Czego nie powinniśmy robić ze swoim samochodem zimą? Nawyk ten może go zniszczyć

Katarzyna
Newsy
20.02.2021 19:34
Czego nie powinniśmy robić ze swoim samochodem zimą? Nawyk ten może go zniszczyć

Zima co prawda na chwilę odpuściła, jednak bardzo możliwe, że znów do nas powróci. Poznajcie więc kilka zachowań, których nie należy robić w zimie, ponieważ mogą one zaszkodzić naszym samochodom!

Zdjęcie Czego nie powinniśmy robić ze swoim samochodem zimą? Nawyk ten może go zniszczyć #1

Zimowe zasady

Gdy za oknem mróz i zima to wyrwane uszczelki, połamane klamki czy pęknięte szyby zdarzają się dość często. Temperatura wpływa nie tylko na nas, ale również i nasze samochody. Zamiast wpędzać się w koszty w związku z naprawą usterek, lepiej poznajcie jak do nich nie dopuścić.

Zamarznięte klamki czy wycieraczki

Niska temperatura wpływa negatywnie na niektóre części samochodów, szczególnie na te z tworzyw sztucznych. Pod wpływem zimna mogą być one mniej podatne na urazy mechaniczne. Plastik pęknie o wiele szybciej niż lód, dlatego nie powinno siłować się z zamarzniętymi klamkami czy wycieraczkami. Lepiej zawczasu posmarować wszelkie uszczelki i zamki np. wazeliną techniczną lub silikonem w spreju, aby nie zamarzły. Nie należy też "siłować" się z wycieraczkami lub włączać je "na siłę". Gdy przymarzną one do szyby to odklejanie ich "na siłę" nie jest dobrym pomysłem, ponieważ możemy je połamać lub uszkodzić mechanizm ich uruchamiania.

Nadmiar śniegu na nadkołach

Zimą, gdy na drogach jest śnieg, to bardzo często łapie się on nadkół podczas jazdy. Nie cały śnieg z kół odczepi się i zostanie na drodze, dlatego jego część może zatrzymać się na nadkołach, tworząc nawiasy. Taki śnieg szybko się tam ubija pod wpływem szybkości, a jego nadmiar może utrudniać jazdę. Dlatego warto zabrać się za niego zaraz po skończonej jeździe. Po pierwsze nie zdąży jeszcze zamarznąć, a po drugie nie będzie tak ubity, więc łatwiej będzie go usunąć. Później może być o wiele trudniej, a zbijanie takiego zamarzniętego śniegu nie będzie proste i może dodatkowo uszkodzić plastikowe i delikatne nadkoła.

Hamulec ręczny

Aby auto nie zjechało, bardzo często zostawiamy je "na biegu" lub zaciągamy hamulec ręczny. Gdy na dworze panuje niska temperatura, to może on zamarznąć i nie dotyczy to tylko starszych samochodów. Dochodzi do tego, ponieważ pod wpływem mrozu zamarza wilgoć nagromadzona w uszkodzonych pancerzykach chroniących linki hamulca. Nie ma możliwości wtedy odblokowania hamulca i trzeba poczekać, aż mróz zelży. Bezpiecznej jest więc nie używać hamulca ręcznego, gdy na dworze siarczysty mróz.

Mechanizm opuszczania szyb

Mróz może uszkodzić również tzw. spinki, które znajdują się w drzwiach samochodów, a ich zadaniem jest łączyć taflę szyby z mechanizmem jej opuszczania. Podczas mrozów warto ograniczyć lub w ogóle nie otwierać okien, ponieważ spinki te są wykonane z tworzyw sztucznych, a więc również mogą łatwo ulec zepsuciu przy mrozach. Co więcej, jeśli szyba przymarznie do uszczelki, to możemy narobić niemałej szkody. Jeśli tylko usłyszymy trzask, to nie jest tak źle, gorzej natomiast jeśli szyba nie mając żadnego zabezpieczenia, opadnie w dół i się roztrzaska lub nie będzie można już jej podnieść. Wtedy wizyta u mechanika murowana.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną