Jak dbać o auto zimą?

Jak dbać o auto zimą?

Zima to trudny okres da naszych samochodów. Mróz, śnieg, oblodzone drogi, piasek i sól na jezdni to zagrożenia dla naszych pojazdów. Dowiedz się, jak dbać o auto zimą.

Zdjęcie Jak dbać o auto zimą? #1

Jak dbać o auto zimą? Poznaj zasady

Wymiana opon

Każdy kierowca wie o tym, że przed zimą powinniśmy wymienić opony z letnich na zimowe. Nie należy czekać na pierwsze opady śniegu, lepiej zająć się tym wcześniej. Zimowe opony zapewnią lepszą przyczepność i większy komfort jazdy nawet w najtrudniejszych warunkach.

Garażowanie auta

Ze względu na niskie temperatury i trudne warunki atmosferyczne, zimą zaleca się garażowanie auta. Jeśli nie mamy takich warunków, powinniśmy przynajmniej zaopatrzyć się w specjalny koc lub matę ochronną, która zabezpieczymy szyby i karoserię.

Odśnieżanie

Zaopatrz się w podstawowy sprzęt do odśnieżania samochodu. Szczotka, skrobaczka i odmrażacz do szyb i zamków w sprayu, na pewno przydadzą się w zimowym czasie. Podczas odśnieżania auta, pamiętaj o tym że poza szybami, powinnaś usunąć śnieg również z dachu, maski i świateł. To zapewni bezpieczeństwo na drodze Tobie i innym uczestnikom ruchu.

Zdjęcie Jak dbać o auto zimą? #2

Mycie auta

Wbrew pozorom, zimą powinniśmy myć auto nawet częściej, niż latem. Zanieczyszczenia na drogach, sól, piasek, błoto pośniegowe mogą łatwo uszkodzić karoserię, dlatego musimy regularnie ją myć. Warto wybrać mycie ręczne, to pozwoli nam na dokładne oczyszczenie samochodu. Podczas mycia zabezpiecz zamki i uszczelki, uszczelki możesz posmarować silikonem, a zamki smarem.

Pamiętaj o woskowaniu, w celu zabezpieczenia lakieru i dokładnym osuszeniu auta po myciu- w przeciwnym razie ulegnie oblodzeniu.

Płyn do spryskiwaczy

Pamiętaj o wymianie płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Jeśli o tym zapomnisz, przewody doprowadzające płyn mogą zamarznąć i nie oczyścisz szyby.

Zdjęcie Jak dbać o auto zimą? #3

Olej silnikowy

Choć od wielu lat w samochodach nie stosuje się olejów sezonowych - zimowych i letnich. To warto tak planować wymianę oleju, żeby zrobić to przed zimą. W niskiej temperaturze najlepiej sprawdzą się oleje o niskiej lepkości zimowej, o oznaczeniu 5W czy 0W. Taki olej ochroni silnik nawet przed ekstremalnymi temperaturami.

Akumulator

To dość częsty problem kierowców w okresie zimowym. Zdarza się, że przez niskie temperatury nasze auto rankiem nie chce odpalić. Zaopatrz się w zestaw kabli rozruchowych do akumulatora, które pomogą nam w takiej sytuacji.

Zdjęcie Jak dbać o auto zimą? #4

Patrycja

Polecane