Jak przygotowana kawa jest najzdrowsza? Sprawdź!

Katarzyna

Zdrowie

02.03.2021 19:39

Jak przygotowana kawa jest najzdrowsza? Sprawdź!

Większość z nas dzień rozpoczyna od kubka świeżej i ciepłej kawy. Która jednak jest dla nas najzdrowsza i najsmaczniejsza? Podpowiadamy!

Zdjęcie Jak przygotowana kawa jest najzdrowsza? Sprawdź! #1

Najlepszy budzik 

Zapach świeżo zaparzonej kawy potrafi dość skutecznie wyciągnąć nas z ciepłego łóżka. Kawę można przyrządzić na różne sposoby. Najczęściej pijemy tą z ekspresu french pressu lub kawiarki. Można ją też pić w różnych formach, jako ekspresso, latte macchiato czy café crema oraz z różnymi dodatkami. Okazuje się, że sposób jej parzenia wpływa  na jej smak oraz właściwości zdrowotne.

Właściwości kawy 

Jednym z podstawowych zadań kawy jest pobudzenie nas do działania oraz odpędzenie zmęczenia i dodanie energii. Jedna filiżanka kawy potrafi odpędzić resztki snu i pobudzić nas do działania. Okazuje się, że kawa ma jeszcze inne właściwości i niesie inne korzyści. Badania wykazały, że picie kawy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, alzheimera czy choroby Parkinsona. Ma w swoim składzie również antyoksydanty, które chronią nas przed nowotworami. Kawa wpływa też pozytywnie na naszą pamięć oraz zwiększa wydzielanie serotoniny. Picie tego napoju działa również pobudzająco na nasz metabolizm.

Kawa z ekspresu ciśnieniowego

Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest bogata w antyoksydanty, które są bardzo potrzebne naszemu organizmowi. To dzięki nim nie rozwijają się w naszym ciele komórki nowotworowe. Ekspres ciśnieniowy działa na zasadzie przepuszczania niemal wrzącej wody przez świeżo zmieloną kawę. Dzięki temu jest ona bardzo zdrowa i bogata w wartości odżywcze. Jeśli nasz ekspres nie mieli kawy, to możemy zrobić to sami przez jej zaparzeniem. Dzięki temu nabierze ona również przyjemnego i mocniejszego aromatu. Kawa z ekspresu ciśnieniowego ma lepsze działanie chemoprewencyjne, dzięki czemu procesy rakotwórcze są zahamowane. Dodatkowo jeśli kawa jest przygotowywana z mocno palonych ziaren kawy, to zawiera w sobie mniej kwasu chlorogenowego, który zmniejsza wchłanianie cukru przez organizm. 

Zdjęcie Jak przygotowana kawa jest najzdrowsza? Sprawdź! #2

Kawa z ekspresu przelewowego

Przed powstaniem ekspresów mechanicznych kawa z ekspresu przelewowego była codziennością. Jego działanie jest bardzo proste, ponieważ wygląda ona trochę jak dzbanek. Podczas podgrzewania wody, kawa skrapla się ona do innego zbiornika, skąd następnie przelewa się ją do kubka. W takich ekspresach używa się papierowych filtrów, które zatrzymują związki rozpuszczalne w tłuszczu takie jak kaweol czy kafesol. Takie działanie ma zarówno pozytywne jak i negatywne skutki. Związku te działają przeciwnowotworowo, ale sprawiają również, że poziom cholesterolu we krwi rośnie. Taka kawa nie jest odpowiednia dla osób, które mają problemy z lipidogramem krwi. 

Zdjęcie Jak przygotowana kawa jest najzdrowsza? Sprawdź! #3

Kawa z kawiarki

Często też mamy możliwość picia kawy z kawiarki. Urządzenie to składa się z dolnego zbiornika, gdzie wlewa się wodę, zbiornika-lejka gdzie wsypywana jest kawa oraz pojemnika, gdzie trafia przygotowana kawa. Taką kawiarkę umieszcza się na palniku lub płycie indukcyjnej, gdzie powoli się ona tworzy. Kawa z kawiarki zawiera mniej przeciwutleniaczy niż ta z ekspresu. Dodatkowo przy jej tworzeniu nie wytwarzają się związku, które mogą podrażniać nasz żołądek.   Napój z kawiarki nie zawiera aż tak dużo przeciwutleniaczy, jak również udowodniono jej działanie zmniejszające zagrożenie rozwoju raka prostaty. 

Zdjęcie Jak przygotowana kawa jest najzdrowsza? Sprawdź! #4