9 kroków, dzięki którym Twój maluszek prześpi CAŁĄ NOC!

Patrycja

Zdrowie

12.10.2019 10:34

9 kroków, dzięki którym Twój maluszek prześpi CAŁĄ NOC!

Spokojna, przespana noc to marzenie każdej świeżo upieczonej mamy. Jest ono całkiem realne, gdyż istnieją sprytne metody, dzięki którym maluch pośpi dłużej. Sposoby na dłuższy sen niemowlaka są na wagę złota, więc możesz je od razu wypróbować.

Zdjęcie 9 kroków, dzięki którym Twój maluszek prześpi CAŁĄ NOC! #1

Im młodsze dziecko, tym więcej snu w ciągu doby potrzebuje. Problem w tym, że sen niemowlaka jest przerywany i po trzech godzinach jest już gotowy do zabawy. Dla rodziców przyzwyczajonych do ośmiogodzinnego, nieprzerywanego snu fakt ten jest bardzo uciążliwy. Musimy wiedzieć, że zanim nasza pociecha prześpi całą noc minie kilka miesięcy, jednak istnieją sposoby na zmniejszenie liczby nocnych pobudek już od 3 miesiąca życia dziecka. Stosując się do poniższych zaleceń, masz szansę na dłuższy sen i spokojniejszą noc.

1.Aktywne popołudnie i wieczór

Popołudniowa aktywność jest bardzo ważna, jeśli chcemy by noc była spokojna. Im aktywniejszy dzień i dłuższy wieczór, tym głębszy sen. Pamiętajmy jednak, aby nie wydłużać popołudniowej aktywności na siłę, lecz stopniowo, gdyż nadmiar bodźców utrudni zasypianie. Warto spróbować usypiać niemowlę około 22, wtedy, gdy my także idziemy do łóżka.

2.Kąpiel

Wieczorne rytuały są bardzo ważne, a do nich należy relaksująca kąpiel.. Powinna ona trwać dłużej niż dziesięć minut, być spokojna i wyciszająca. Lepiej by odbyła się przed wieczornym karmieniem, by uniknąć ulewania podczas wycierania.

Zdjęcie 9 kroków, dzięki którym Twój maluszek prześpi CAŁĄ NOC! #2

3.Pełny brzuszek

Pusty brzuszek to częsta przyczyna nocnych pobudek niemowlaka. Niewielka ilość pokarmu jest szybko trawiona, ale czasami zdarza się, że przed snem maluch nie zje całej porcji mleka. Warto dopilnować by przed snem niemowlę się najadło, nawet w połowie karmienia możemy je delikatnie wybudzić by dokończyło jedzenie.

4.Łóżeczko

Odpowiednie warunki są gwarancją spokojnego snu. Tak samo, jak nam tak i maluchowi będzie spało się wygodniej, jeśli jego materac będzie nie za twardy, nie za miękki, poduszka idealnie dopasowana, pościel miękka i przyjemna. Zapewnijmy dziecku materac i pościel wysokiej jakości i upewnijmy się, że nic w pokoiku nie zakłóca jego snu.

5.Temperatura

W pokoju, w którym maluch spędzi całą noc, powinna panować temperatura nie wyższa niż 20 stopni. Dodatkowo zadbajmy o odpowiednią pidżamkę, w której maluszek nie zmarznie, jeśli się w nocy odkryje. Zanim położymy go spać, dokładnie wywietrzmy jego pokoik.

6.Pielucha

Pieluszka, która krępuje ruchy lub uciska brzuszek może być powodem nocnych pobudek. Podobnie luźno zapięty pampers może obudzić niemowlaka, jeśli zacznie przesiąkać. Po wieczornym przewijaniu skrupulatniej niż zwykle sprawdźmy czy pieluszka jest odpowiednio zapięta.

Zdjęcie 9 kroków, dzięki którym Twój maluszek prześpi CAŁĄ NOC! #3

7.Pidżamka

Wygodne ubranko jest bardzo ważne i wypływa na komfort snu. Maluchowi najwygodniej będzie w elastycznych bodach z długimi rękawkami i śpioszkach z zakrytymi stópkami. Nawet jeśli maluch w nocy zrzuci kołderkę, nie zmarznie. Ważne, by śpioszki miały zatrzaski, które nie odpinają się tak łatwo, jak guziki.

8.Czysty nos

Kanaliki nosowe u niemowlaka są bardzo wąskie i łatwo się zatykają. Nawet, jeśli maluch nie ma kataru jego nosek może być zatkany dlatego, zanim położymy go spać, upewnijmy się, że ma czysty nosek.

9.Masaż plecków

Masaż plecków po kąpieli pomoże maluszkowi się odprężyć, rozluźni jego mięśnie i zapewni poczucie bezpieczeństwa. Może on pomóc przedłużać sen niemowlaka. Pamiętaj by ruchy twoich dłoni, były delikatne i naprzemienne.