Ten jeden owoc może obniżyć poziom cholesterolu!

Patrycja

Zdrowie

06.06.2022 21:48

Ten jeden owoc może obniżyć poziom cholesterolu!

Zły cholesterol to zmora wielu osób. Powszechnie wiadomo, że dieta jest jednym z najlepszych sposobów na jego regulację. Naukowcy odkryli, jaki produkt jest najskuteczniejszy w walce z wysokim cholesterolem. Według nich wystarczą tylko dwie porcje dziennie, aby zauważyć poprawę.

Zdjęcie Ten jeden owoc może obniżyć poziom cholesterolu! #1

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to substancja tłuszczowa produkowana w wątrobie. Jest niezbędny do życia: buduje komórki organizmu, jest konieczny do produkcji wielu hormonów (progesteronu, estrogenów i testosteronu), kwasów żółciowych i witaminy D. Ułatwia także trawienie tłuszczów. W nadmiarze może jednak prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Dobry i zły cholesterol

Zły cholesterol to cholesterol LDL (lipoproteiny o małej gęstości), natomiast dobry cholesterol to cholesterol HDL (lipoproteiny o dużej gęstości). W naszym organizmie znajdują się oba rodzaje cząsteczek, dlatego należy zadbać o ich odpowiednie proporcje: przewagę „dobrego cholesterolu” HDL nad „złym cholesterolem” LDL.

Jak zadbać o właściwy poziom cholesterolu w organizmie?

Dieta to najlepszy sposób na regulacje poziomu cholesterolu w organizmie. Z tego powodu powinno się do niej włączyć do niej produkty bogate w stanole roślinne, w rozpuszczalny błonnik pokarmowy, migdały, orzechy i nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby morskie, oliwa z oliwek).

Aby utrzymać niski poziom cholesterolu LDL należy ograniczyć spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli unikać żywności przetworzonej, tłustego mięsa wołowego i wieprzowego, sera o wysokiej zawartości tłuszczu, dużej ilości masła i jaj. Warto utrzymywać prawidłową masę ciała i regularną aktywność fizyczną.

Ten jeden owoc może obniżyć poziom cholesterolu!

Naukowcy odkryli, że istnieje produkt, który jest bardzo skuteczny w walce z wysokim cholesterolem. Według nich wystarczą tylko dwie porcje dziennie, aby zauważyć poprawę.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, wspólnie z badaczami z David Geffen School of Medicine doszli do wniosku, że to winogrona!

Wystarczą dwie porcje dziennie, aby zauważyć poprawę

Badacze przeprowadzili eksperyment, którego uczestniczy przez miesiąc byli na diecie, do której włączono proszek winogronowy. Wyniki wskazały, że ma on wiele prozdrowotnych korzyści. Pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową, powodując wzrost bakterii Akkermansia, które mają korzystny wpływ na poziom glukozy oraz metabolizm lipidów. Ponadto zmniejsza stężenie kwasów żółciowych oraz poziom cholesterolu całkowitego o 6,1%, w tym HDL o 7,6%, a  LDL o 5,9%.

Według nich już dwie porcje tego owocu dziennie mogą wystarczyć, żeby utrzymywać właściwy poziom cholesterolu. Warto zadbać o jak najniższe stężenie złego cholesterolu LDL. Jego wysoki poziom może prowadzić do chorób wieńcowych, choroby niedokrwiennej serca, zawału lub udaru.