Kiedy rodzice małego dziecka w końcu będą mogli się wyspać? Nie mamy dobrych wiadomości...

Kiedy rodzice małego dziecka w końcu będą mogli się wyspać? Nie mamy dobrych wiadomości...

Narodziny dziecka potrafią zmienić tryb życia człowieka o 180 stopni. Mimo radości z pociechy ciągłe niewyspanie potrafi być bardzo męczące. Wielu jest jednak przekonanych, że taki tryb życia będzie trwał jedynie do 2 roku życia dziecka. Czy faktycznie tak jest? Ile godzin snu tracą rodzice przy swoich dzieciach?

Zdjęcie Niewyspanie przy dzieciach–kiedy rodzice będą mogli odespać? Badania zdradzają wszystko na ten temat #1

Badania

Ilość snu jest zależna od wieku człowieka. Bez wątpienia dorosła osoba potrzebuje od 7 do 9 godzin snu. Nawet jeśli po mniejszej ilości godzin czuje się wyspany, to w rzeczywistości organizm nadal jest zmęczony i potrzebuje więcej odpoczynku. Ile natomiast tracą rodzice ze swojego snu, kiedy w ich życiu pojawia się dziecko?

Organizacja National Sleep Foundation, przy pomocy naukowców i lekarzy, zebrała informacje na temat snu młodych rodziców. Przeprowadzono ponad 300 badań i wyniki mogą być bardzo interesujące.

Informacje zebrane na temat snu dotyczyły lat 2008-2015. Ponad 4 600 rodziców nieustannie dostarczało informacje na temat długości swojego snu oraz ocenili go w skali 0 - 10.

Zdjęcie Niewyspanie przy dzieciach–kiedy rodzice będą mogli odespać? Badania zdradzają wszystko na ten temat #2

Okazuje się, że zaraz po pojawieniu się dziecka ojcowie tracą 15 minut swojego snu. Matki natomiast ze swojego sennego czasu tracą godzinę. Taki tryb trwa zazwyczaj przez pierwsze 3 miesiące. Kolejne miesiące sprawiają, że sen nieco się wydłuża, ale nie dla wszystkich. Po 6 latach ojcowie nadal tracą 15 minut snu, a matki odzyskują około 40 minut.

Jak to możliwe? Dzieci w wieku 6 lat potrafią przespań większość nocy, jednakże bardzo często lubią wstawać o poranku, zaczynają mieć koszmary lub ciężko znoszą choroby. To wszystko również wpływa na ilość godzin snu.

Należy jednak zwrócić uwagę, że te statystki prezentują średnią. W niektórych przypadkach rodzice muszą zrezygnować z większej ilości snu, a inni w ogóle. Bez wyjątku dla wszystkich zmieniła się jednak jakość snu.

Sen przy drugim dziecku

Oczywiście pierwsze miesiące wymagają rezygnacji z godziny snu, jednak powrót do ilości snu przed drugą ciążą jest znacznie szybszy. Matki o wiele krócej muszą czekać na to, aby odzyskać 40 minut nocnego wypoczynku.

Jak zadbać o większa ilość snu?

Niewyspanie potrafi być bardzo szkodliwe dla samopoczucia oraz zdrowia. Stajemy się poirytowani, nerwowi, nie potrafimy kontrolować emocji, jesteśmy pozbawieni energii oraz nie mamy ochoty na zabawy i wygłupy, które nasze dziecko potrzebuje. Co więcej, obowiązki domowe wykonywane są znacznie wolniej, przez co ciągle jest coś do zrobienia i brakuje czasu na odpoczynek.

Oboje z rodziców powinni zatem rozważyć drzemki w czasie, kiedy ich dziecko robi to samo. Umycie podłóg, czy zrobienie zakupów może poczekać. Wyspanie zdecydowanie lepiej wpłynie na zdrowie i energię, a więc wszystkie domowe obowiązki będą mogły być wykonane znacznie szybciej i mniej męcząco.

Emila

true

Polecane