Jakie zioła na ból brzucha? - 6 ziół, które mogą Ci pomóc!

Katarzyna

Zdrowie

14.01.2021 20:49

Jakie zioła na ból brzucha? - 6 ziół, które mogą Ci pomóc!

Nikt z nas nie lubi, gdy coś nas boli. Ból jest oznaką złego funkcjonowania organizmu. W ten sposób organizm daje nam znać, że coś jest nie w porządku. Jakie zioła zastosować na poszczególne bóle brzucha? Podpowiadamy!

Zdjęcie Jakie zioła pomogą na ból brzucha? #1

Ziołowa medycyna

Dziś wiele osób stara się odstawiać medyczne sposoby na radzenie sobie z różnymi dolegliwościami. Kiedyś nasze babcie nie miały możliwości pójścia do apteki i kupienia leków na różne dolegliwości. Wtedy najlepszym sposobem na poprawę zdrowia były przeróżne zioła i napary. Dzięki nim naturalnie jesteśmy w stanie złagodzić wiele dolegliwości. Na różne rodzaju bólu brzucha możemy zastosować różne zioła. 

Mięta

Najbardziej uniwersalna na ból brzucha jest mięta. Ze swoich łagodzących dolegliwości jest ona znana już od dawna. Mięta ma przyjemny zapach, dzięki czemu można ją dodawać do orzeźwiających napoi jak wspomóc się naparem z niej, gdy boli nas brzuch. Mięta ma właściwości zdrowotne, ponieważ napar z jej liści wspomaga produkcję soków żołądkowych, dzięki czemu łatwiej trawione są zjedzone posiłki. Ma ona również właściwości rozkurczowe, więc może myć stosowana, gdy czujemy uścisk w żołądku. Napar z mięty poprawi proces trawienia oraz ukoi nasze nerwy po ciężkim dniu.

Zdjęcie Jakie zioła pomogą na ból brzucha? #2

Rumianek

Rumianek to zioło, które również jest dobrze znane naszym babciom. Rumianek ma w swoim składzie flawonoidy, olejek eteryczny, kumaryny oraz kwasy fenolowe. Dzięki tym składnikom napar z tego zioła działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz uspokajająco. Napar z rumianku pomoże przy problemach żołądkowych i niestrawności. Może być stosowany również w sytuacji, gdy mamy biegunkę lub cierpimy na zaparcia.

Dziurawiec

Dziurawiec również wykazuje właściwości lecznicze w dolegliwościach ze związanych z bólem brzucha. Do przygotowania naparu potrzebne są ususzone naziemne części tej rośliny. Zioło to ma w swoim składzie olejek lotny, flawonoidy oraz garbniki. Herbaty z tego zioła mają działanie rozkurczowe na mięśnie przewodu pokarmowego i wspomagają trawienie. Napary z dziurawca pomagają również na zapalenie jelit, niedokwaśność oraz problemy z przewodem żółciowym.

Kminek

Kminek kojarzy się bardziej z kuchnią niż preparatem leczniczym, jednak warto stosować go np. na niestrawność. Jest on bardzo dobrym lekiem na dyspepsje, ponieważ przyśpiesza on procesy trawienne. Kminek poradzi sobie również z gazami w przewodzie pokarmowym oraz sprawi, że zwiększy się wydzielanie żółci w naszym organizmie. Napary z owoców kminku przyśpieszą też perystaltykę jelit oraz zwiększą tempo przemiany materii.

Zdjęcie Jakie zioła pomogą na ból brzucha? #3

Melisa

Na ból brzucha można zastosować również napar z melisy. Zioło te działa relaksująco, rozkurczająco na mięśnie jelit. Napar z melisy rozluźni napięte przez stres mięśnie jelita grubego. Gdy mamy problemy ze wzdęciami to napar z melisy pozwoli pozbyć się tego krępującego problemu. Jest on też pomocny przy kolkach jelitowych, ponieważ ma w sobie składniki powodujące rozluźnienie mięśni odpowiadających za kolkę.

Nagietek

Napary z nagietka również są polecane są na ból brzucha. Jego płatki mają działanie lecznicze i chronią przed skurczami przewodu pokarmowego. Najlepsze są te najbardziej pomarańczowe, ponieważ mają najwięcej właściwości leczniczych. Napary z nagietka tworzą barierę ochronną dla błony śluzowej, dzięki czemu jest bardziej odporna na uszkodzenia. Herbatę z tego zioła kwiatu poleca się stosować osobom, które cierpią na przekrwienie wątroby.