Czy metabolizm zwalnia wraz z wiekiem? Brytyjczycy publikują niespodziewane wyniki badań!

Patrycja
Zdrowie
07.06.2022 19:33
Czy metabolizm zwalnia wraz z wiekiem? Brytyjczycy publikują niespodziewane wyniki badań!

Powszechnie uważa się, że z wiekiem chudnie się coraz trudniej… Jednak naukowcy z Wielkiej Brytanii dowodzą, że w kwestii odchudzania wiek nie ma żadnego znaczenia. Według nich seniorzy są w stanie równie skutecznie stracić zbędne kilogramy, co osoby w kwiecie wieku!

Zdjęcie Czy metabolizm zwalnia wraz z wiekiem? #1

Tempo metabolizmu człowieka

Metabolizm nazywany też przemianą materii, określa szereg procesów, które ciągłe i nieustannie zachodzą w naszym organizmie. Tempo metabolizmu to szybkość, z jaką organizm spala kalorie, aby utrzymać normalne funkcjonowanie.

Metabolizm a wiek- czy zwalnia w miarę upływu czasu?

Powszechnie uważa się, że z wiekiem chudnie się coraz trudniej. Według wielu osób taką barierą jest 40- sty rok życia. Uważają, że po tym czasie pozbycie się dodatkowych kilogramów staje się praktycznie niemożliwe…

Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie „Science”, dotyczące analizy tempa przemiany materii na różnych etapach życia, przyniosły niespodziewane rezultaty. Naukowcy z Wielkiej Brytanii dowiedli, że w kwestii odchudzania wiek tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia!

Zdjęcie Czy metabolizm zwalnia wraz z wiekiem? #2

Niespodziewane wyniki badań nad metabolizmem

Analiza tempa przemiany materii u ponad 6 600 osób z 29 krajów, od wieku niemowlęcego, aż do 95 lat, pozwoliła odkryć zaskakujące fakty.

Wyniki przeprowadzonych badań sugerują, że najwyższą przemianą materii w stosunku do masy ciała cechują się niemowlęta. Roczne dziecko spala kalorie o 50% szybciej niż osoba dorosła! Związane jest to z intensywnym rozwojem i wzrostem organizmu.

Po tym intensywnym okresie przemiany materii, metabolizm zaczyna zwalniać w tempie 3% rocznie, aż do osiągnięcia wieku 20 lat.

Po tym czasie tempo przemiany materii stabilizuje się i pozostaje na tym samym poziomie, praktycznie bez zmian, aż do 50. roku życia.

Metabolizm zwalnia dopiero po 60-tce!

Metabolizm zaczyna ponownie zwalniać dopiero po 60. roku życia. Jednak nie dzieje się to gwałtownie, a w sposób łagodny i stopniowy, w stosunku 0,7% rocznie.

Zatem powszechne przekonanie o tym, że wraz z upływem lat chudnie się coraz trudniej, okazuje się błędne! Szybkość metabolizmu nie jest związana z wiekiem i możemy mieć na niego wpływ przez całe życie.

Zdjęcie Czy metabolizm zwalnia wraz z wiekiem? #3

Jak przyspieszyć metabolizm i tracić zbędne kilogramy?

To my w dużej mierze decydujemy o tym, jak dalej będzie wyglądał nasz metabolizm! Wystarczy trzymać się kilku prostych wskazówek.

Jedz zdrowo

Ogromny wpływ na tempo metabolizmu ma odpowiednia dieta. Stanowi aż 70% sukcesu w odchudzaniu. Z codziennego menu warto wyrzucić wysoko przetworzone, kaloryczne produkty, pełne tłuszczu, soli i cukru. Do diety należy wprowadzić świeże owoce i warzywa, chude mięso, ryby, nabiał, pełnoziarniste produkty.

Jedz regularnie

Pomijanie posiłków, nieregularne jedzenie i ciągłe podjadanie, powodują gwałtowne wahania poziomu glukozy, które sprawiają, że wciąż odczuwa się głód. Przez to apetyt wydaje się nienasycony i wciąż mamy ochotę na jedzenie. Rozwiązaniem jest spożywanie 4-5 mniejszych posiłków o stałych porach.

Nie stosuj „diet cud”

Zbyt restrykcyjne, za mało kaloryczne i zupełnie niedopasowane do stylu życia diety, wyrządzą więcej szkody, niż pożytku. Być może pozwolą schudnąć, ale tylko na chwilę. Zaraz potem doświadczymy efektu jo-jo, przez który ponownie przybierzemy na wadze.

Zdjęcie Czy metabolizm zwalnia wraz z wiekiem? #4

Odpowiednio się nawadniaj

Picie większej ilości wody może także pozytywnie wpłynąć na metabolizm. Warto sięgać po zimną wodę, ponieważ organizm zużyje nieco więcej energii, żeby podgrzać ją do temperatury ciała.

Jeśli nie nawadniasz się odpowiednio, ciało zaczyna magazynować wodę w tkankach, pojawiają się obrzęki, opuchlizna, a w efekcie nie chudniesz. Dlatego pij co najmniej 1,5- 2 litry płynów dziennie.

Bądź aktywny fizycznie

Bezczynność, w tym siedzący tryb życia, najbardziej wpływa na spadek tempa metabolizmu. Żeby utrzymać zdrowie i szczupłą sylwetkę, wystarczy umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna, na przykład codzienne spacery. Nie tylko pozwoli to schudnąć, ale też zmniejszy ryzyko rozwoju wielu chorób i może wydłużyć życie.

Pomogą odpowiednie ćwiczenia

W celu przyspieszenia metabolizmu, zwłaszcza w starszym wieku, trzeba zwiększyć aktywność fizyczną. Treningi interwałowe, czyli ćwiczenia wykonywane z wysoką intensywnością, przeplatane czasem na regenerację oraz ćwiczenia siłowe, mają największy wpływ na przyspieszenie metabolizmu. Najlepszym sposobem będzie połączenie obu rodzajów ćwiczeń.

Pamiętaj o odpoczynku

Obniżona długość i jakość snu wpływa negatywnie na metabolizm, a także może powodować wiele zdrowotnych problemów. Gdy się nie wysypiamy, jesteśmy rozdrażnieni, mamy problemy z koncentracją, uwagą i pamięcią, boli nas głowa, możemy mieć obniżoną odporność i większe ryzyko rozwoju chorób układu sercowego, oddechowego i pokarmowego.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną