Czy pijąc kawę można schudnąć?

Patrycja

Zdrowie

25.01.2021 12:38

Czy pijąc kawę można schudnąć?

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki gorącej czarnej kawy. Dodaje nam energii, pobudza i wprawia w lepszy nastrój. Jak się okazuje, kawa może też pomagać w odchudzaniu. Dowiedz się, ile i jak dużo trzeba jej pić, żeby zobaczyć efekty!

Zdjęcie Czy pijąc kawę można schudnąć? #1

Jak kawa wpływa na nasz organizm?

Kofeina spożywana w odpowiednich ilościach, czyli picie maksymalnie czterech filiżanek kawy dziennie, ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Stymuluje układ nerwowy, zwiększa wydolność i wydajność organizmu oraz wprowadza w stan pobudzenia. Oprócz tego dodaje energii i sił do działania, wzmaga koncentrację i poprawia uwagę. Ale to nie wszystkie pozytywne skutki kawy!

Czy pijąc kawę można schudnąć?

Serwis internetowy wprost.pl przytacza ciekawe badania dotyczące odchudzających właściwości kawy. Doktor Bob Arnot, autor książki „The Coffee Lover's Diet”, uważa, że pijąc kawę można skutecznie schudnąć. Według badań naukowych, picie kawy lekko przyspiesza metabolizm, ogranicza apetyt i zmniejsza wchłanianie tłuszczu. Poza tym poprawia krążenie i pozwala zmniejszyć ryzyko wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów.

Chudnij, pijąc kawę!

Aby kawa naprawdę pomogła w zgubieniu dodatkowych kilogramów, powinniśmy wypijać co najmniej 3 filiżanki jasno palonej kawy dziennie. Najlepsze do tego będą ziarna kawy pochodzące z Kenii, Etiopii, Brazylii, Kolumbii, które zawierają najwięcej przeciwutleniaczy. Powinniśmy unikać dodatków w postaci cukru, mleka i śmietanki, które podnoszą jej kaloryczność. Filiżanka czarnej kawy to tylko 2 kalorie!

Zdjęcie Czy pijąc kawę można schudnąć? #2

Czy nadmiar kawy szkodzi zdrowiu?

Nie powinniśmy pić więcej, niż cztery filiżanki kawy dziennie. Przyjmowanie zbyt dużej ilości kofeiny prowadzi do pojawienia się negatywnych skutków zdrowotnych. Kofeina w nadmiarze może zwiększać stres, powodować występowanie niepokoju, zdenerwowania i rozdrażnienia, a nawet nasilać objawy depresji. Picie kawy przed snem może zakłócić rytm snu i prowadzić do bezsenności.

Może także wywoływać gwałtowne zmiany ciśnienia tętniczego i powodować nieregularne bicie serca. Nadmiar kofeiny może prowadzić do problemów trawiennych: zwiększać zgagę oraz refluks. Zbyt częste picie kawy może wysuszać śluzówkę i powodować powstawanie brzydkiego zapachu z ust.