Dlaczego łapią nas skurcze w nogach? Jak zapobiegać skurczom mięśni?

Dlaczego łapią nas skurcze w nogach? Jak zapobiegać skurczom mięśni?

Często odczuwasz drżenie mięśni? Łapią Cię niekontrolowane skurcze w nogach? Zdarza się, że Twoje kończyny drętwieją? Dowiedz się co to oznacza, jakie są tego przyczyny i czego może Ci brakować w organizmie.

Zdjęcie Łapią cię skurcze w nogach? Co to oznacza? I czego może ci brakować w organizmie? #1

Czym są skurcze mięśni?

Skurcze mięśni są bolesną i nieprzyjemną dolegliwością, która może zdarzyć się każdemu. To niekontrolowane, mimowolne drżenia mięśnia, który kurczy się z dużą siłą i pozostaje napięty przez około minutę. Najczęściej występują skurcze nóg, zwłaszcza łydek.

Poznaj przyczyny skurczów mięśni

Zdarza się że ze snu wyrywają Cię nagłe i niekontrolowane skurcze stóp, łydek czy nóg? W ciągu dnia odczuwasz drżenie i mrowienie kończyn? Dowiedz się, jakie są tego przyczyny!

Niedobór składników mineralnych

Skurcze mięśni mogą być objawem niedoboru niektórych składników mineralnych. Braki potasu, magnezu, wapnia i żelaza, mogą wpływać na ich częste występowanie. Te elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych mięśni, dlatego powinniśmy dostarczać je wraz ze zróżnicowaną dietą lub suplementami.

Zdjęcie Łapią cię skurcze w nogach? Co to oznacza? I czego może ci brakować w organizmie? #2

Przetrenowanie

Nadmierny wysiłek fizyczny może wywoływać skurcze mięśni. Szczególnie często występują u osób, które rozpoczynają trening bez odpowiedniej rozgrzewki lub wykonują zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne.

Przegrzanie

Skurcze mięśni nóg, ramion lub brzucha mogą występować w przypadku nadmiernego przegrzania organizmu, na skutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w solarium.

Odwodnienie

Zbyt mała ilość płynów w organizmie, zaburzenia gospodarki wodnej, mogą prowadzić do skurczów mięśni. Gorączka, zażywanie leków o działaniu moczopędnym lub przeczyszczającym, także mogą je wywoływać.

Siedzący tryb życia

Częste skurcze mięśni mogą być wywołane siedzącym trybem życia, nieprawidłową postawą ciała i niewystarczającą ilością ruchu. Może to powodować ucisk naczyń krwionośnych w nogach, który skutkuje zaburzeniami ukrwienia kończyn dolnych i niedotlenieniem mięśni.

Zdjęcie Łapią cię skurcze w nogach? Co to oznacza? I czego może ci brakować w organizmie? #3

Chodzenie na obcasach

Także częste chodzenie w szpilkach może powodować obciążenia kończyn dolnych i wywoływać skurcze mięśni oraz bóle nóg.

Używki

Alkohol i kofeina sprzyjają wypłukiwaniu elektrolitów z organizmu i zmniejszają ich przyswajalność z dietą i suplementami.

Zdjęcie Łapią cię skurcze w nogach? Co to oznacza? I czego może ci brakować w organizmie? #4

Ciąża

Częste skurcze mięśni występują w ciąży. Pojawiają się zwłaszcza w trzecim trymestrze, gdy nogi są wyjątkowo obciążone. Ma to związek także z zaburzeniami ukrwienia kończyn dolnych, spowodowanych zastojem krwi.

Choroby przewlekle

Niekontrolowane skurcze mięśni mogą być objawem groźniejszych, przewlekłych chorób. Należą do nich żylaki, przewlekła niewydolność żylna, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, tężyczka, cukrzyca.

Jak pozbyć się skurczu?

Jeśli dopadnie Cię nagły, silny skurcz mięśni, szybko zacznij masować miejsce jego wystąpienia. W przypadku skurczu łydki masuj ją od bocznej krawędzi, do środka. Możesz wykonać proste i skuteczne ćwiczenie rozciągające. Oprzyj się dłońmi o ścianę. Jedną nogę ugnij w kolanie, a drugą wyprostuj i skieruj do tyłu. Pamiętaj, aby obie stopy dotykały podłoża. Przysuwaj biodra do ściany: najpierw wykonaj tak z jedną, a następnie z drugą nogą. Wytrzymaj w pozycji 20 sekund, aż poczujesz naciąganie mięśnia.

Jak zapobiegać skurczom mięśni?

  • W przypadku niedoborów składników mineralnych, przede wszystkim regularnie stosuj suplementy diety z magnezem, żelazem, potasem, wapniem, cynkiem oraz witaminę B6 i B12.
  • Nawadniaj się i pij odpowiednie ilości płynów, co najmniej 1,50 2litry dziennie.
  • Stosuj odpowiednio zbilansowaną dietę. Jedz warzywa i owoce zawierające potas (banany, pomidory, ziemniaki). Sięgaj po produkty zawierające magnez (orzechy, otręby, gorzka czekolada), wapń (nabiał) i żelazo (rośliny strączkowe, wołowina, brokuły, buraki, jarmuż, szpinak).
  • Dbaj o regularną aktywność fizyczną, jeśli trenujesz unikaj zbyt intensywnych ćwiczeń i pamiętaj o wykonaniu rozgrzewki.
  • Unikaj długiego siedzenia w jednej pozycji, często odpoczywaj z nogami w górze.
  • Bierz gorące kąpiele i stosuj okłady w celu rozluźnienia mięśni.
  • Noś wygodne buty, staraj się nie chodzić cały dzień w wysokich obcasach. Wybieraj nieuciskające skarpetki i rajstopy z naturalnych materiałów, np. bawełny.
Patrycja

Polecane