Ten jeden owoc może obniżyć poziom cholesterolu!

Patrycja

Zdrowie

06.06.2022 21:48

Ten jeden owoc może obniżyć poziom cholesterolu!

Zły cholesterol to zmora wielu osób. Powszechnie wiadomo, że dieta jest jednym z najlepszych sposobów na jego regulację. Naukowcy odkryli, jaki produkt jest najskuteczniejszy w walce z wysokim cholesterolem. Według nich wystarczą tylko dwie porcje dziennie, aby zauważyć poprawę.

Zdjęcie Ten jeden owoc może obniżyć poziom cholesterolu! #1

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to substancja tłuszczowa produkowana w wątrobie.

Jest niezbędny do prawidłowego działania komórek ustroju i reguluje wiele procesów, które zachodzą w naszym organizmie.

Buduje komórki organizmu, wchodzi w skład błon komórkowych i mitochondriów oraz osłonek mielinowych włókien nerwowych, dzięki czemu chroni je przed uszkodzeniem.

Jest konieczny do produkcji wielu hormonów (progesteronu, estrogenów i testosteronu, sterydów anabolicznych, estradiolu, kortyzolu, aldosteronu), a także niezbędny do prawidłowego działania receptorów serotoniny w mózgu.

Bierze udział w wytwarzaniu kwasów żółciowych w wątrobie i witaminy D (pochodna cholesterolu pod wpływem promieni słonecznych przekształca się w witaminę D3 w organizmie). Ułatwia także trawienie tłuszczów.

W nadmiarze może jednak prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jeśli jego poziom jest za wysoki, może doprowadzić do miażdżycy, udaru mózgu, a nawet zawału serca.

Dobry i zły cholesterol

Występuje kilka typów lipoprotein, cząsteczek zbudowanych z tłuszczów i białek, które przenoszą cholesterol. Należą do nich m.in. trójglicerydy oraz dwie frakcje: HDL i LDL.

Zły cholesterol to cholesterol LDL, czyli lipoproteiny o małej gęstości, które to transportują cholesterol z wątroby do komórek ciała. Jego stężenie we krwi powinno być niższe niż 100 mg/dl.

Natomiast dobry cholesterol to cholesterol HDL, czyli lipoproteiny o dużej gęstości. Przyjął potoczną nazwę „dobrego”, ponieważ wiąże nadmiar cholesterolu ze ścian naczyń i przenosi go do wątroby, gdzie jest przetwarzany, magazynowany lub wydalany z żółcią. Dzięki temu chroni naczynia krwionośne przed miażdżycą. W zdrowym organizmie stężenie cholesterolu HDL powinno być większe niż 40 mg/dl.

Proporcje frakcji HDL i LDL (złego i dobrego cholesterolu)

W naszym organizmie znajdują się oba rodzaje cząsteczek, dlatego należy zadbać o ich odpowiednie proporcje: przewagę „dobrego cholesterolu” HDL nad „złym cholesterolem” LDL. Ich zawartość we krwi powinna mieścić się w ściśle określonych granicach.

Jeśli poziom „złego cholesteroli” jest wyższy, to osadza się w tętnicach wieńcowych, tworząc złogi, co zmniejsza ich przekrój. To z kolei może doprowadzić poważnych problemów zdrowotnych: m.in. do zawału, miażdżycy lub udaru mózgu.

Jakie są normy cholesterolu?

Warto co jakiś czas kontrolować poziom cholesterolu we krwi, wykonując badanie o nazwie lipidogram. Polega ono na określeniu stężenia całkowitego cholesterolu we krwi oraz frakcji HDL, LDL i trójglicerydów.

Normy cholesterolu:

Cholesterol całkowity w zdrowym organizmie nie powinien przekraczać 200 mg/dl. Stężenie dobrego cholesterolu (HDL) było większe od 40 mg/dl, natomiast u kobiet powyżej 46 mg/dl). Stężenie złego cholesterolu, czyli frakcji LDL nie może przekraczać 115 mg/dl. Z kolei poziom trójglicerydów nie powinien być większy od 150 mg/dl.

Zdjęcie Ten jeden owoc może obniżyć poziom cholesterolu! #2

Jak zadbać o właściwy poziom cholesterolu w organizmie?

Dieta to najlepszy sposób na regulacje poziomu cholesterolu w organizmie. Z tego powodu powinno się do niej włączyć do niej produkty bogate w stanole roślinne, w rozpuszczalny błonnik pokarmowy, migdały, orzechy i nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby morskie, oliwa z oliwek).

Aby utrzymać niski poziom cholesterolu LDL należy ograniczyć spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli unikać żywności przetworzonej, tłustego mięsa wołowego i wieprzowego, sera o wysokiej zawartości tłuszczu, dużej ilości masła i jaj. Warto utrzymywać prawidłową masę ciała i regularną aktywność fizyczną.

Wystarczą dwie porcje dziennie, aby zauważyć poprawę

Badacze przeprowadzili eksperyment, którego uczestnicy przez miesiąc byli na diecie ubogiej w błonnik i polifenole. 19 badanych osób w wieku 18-55 lat, po czterech tygodniach do swojej diety włączyło dodatkowy składnik- proszek winogronowy. Dziennie spożywali 46 gramów proszku, co odpowiadało dwóm porcjom winogron.

Uczestnikom badania trzykrotnie pobierano krew: na początku eksperymentu, po 4-tygodniowej diecie o niskiej zawartości polifenoli i błonnika oraz po suplementacji proszku winogronowego.

Wyniki wskazały, że proszek winogronowy ma wiele prozdrowotnych korzyści. Pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową, powodując wzrost bakterii Akkermansia, które mają korzystny wpływ na poziom glukozy oraz metabolizm lipidów. Ponadto zmniejsza stężenie kwasów żółciowych oraz poziom cholesterolu całkowitego o 6,1%, w tym HDL o 7,6%, a  LDL o 5,9%.

Zdjęcie Ten jeden owoc może obniżyć poziom cholesterolu! #3

Winogron zmniejsza poziom złego cholesterolu

Według naukowców już dwie porcje winogron dziennie mogą wystarczyć, żeby utrzymywać właściwy poziom cholesterolu. Odkryli, że w niektórych przypadkach spadek poziomu złego cholesterolu, po spożywaniu tych owoców, wynosił ponad 40%.

Winogrona to owoce, które zawierają flawonoidy i antyoksydanty. Potwierdzono, że ich jedzenie lub picie soku z winogron, może obniżyć poziom cholesterolu. Wszystko poprzez zwiększenie poziomu HDL, przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu cholesterolu LDL.