Ruszyły prace nad PASZPORTEM COVID-19. Jakie nadaje uprawnienia i kto go otrzyma?

Ruszyły prace nad PASZPORTEM COVID-19. Jakie nadaje uprawnienia i kto go otrzyma?

Komisja Europejska zapowiedziała, że już w marcu ruszą prace nad stworzeniem unijnego cyfrowego paszportu COVID-19. Green Digital Pass (“Cyfrowa Zielona Przepustka”) nada jej posiadaczom nowe uprawnienia, być może już w te wakacje.

Zdjęcie Ruszyły prace nad PASZPORTEM COVID-19. Jakie nadaje uprawnienia i kto go otrzyma? #1

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła nadchodzące zmiany

Ursula von den Leyen ogłosiła wniosek ustawodawczy, celem którego ma być stworzenie takiego paszportu dla mieszkańców Unii Europejskiej.

Paszport ten ma przede wszystkim stanowić dowód zaszczepienie jego posiadacza przeciwko COVID-19.

Dzięki temu Europejczycy będą mogli swobodnie podróżować po Europie nawet w szczytowych okresach wakacyjnych. Warunkiem otrzymania takiego paszportu będzie prawdopodobnie zaszczepienie się szczepionką posiadającą europejskie atesty.

"Cyfrowa zielona przepustka" zawierałaby dowód, że dana osoba została zaszczepiona, wyniki badań dla tych, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni oraz informacje na temat powrotu do zdrowia dla osób, które zachorowały na COVID-19.” - mówiła Ursula von den Leyen.

 

Na Twitterze dodała, że takie rozwiązanie umożliwi bezpieczniejsze poruszanie się w krajach Unii Europejskiej jak i za granicą.

 

Niektóre kraje wyrażają obawy

Za przyjęciem wniosku ogłoszonego przez przewodniczącą Komisji Europejskiej opowiedział się przede wszystkich kraje południowe, takie jak Hiszpania i Grecja, które żyją z turystyki.

 

Natomiast Belgia i Francja wyraziły obawy. Stwierdziły, że najpierw powinniśmy jasno określić, czy osoba zaszczepiona może przenosić wirusa na innych oraz, że umożliwienie podróżowania tylko osobom zaszczepionym jest niesprawiedliwe. 

 

Członkowie Komisji Europejskiej planują też połączyć cyfrowe paszporty z krajowymi systemami opieki zdrowotnej.

 

Były premier Donald Tusk wypowiedział się na temat certyfikatu szczepień na antenie TVN24

Zaznaczył, że o wiele bezpieczniej będzie podróżować po krajach znajdujących się w Unii Europejskiej, jeśli w warunkiem otrzymania takiego paszportu będzie zaszczepienie się szczepionką posiadającą unijny atest:

 

"Dzisiaj łatwo robić takie propagandowe zamieszanie, że jesteśmy otwarci na chińską, czy rosyjską szczepionkę, ale za chwilę Polacy będą chcieli wyjeżdżać, pójść do pracy, skorzystać z hotelu, wsiąść do samolotu itd. I łatwiej będzie, jeśli będą mieli certyfikat szczepionkowy" - mówił były premier w TVN24. 

 

Agnieszka

true

Polecane