Jak uspokoić nerwy i się wyciszyć? Medytacja dla początkujących

Patrycja

Zdrowie

Feb. 5, 2021, 9:21 a.m.

Jak uspokoić nerwy i się wyciszyć? Medytacja dla początkujących

Codziennie mierzymy się z wieloma problemami i przeciwnościami. Żyjemy w ciągłym biegu, doświadczamy mnóstwo stresu i napięcia. Każdy z nas potrzebuje oddechu i chwili spokoju. Jak się wyciszyć? Poznaj sztukę medytacji i odzyskaj wewnętrzny spokój!

Zdjęcie Jak uspokoić nerwy i się wyciszyć? Medytacja dla początkujących #1

Medytacja- dla kogo?

Czy zdarzyło Ci się ostatnio doświadczyć stresu, napięcia, gonitwy myśli, problemów z koncentracją i uwagą lub zaburzeń snu? To znak, że Twoje ciało i umysł potrzebują medytacji! Już kilka minut medytacji dziennie pozwoli nam się uspokoić, wyciszyć i odzyskać wewnętrzną harmonię.

Czym jest medytacja?

Medytacja to ćwiczenia umysłu lub wprowadzanie się w odmienny stan świadomości. To przywołanie stanu pełnego skupienia i wewnętrznego spokoju, w sposób świadomy, gdy tego potrzebujemy.

To narzędzie poznania samego siebie, wykorzystywane do oczyszczenia umysłu i jako część terapii różnych problemów zdrowotnych, np. depresji, stanów lękowych, a nawet nadciśnienia.

Zdjęcie Jak uspokoić nerwy i się wyciszyć? Medytacja dla początkujących #2

Jak zacząć medytować?

Osoby które chcą zacząć przygodę z medytacją, mogą to zrobić samodzielnie we własnym domu. Nie potrzebują specjalistycznego sprzętu, ani trenera.

Poradnik dla początkujących

Praktyka medytacji może się odbywać w pozycji siedzącej lub jako element aktywności fizycznej. Najlepiej usiąść na ziemi ze skrzyżowanymi nogami, w cichym i spokojnym miejscu. Należy zamknąć oczy i zacząć powoli, głęboko oddychać.

Ważne jest skupienie się na oddechu, jako na powietrzu wchodzącym i wychodzącym do ciała. Należy uświadamiać sobie sygnały ze świata zewnętrznego, z ciała i obserwować pojawiające się myśli, cały czas pamiętając o oddechu.

Zdjęcie Jak uspokoić nerwy i się wyciszyć? Medytacja dla początkujących #3

Kilka wskazówek na początek

Znajdź stałą porę na medytację, np. o poranku. Wybierz spokojne i ciche miejsce w domu. Przez pierwsze 3-4 tygodnie wyrabiaj sobie nawyk codziennej medytacji.

Zacznij od kilku minut skupiania się na oddechu, co tydzień wydłużaj ćwiczenia o minutę lub dwie. Już po kilku tygodniach zauważysz poprawę stanu psychicznego, a przy regularnym praktykowaniu, także pozytywny wpływ medytacji na zdrowie.

Jak medytacja wpływa na zdrowie?

Wpływ na zdrowie psychiczne

Medytacja ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne samopoczucie. Pozwala się wyciszyć, zmniejszyć stres, niepokój i uspokoić nerwy. Pomaga złagodzić psychologiczne obciążenia, takie jak lęk czy depresja.

Rozwija kreatywność, wspiera twórcze myślenie, pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze: pamięć i uczenie się. Wywołuje pozytywne emocje, poprawia nastrój i samopoczucie.

Wpływ na zdrowie fizyczne

Ma wpływ na spowolnienie rozwoju chorób poznawczych, takich jak Alzheimer. Pomaga przy bólach reumatycznych, zmniejsza napięcie, sztywność mięśni i stawów. Regularne praktykowanie medytacji zmniejsza nadciśnienie, ryzyko ryzyka wystąpienia choroby serca, udaru, łagodzi migreny, pomaga na bezsenność, wzmacnia odporność i wytrzymałość na ból.