Najczęstsze przyczyny bólu jajników

Patrycja

Zdrowie

19.01.2021 12:50

Najczęstsze przyczyny bólu jajników

Ból jajników to nieprzyjemna dolegliwość, z którą boryka się wiele kobiet. Jego przyczyny mogą być różne, wynikać z błahych rzeczy lub być objawem groźnych chorób. Dowiedz się, co oznacza ból jajników i jakie są jego najczęstsze powody.

Zdjęcie Najczęstsze przyczyny bólu jajników #1

Jak się objawia ból jajników?

Ból jajników odczuwamy jako kłujący, rozpierający ból w podbrzuszu. Mogą mu towarzyszyć objawy ze strony układu rozrodczego: upławy, plamienie, swędzenie, pieczenie podczas oddawania moczu oraz ze strony układu pokarmowego, takie jak zaparcia, gazy, biegunka. Ból jajników nie zawsze może być objawem innych chorób. Czasem może pojawiać się w związku z innymi przyczynami. Dowiedz się, jakie są jego najczęstsze powody.

Najczęstsze przyczyny bólu jajników

Ból jajników może nie być objawem żadnej dolegliwości i występować po stosunku, po owulacji, przed lub po okresie. Jeśli nie ma objawów towarzyszących, wydzieliny o zmienionym kolorze i nieprzyjemnym zapachu, to nie świadczy o niczym złym. Zdarza się jednak, że ból jajników wskazuje na groźne choroby.

Owulacja

Ból jajników może towarzyszyć owulacji. Pojawia się u wielu kobiet w połowie cyklu miesięcznego. Występuje po jednej stronie podbrzusza, spowodowany jest pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem komórki jajowej z jajnika.

Stosunek seksualny

Zdarza się, że podczas stosunku mogą pojawić się bóle w podbrzuszu. Wpływa na to intensywność stosunku lub niektóre pozycje, przyczyniające się do uciskania narządów miednicy mniejszej, w tym macicy, jajowodów i jajników. Może powodować to również długa abstynencja seksualna albo stres.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

PMS pojawia się na kilka dni przed miesiączką i ustępuje z chwilą jej rozpoczęcia. To zespół objawów psychicznych i fizycznych, do których zaliczamy rozdrażnienie, wahania nastroju, zmęczenie, tkliwość piersi, zatrzymywanie się wody w organizmie i ból jajników. W złagodzeniu objawów zespołu przedmiesiączkowego mogą pomóc leki przeciwbólowe, ciepłe okłady, kąpiele i lekka dieta.

Zdjęcie Najczęstsze przyczyny bólu jajników #2

Ból jajników może wskazywać na te choroby:

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, która często spotyka kobiety. Wywoływana jest przez bakterie: pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), które naturalnie bytują w układzie pokarmowym. Zapaleniu pęcherza towarzyszy pieczenie i ból, podczas oddawania moczu, częstomocz, pojawia się także ból podbrzusza i jajników.

Endometrioza

To choroba, która odznacza się migracją błony śluzowej macicy poza jej jamę. Jej objawami są bóle podczas stosunku, obfite krwawienia miesiączkowe, bóle w podbrzuszu, które promieniuje na całą miednicę oraz problemy z zajściem w ciążę.

Torbiel jajnika

Ból jajników może być objawem powiększającej się torbieli jajników lub jej pęknięcia. Na skutek ucisku okolicznych tkanek, dochodzi do silnych bólów podbrzusza i pojawienia się uczucia parcia na pęcherz moczowy.

Zespół policystycznych jajników

W tej chorobie jajniki są powiększone w wyniku zaburzeń hormonalnych. Uciskają na sąsiadujące tkanki i wywołują chroniczny ból podbrzusza i całej miednicy.

Nowotwór jajników

To typ nowotworu, który przez długi czas nie odznacza się żadnymi objawami. Silne bóle podbrzusza pojawiają się, gdy guz zaczyna rozrastać się poza jajniki. Chorobie towarzyszą dolegliwości pokarmowe: wzdęcia, zaparcia, wymioty, a także wodobrzusze, parcie na pęcherz i obrzęki nóg.