Dlaczego zimą powinno się myć auto częściej? Te informacje mogą zaskoczyć wiele osób!

Martyna P.
Poradnik
15.11.2023 10:17
Dlaczego zimą powinno się myć auto częściej? Te informacje mogą zaskoczyć wiele osób!

Zima to czas, kiedy warunki pogodowe stawiają wyjątkowe wyzwania przed właścicielami samochodów. Nie tylko trudne warunki na drogach wymagają szczególnej uwagi, ale też utrzymanie samochodu w dobrym stanie staje się bardziej wymagające. Jednym z kluczowych aspektów jest częstsze mycie auta, co może wydawać się nieintuicyjne wobec panujących warunków. Dlaczego zatem jest to tak ważne?

Dlaczego zimą powinieneś myć auto częściej? 

Sól drogowa

Zimą drogi są często posypywane solą, aby zapobiec oblodzeniu. Sól ta może przylegać do karoserii i podwozia samochodu, przyspieszając korozję. Regularne mycie auta pomaga usunąć sól i chronić pojazd przed rdzą. Sól nie tylko przyczynia się do korozji, ale też może powodować problemy z zawieszeniem i układem wydechowym.

Błoto i piasek

W zimie samochody są bardziej narażone na błoto i piasek, które mogą być rzucone na drogi w celu poprawy przyczepności. Te substancje mogą rysować lakier i powodować uszkodzenia. Regularne mycie pozwala na usunięcie tych szorstkich cząstek, minimalizując ryzyko uszkodzeń.

Zapobieganie zamarzaniu

Woda i brud mogą gromadzić się w szczelinach i zakamarkach samochodu, a następnie zamarzać, co może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych, np. zamarznięcia zamków. Czysty samochód ma mniejsze ryzyko tego typu problemów.

Zdjęcie Dlaczego zimą powinno się myć auto częściej? Te informacje mogą zaskoczyć wiele osób! #1

Widoczność i bezpieczeństwo

Brud i sól na szybach i lusterkach mogą znacznie ograniczać widoczność, co jest niebezpieczne podczas jazdy. Regularne mycie pomaga utrzymać dobre warunki widoczności, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze.

Estetyka

Czysty samochód wygląda lepiej i może nawet lepiej zachować swoją wartość. Regularne mycie pomaga zachować estetyczny wygląd pojazdu, nawet w trudnych warunkach zimowych.

Ochrona lakieru

Zimowe warunki, takie jak niska temperatura, śnieg i lód, mogą być szkodliwe dla lakieru. Regularne mycie i woskowanie mogą pomóc w ochronie lakieru przed elementami zewnętrznymi.

Zdrowie

Brud i sole drogowe mogą być również przenoszone do wnętrza samochodu na butach i ubraniach, co nie jest korzystne dla zdrowia pasażerów, szczególnie jeśli spędzają w nim dużo czasu. Regularne czyszczenie wnętrza samochodu jest równie ważne jak mycie jego zewnętrznych części.

Dodatkowe wskazówki

Zimowe mycie samochodu wymaga pewnych środków ostrożności. Najlepiej korzystać z myjni bezdotykowych lub tych z miękkimi szczotkami, aby uniknąć dodatkowego uszkodzenia lakieru. Warto też pamiętać o zabezpieczeniu uszczelek i zamków przed mrozem.

Jak myć auto z zimie?

Myjemy samochód w zimie, należy przestrzegać kilku ważnych zasad, aby skutecznie oczyścić pojazd i jednocześnie zapobiec potencjalnym uszkodzeniom:

 • Częstotliwość mycia

W zimie warto myć auto częściej, aby usunąć sól drogową i brud, które mogą przyspieszać korozję. Jednak nie należy robić tego w ekstremalnie niskich temperaturach, by uniknąć zamarzania wody na powierzchni pojazdu.

 • Wybór miejsca mycia

Najlepiej korzystać z myjni automatycznych lub ręcznych z ciepłą wodą. Mycie na zewnątrz przy ujemnych temperaturach może spowodować szybkie zamarzanie wody na karoserii.

 • Ochrona elementów gumowych i plastikowych

Przed myciem warto zabezpieczyć uszczelki i inne elementy gumowe specjalnymi preparatami, które zapobiegają ich zamarzaniu i pękaniu.

 • Użycie odpowiednich środków czyszczących

Wybieraj preparaty przeznaczone do użytku w niskich temperaturach, które skutecznie rozpuszczają sól i brud, nie powodując przy tym uszkodzenia lakieru.

 • Ostrożne suszenie

Po umyciu samochodu, dobrze jest osuszyć go miękkim ręcznikiem lub pozwolić wyschnąć w temperaturze pokojowej, jeśli jest taka możliwość. Unika się w ten sposób zamarzania pozostałości wody.

 • Ochrona lakieru

Po umyciu warto zastosować wosk lub inne środki ochronne, które pomogą chronić lakier przed korozją i negatywnym wpływem warunków zimowych.

 • Uważaj na zamki i drzwi

Po myciu zwróć szczególną uwagę na zamki i drzwi. Mogą one zamarzać, dlatego dobrze jest zastosować specjalne preparaty do ich ochrony.

Mycie samochodu zimą to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim ochrona i konserwacja. Regularne dbanie o pojazd w tym trudnym okresie może znacznie przedłużyć jego żywotność i utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa na drodze. Nie należy więc lekceważyć tej zimowej rutyny, nawet jeśli pogoda na zewnątrz nie zachęca do mycia samochodu.

Kluczowe Punkty
 • Sól drogowa przyczynia się do korozji samochodu, regularne mycie auta pomaga ją usunąć i chronić pojazd przed rdzą.
 • Samochody są bardziej narażone na błoto i piasek, które mogą rysować lakier i powodować uszkodzenia. Regularne mycie pozwala na usunięcie tych szorstkich cząstek, minimalizując ryzyko uszkodzeń.
 • Woda i brud mogą gromadzić się w szczelinach i zakamarkach samochodu, a następnie zamarzać, co może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych, np. zamarznięcia zamków. Czysty samochód ma mniejsze ryzyko tego typu problemów.
 • Brud i sól na szybach i lusterkach mogą znacznie ograniczać widoczność, co jest niebezpieczne podczas jazdy. Regularne mycie pomaga utrzymać dobre warunki widoczności, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze.
 • Regularne mycie pomaga zachować estetyczny wygląd pojazdu, nawet w trudnych warunkach zimowych.
 • Regularne mycie i woskowanie mogą pomóc w ochronie lakieru przed szkodliwymi warunkami zimowymi.
 • Brud i sole drogowe mogą być przenoszone do wnętrza samochodu na butach i ubraniach, co nie jest korzystne dla zdrowia pasażerów. Regularne czyszczenie wnętrza samochodu jest równie ważne jak mycie jego zewnętrznych części.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną