Czym jest ślub symboliczny?

Patrycja
Newsy
25.02.2021 16:56
Czym jest ślub symboliczny?

Śluby symboliczne są bardzo popularne za granicą. Od pewnego czasu coraz więcej osób w Polsce decyduje się na taką uroczystość. Dowiedz się, czym jest ślub symboliczny i czym różni się od tradycyjnej ceremonii?

Zdjęcie Czym jest ślub symboliczny? #1

Na czym polega ślub symboliczny?

Ślub symboliczny polega na złożeniu sobie przysięgi przez dwie osoby, które postanowiły spędzić ze sobą życie. W tym celu organizują ceremonię, podczas której składają sobie obietnice.

Śluby symboliczne stają się atrakcyjną alternatywą wobec tradycyjnych ceremonii. Jednak w świetle religii i prawa taka uroczystość nie ma znaczenia.

Czy ślub symboliczny jest ważny w Polsce?

Ślub symboliczny to odpowiednik tradycyjnej uroczystości w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. Nie ma jednak konsekwencji prawnych w Polsce. Zawarcie go w naszym kraju nie jest jednoznaczne ze wstąpieniem w związek małżeński.

Jeśli para młoda chce być małżeństwem w oczach prawa, musi zawrzeć również ślub cywilny lub konkordatowy.

Kto decyduje się na ślub symboliczny?

Na ślub symboliczny często decydują się pary, które z różnych przyczyn nie chcą zawrzeć związku małżeńskiego w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. Nie mają możliwości pobrać się w bardziej tradycyjny sposób, więc wybierają taką formę ceremonii.

Taka uroczystość często organizują osoby pozostające w związkach małżeńskich, które chcą odnowić swoje przysięgi. Ślub symboliczny często organizują homoseksualne pary lub osoby żyjące w związkach poliamorycznych (z więcej niż jedną osobą).

Kto może udzielić ślubu?

Ślubu symbolicznego udziela mistrz ceremonii. Może to być osoba dowolnie wybrana przez młodą parę. Nie musi być to kapłan ani urzędnik.

Jak wygląda ceremonia?

O wyglądzie i przebiegu ceremonii decydują narzeczeni. Może przypominać tradycyjne huczne wesele lub małą uroczystość w gronie najbliższych.

Zdjęcie Czym jest ślub symboliczny? #2

Śluby w Polsce

Od lat najpopularniejszym wyborem par młodych jest zawarcie ślubu konkordatowego, który łączy ze sobą ceremonię kościelną i cywilną. Narzeczeni składają sobie przysięgę małżeńską w kościele przed obliczem kapłana oraz w towarzystwie świadków.

Podpisują także zgodę na skutki prawne małżeństwa konkordatowego. Następnie przedstawiciel Kościoła dostarcza dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego, a na ich podstawie sporządzony zostaje akt ślubu.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną