to przynajmniej chciałybyśmy nie przytyć. Przejrzyjmy listę najczęściej popełnianych błędów, w trakcie diety.

 

1. Jesz nieregularnie

Wbrew pozorom nie chodzi o to, by jeść aż pięć czy sześć posiłków dziennie – wystarczą trzy. Ważne jest to, by jeść o stałych porach. Regularne posiłki dostarczają organizmowi energii, co przyspiesza przemianę materii. Dzięki temu unikniemy napadów głodu, prowadzących do podjadania, spowolnienie metabolizmu i tworzenia przez organizm zapasów (w postaci tłuszczu). Nie jest prawdą, że ostatni posiłek powinniśmy jeść nie później niż o 18stej. Wszystko zależy od tego, o której godzinie kładziemy się spać. Trzymajmy się po prostu zasady, że ostatni posiłek przypada na 2-3 godziny przed snem. 

Zdjęcie Dlaczego Twoja dieta nie działa? 7 powodów #1

2. Nie czytasz etykiet

Będąc na diecie bardzo chętnie sięgamy po produkty light i fit. Niestety ładne opakowanie i wyeksponowane hasło na tyle skutecznie mamią naszą głowę, że nie czytamy już etykiety takiego produktu. A tymczasem określenie light odnosi do produktów o mniejszej zawartości tłuszczu, ale np. większej zawartości cukru. Podobnie sprawa wygląda z batonikami fit, w którym płatki i orzeszki, czasami aż kleją się od cukru.  Będąć na diecie potrzebujemy tłuszy, nie odchudzajmy się jedząć wyłącznie produkty light i fit. Nasz ogranizm potrzebuje tłuszczy, aby przyswajać witaminy. 

3. Jesz za duże porcje

Zjadanie nawet najbardziej wartościowych i zdrowych produktów, ale w nadmiarze, sprawi, że nie schudniesz, a nawet przytyjesz. Nie liczy się tylko to, co zjadamy, ale także to ile mamy na talerzu. Aby uniknąć dużych porcji, staraj się zawsze nakładać posiłek na mały talerzyk. Dzięki temu zabiegowi dodatkowo posiłek nabierze wizualnie większych rozmiarów – a jak wiadomo, jemy także oczami. Będąc na diecie bardzo ważne jest, aby wyłapać moment w którym nie jesteśmy już głodni ale też nie jesteśmy przejedzeni. Nie czujesz głodu, przestajesz jeść, czujesz, że mogłabyś zjeść więcej ale równocześnie nie czujesz już głodu. To właśnie ten moment w którym powinniśmy skończyć posiłek. 

Zdjęcie Dlaczego Twoja dieta nie działa? 7 powodów #2

4. Nie zmieniasz nawyków

Kolejna dieta i kolejne fiasko. Chwila przerwy i szukamy nowego planu, dzięki któremu schudniemy. I tak w kółko. To kolejny błąd. Na siłę staramy się znaleźć dietę, ale nie zmieniamy na stałe swoich przyzwyczajeń. Żadna restrykcyjna dieta nie sprawi, że schudniemy trwale. Wybierz dietę, która będzie Ci pasowała, na której wytrzymasz lata, a nie tygodnie. Wybierz taką, która z czasem nie będzie dietą, a nawykiem żywieniowym. 

5. Jesz na szybko

Jedzenie w biegu, na stojąco, przed telewizorem i komputerem to najczęściej popełniany błąd żywieniowy u dzieci i dorosłych. Jeśli pochłaniamy posiłek, nie zwracając uwagi na to, co mamy na talerzu, w efekcie zjadamy za dużo i bez przeżuwania. Duża ilość niepogryzionego pokarmu to prawdziwe wyzwanie dla naszego żołądka.

Zdjęcie Dlaczego Twoja dieta nie działa? 7 powodów #3

6. Jesteś zestresowana

Dodatkowe kilogramy, zwłaszcza te w okolicy brzucha mogą być wynikiem wysokiego poziomu stresu. Kortyzol, – bo tak nazywa się hormon stresu, odpowiada za powstawanie najtrudniejszej do zwalczenia tkanki tłuszczowej, tej wokół brzucha. Może poza intensywnymi treningami pomyśl o jodze?

7. Nie pijesz

Na każdej jednej diecie skupiamy się na tym, co można jeść, a czego jeść nie można. Rzadko, kiedy zawracamy uwagę na to, ile wody w ciągu dnia pijemy. Picie wody jest ważne, ponieważ ta ułatwia trawienie, zmniejsza uczucie głosu i oczyszcza organizm. Jeśli nie lubisz wody, możesz zastąpić ją niesłodzonymi sokami, herbatami lub samodzielnie przygotowywanymi napojami. Pij dużo wody, najlepiej niegazowanej oraz duże ilości zielonej herbaty (oczywiście bez cukru). 

Zdjęcie Dlaczego Twoja dieta nie działa? 7 powodów #4
Patrycja

Polecane