Pijesz herbatę z cukrem? Musisz to wiedzieć!

Pijesz herbatę z cukrem? Musisz to wiedzieć!

Herbata to bardzo popularny napój, który pije wiele osób. Czy jednak powinno się zalewać ją razem z cukrem w kubku? Zdecydowanie nie!

 

Zdjęcie Parzysz herbatę z cukrem już wsypanym do kubka? Powinnaś/eś o tym wiedzieć. #1

Popularny napój

Herbata to napój, który pijemy bardzo często i chętnie. Co prawda nie pobudza nas do działania tak, jak mocna kawa, jednak ma swoje inne zalety. Dziś mamy ogromny wybór herbat do wyboru, z którego zdecydowanie korzystamy. Herbatę można pić do każdego dania lub w przerwach między nimi, ponieważ dobrze nawadnia organizm oraz dostarcza innych ważnych składników odżywczych. 

Dodatki do herbaty 

Do herbaty można dodawać również różne dodatki, które polepszają i wzbogacają jej smak. Najbardziej znanym dodatkiem jest na pewno cukier, który dodaje większość z nas. Niektóre herbaty są mocne i cierpkie w smaku, dlatego cukier trochę je „łagodzi”. Do naparu można dodawać też cytrynę  lub miód. Są też i tacy, którzy dodają do herbaty mleko, różne syropy, aromaty lub przyprawy. Czy kolejność dodawania przypraw ma znaczenie? Okazuje się, że tak.

Zdjęcie Parzysz herbatę z cukrem już wsypanym do kubka? Powinnaś/eś o tym wiedzieć. #2

Herbata w sklepie 

W każdym markecie mamy jedną półkę poświęconą herbatom, gdzie znajdują się różne jej rodzaje. Najbardziej popularna jest herbata czarna, która powstaje z fermentowanych i parzonych liści. Herbata biała natomiast składa się z młodych listków, które są szybko zbierane i suszone, przez co zwijają się  w pąki. Herbata zielona natomiast powstaje w związku z prażeniem liści pod wpływem pary wodnej. Na półce można spotkać również herbatę czerwoną, która ma jednak bardzo specyficzny smak, który zawdzięcza długiej fermentacji liści.

Kolejność parzenia 

Jeśli nie mamy dużo czasu lub taki mamy nawyk to zazwyczaj rzucamy do kubka herbatę oraz cukier. Jest to w pewnym sensie „droga na skróty”, która w tym wypadku nie jest dobra. Okazuje się, że tak przygotowywana herbata traci swój właściwy smak. Jeśli dodajemy do herbaty cukier i dopiero ją zalewamy, to powoduje on, że woda zmienia swoje stężenie, ponieważ powstaje roztwór z wody i cukru. Roztwór ten zmienia gęstość  wody, a więc herbata nie parzy się w „czystej” wodzie. To powoduje, że nie smakuje ona tak jak powinna. Zaleca się wiec najpierw zaparzyć herbatę, a dopiero później dodać do niej cukier.

Zdjęcie Parzysz herbatę z cukrem już wsypanym do kubka? Powinnaś/eś o tym wiedzieć. #3

Inne dodatki

Okazuje się, że nie tylko cukier odmienia smak parzonej herbaty. Żeby herbata była smaczna należy najpierw zalać ją gorącą wodą i pozostawić na około 3 minuty, aby się zaparzyła. Po tym czasie należy wyciągnąć saszetkę lub liście i dopiero posłodzić herbatę lub dodać do niej inne dodatki. Nie należy również dodawać od razu do herbaty cytryny, ponieważ pod wpływem połączenia jej z fusami lub saszetką dochodzi do wytrącenia cytrynianiu glinu z liście herbaty. Związek ten natomiast jest niebezpieczny dla naszego organizmu.

 

Katarzyna

true

Polecane