Ten skuteczny sposób na kleszcze kosztuje grosze!

Patrycja

Zdrowie

07.06.2022 19:52

Ten skuteczny sposób na kleszcze kosztuje grosze!

Sezon na kleszcze w pełni. Występują nie tylko w lasach i na łąkach, ale też w miejskich parkach, ogrodach i na trawnikach. Z tego powodu musimy być wyjątkowo ostrożni, gdy wychodzimy na spacery lub wybieramy się na wycieczki na łono natury. Jak się chronić przed kleszczami? Polecamy skuteczny sposób za grosze!

Uważaj na kleszcze!

Kleszcze stają się wyjątkowo aktywne od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Oznacza to, że obecnie sezon na nie jest w pełni!

Występują nie tylko w lasach i na łąkach, ale też w miejskich parkach, działkach, ogrodach i na trawnikach. Z tego powodu musimy być wyjątkowo ostrożni, gdy wychodzimy na spacery lub wybieramy się na wycieczki na łono natury!

Jak wygląda ukąszenie przez kleszcza?

Ukąszenie przez kleszcza jest bezbolesne, a ze względu na jego niewielkie rozmiary, łatwo możemy przegapić jego obecność na skórze. Kleszcze wgryzają się w skórę, a gdy nasycą się krwią, to z niej odpadają. Po ugryzieniu kleszcza skóra jest zaczerwieniona, ale nie swędzi, ani nie boli.

Rumień po kleszczu

U niektórych osób może wystąpić rumień wędrujący. Jego wygląd jest charakterystyczny: w środku znajduje się czerwony ślad po ukąszeniu kleszcza, wokół niego blady okrąg, a za nim czerwona obręcz. Rumień po kleszczu z reguły ma od 2 do 3 cm i utrzymuje się przez kilka dni.

Zdjęcie Ten skuteczny sposób na kleszcze kosztuje grosze! #1

Kleszcze przenoszą groźne choroby

W naszym kraju żyje aż 20 różnych rodzajów kleszczy, a nosicielem niebezpiecznych bakterii jest obecnie już co trzeci z nich. Kleszcze występujące w Polsce mogą być bardzo niebezpieczne i przenoszą ponad 20 groźnych chorób. Najczęstsze choroby przez nie przenoszone to: kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, babeszjoza, anaplazmoza, bartoneloza, gorączka Q, tularemia i tibola.

Jak się chronić przed kleszczami? Polecamy skuteczny sposób za grosze!

Krzysztof Bisaga, leśnik z Karkonoskiego Parku Narodowego poleca sprytny sposób na kleszcze! Zaprezentowany przez niego patent kosztuje grosze i jest bardzo skuteczny.

Na profilu KPN na Twitterze możemy przeczytać: "Rolka do czyszczenia ubrań jest sprawdzonym środkiem do usuwania kleszczy z odzieży. (…) Wystarczy przejechać nią kilka razy, aby ściągnąć kleszcze, które przyczepiły się do odzieży”.

Zdjęcie Ten skuteczny sposób na kleszcze kosztuje grosze! #2
Źródło: https://twitter.com/Karkonoski_PN/status/1422432505043505156?s=20&t=vpJuLmceY639RZHkfPLOVg

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!

Gdy wybieramy się na spacer do miejsca, w którym jesteśmy narażeni na ugryzienie przez kleszcza, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Warto założyć ubranie z długim rękawem, najlepiej jasne - łatwiej będzie zauważyć owada na odzieży.
  • Poleca się skorzystanie z repelentu przeciwko kleszczom.
  • Po powrocie do domu od razu zaleca się zdjąć ubranie, wytrzepać je i dokładnie obejrzeć całe ciało.
  • Szczególną uwagę warto zwrócić na miejsca, które są najchętniej wybierane przez kleszcze. Są to przede wszystkim: miejsca na linii włosów, za uszami, szyja, pachy, zgięcia ręki, okolice pępka, pachwiny, pod kolanami i okolice ścięgna Achillesa.
  • Jeśli znajdziemy kleszcza na ciele, należy go jak najszybciej usunąć. Im dłużej owad pozostaje w ciele, tym większe ryzyko zakażenia groźnymi chorobami.Zdjęcie Ten skuteczny sposób na kleszcze kosztuje grosze! #3