Niektóre osoby tracą zbędne kilogramy po wprowadzeniu w swoje życie kilku małych zmian (ograniczają słodycze, częściej spacerują, odstawiają alkohol). Niestety, nie każdy ma tak łatwą drogę do wymarzonej sylwetki. Problem pojawia się wtedy, gdy pomimo zmniejszenia kalorii i regularnej aktywności fizycznej nie widać żadnych skutków, lub są one niewielkie. Jakie mogą być tego przyczyny?
#Problemy hormonalne.
Hormony tarczycy są szczególnie ważne. Ich nieprawidłowości przyczyniają się do problemów z metabolizmem. Natomiast obniżenie poziomu testosteronu i DHEA skutkuje zmniejszeniem masy mięśniowej i zastąpieniem jej zwiększoną ilością tłuszczu (szczególnie na brzuchu). To tylko kilka z wielu przykładów znaczenia hormonów w procesie odchudzania.
#Ciągły stres.
Będą w ciągłym stresie nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo reagować na diety i ćwiczenia. Zmuszony jest wtedy do magazynowania energii, co uniemożliwia skuteczną utratę nadwagi.
#Niedobór snu.
Niedosypianie, czyli spanie mniej niż 6,5-8 godzin na dobę powoduje spadek energii w ciągu dnia. Wycieńczony domaga się energii, w rezultacie jemy dużo więcej niż osoba, która spała odpowiednio długo.
#Wielogodzinne siedzenie.
Nic tak nie spowalnia metabolizmu jak bezruch. Praca biurowa jest jedną z powszechniejszych zajęć, dlatego obserwujemy coraz więcej osób z nadwagą. Możesz się zdziwić, ale już nawet 20 minut spaceru dziennie jest w stanie spowodować dużo większe spalanie tkanki tłuszczowej.
#Brak ćwiczeń siłowych.
Choć na spalanie tkanki tłuszczowej najczęściej zalecane są ćwiczenia cardio, bez ćwiczeń siłowych nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów. Nie bój się, że urosną Ci męskie mięśnie - tak się nigdy nie stanie. A kilka kilogramów obciążenia sprawi, że będziesz spalać tłuszczu jeszcze długo po zakończonym treningu.