Szczepienia dzieci na COVID-19 w USA. Kiedy w Polsce?

Szczepienia dzieci na COVID-19 w USA. Kiedy w Polsce?

W Polsce szczepienia nabrały tempa. Od 10 maja każdy powyżej 18 roku życia może zarejestrować się na szczepienie dowolną dostępną szczepionką. USA poszło jednak o krok dalej. Obecnie szczepionką Pfizera i BioNTech mogą szczepić się już dzieci.

Zdjęcie Szczepienia dzieci na COVID-19 w USA. Kiedy w Polsce? #1

Szczepionka Pfizera i BioNTech dostępna dla dzieci od 12 do 15 roku życia

W poniedziałek Agencja ds. Żywności i Leków pozwoliła na podawanie szczepionki Pfizera i BioNTech dzieciom w wieku od 12 do 15 lat. 

Rząd USA ma nadzieję, że dzięki temu młodzież zostanie zaszczepiona na COVID-19 jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Pełniąca obowiązki komisarz FDA dr Janet Woodcock powiedziała, że ​​ta decyzja "przybliża nas do powrotu do normalności i zakończenia pandemii".

Zapewniła też, że Agencja do spraw żywności i leków przeprowadziła rygorystyczny i dokładny przegląd wszystkich danych o szczepionkach przed tym, jak wydała zgodę na szczepienie nastolatków.

Decyzja wydana była pod koniec marca

Pod koniec marca producenci szczepionek podali wyniki badań, z których wynika, że ich szczepionki są bezpieczne dla nastolatków między 12 a 15 rokiem życia. 

Co więcej, obecnie trwają już badania sprawdzające, czy szczepionka okaże się bezpieczna również dla młodszych dzieci. Mowa o przedziale wiekowym od 6 miesięcy do 11 lat.

Szczepienia dla dzieci w Polsce - kiedy?

Obecnie w Polsce, ani żadnym kraju Unii Europejskiej nie szczepi się dzieci na COVID-19.

Czekamy bowiem na decyzję Unii Europejskiej w tej sprawie. Najszybciej prawdopodobnie zostaną zaszczepione osoby od 16 do 18 roku życia.

Jak czytamy w Na.temat.pl, dr Grzegorz Cessak informuje, że bezpieczeństwo szczepionki w tej grupie wiekowej zostało udowodnione badaniami klinicznymi. 

Dodał też, że w czerwcu realne jest również dopuszczenie szczepień dla dzieci od 12 roku życia

– Czerwiec jest optymistyczny. W czerwcu spodziewamy się też rekomendacji EMA dla dzieci powyżej 12 roku życia dla firmy Pfizer. - twierdzi dr Grzegorz Cessak.

Agnieszka

Polecane