Źle się czujesz i jesteś senna? Umów się na wizytę u endokrynologa!

Źle się czujesz i jesteś senna? Umów się na wizytę u endokrynologa!

Epidemia koronawirusa zmieniła twoje postrzeganie  na świat i zdrowie. Dziś bardziej się o nie obawiasz i baczniej obserwujesz swoje ciało. Zima sprawia, że twoja odporność zostaje wystawiona na próbę. Niektóre objawy przeziębienia mogą błędnie wskazywać na infekcję, a tak naprawdę mogą to być problemy z hormonami. Kiedy więc powinnaś umówić się do endokrynologa? Jakich objawów nie należy lekceważyć? Sprawdź!

Zdjęcie Źle się czujesz i jesteś senna? Umów się na wizytę u endokrynologa! #1

Problemy hormonalne

Zimowa chandra oraz szybkie zachody słońca mogą spowodować, że będziesz miała gorsze samopoczucie. Twój organizm również odczuwa brak słońca, który może być przez czas zimy lekko osłabiony. Takie objawy bardzo często wskazują na rozpoczynającą się infekcję i to raczej pod tym kątem zaczynasz się przed nią bronić, zażywając więcej witamin. Okazuje się, że objawy te są przyczyną problemów hormonalnych, a nie nadchodzącej infekcji. Jakie objawy powinny cię zaalarmować? Kiedy powinnaś umówić wizytę do endokrynologa? Podpowiadamy!

Objawy infekcji

Senność, zły nastrój czy brak energii są jednymi z głównych symptomów problemów, jakie zachodzą w twojej tarczycy. Jest to mały narząd, jednak odpowiada on za wiele procesów, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Produkuje ona wiele hormonów, które odpowiadają za odpowiednie działanie twojego ciała. Między innymi to tam powstaje hormon T3 (trójjodotyronina) oraz T4 (tyroksyna), które są odpowiedzialne za gospodarkę wapniowo-fosforową w twoim ciele. Dzięki tym pierwiastkom masz mocne i zdrowe kości i zęby, a także wpływają one na prawidłowe działanie mechanizmu energetycznego.

Zdjęcie Źle się czujesz i jesteś senna? Umów się na wizytę u endokrynologa! #2

Inne objawy

Inne objawy, które mogą wskazywać na problemy z tarczycą to niekontrolowany przyrost masy ciała. Jeśli nie zmieniłaś diety, a twoje posiłki się nie zmieniły, to wzrost wagi powinien cię zaalarmować. Co więcej, jeśli zauważyłaś u siebie problemy z koncentracją i pamięcią, a także coraz częściej czujesz się znużona, to są to kolejne objawy nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy. Inne objawy, które mogą również wskazywać na problemy hormonalne to stany depresyjne, nieregularne miesiączki lub stałe uczucie zimna.

Wizyta u lekarza

Gdy zauważysz, że których z wyżej wymienionych objawów utrzymuje się dość długo i nie da się mu zaradzić w inny sposób, to zdecydowanie udaj się wtedy do endokrynologa. Lekarz ten na pewno odpowiednio cię zdiagnozuje i dzięki temu dowiesz się, który hormon, jego niedobór lub nadmiar, był przyczyną twoich problemów. Specjalista na pewno na początku przeprowadzi kompleksowy wywiad lekarski, a później skieruje cię na odpowiednie badania. Po otrzymaniu wyników na pewno przekaże ci diagnozę i przepisze odpowiednie leki.

Odpowiednie badania 

Przed wizytą u endokrynologa warto wykonać podstawowe badania, które pomogą lekarzowi określić twój stan zdrowia. Gdy na wizytę u tego specjalisty kieruje cię lekarz rodzinny, to poproś go o skierowanie na podstawowe badania tj. morfologia, poziom cukru,  lipidogram, poziom żelaza i magnezu oraz badanie TSH.  Możesz też wykonać dodatkowe badania takie jak badania FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG oraz te na poziom witaminy D3 w organizmie. Przed wizytą u endokrynologa warto też spisać sobie na kratce dolegliwości, jakie odczuwasz oraz leki jakie przyjmujesz. Dzięki temu nie wyleci ci to z głowy na wizycie, a lekarz będzie miał szerszy ogląd na daną sytuację. 

Katarzyna

Polecane