Wczesne wykrycie raka jajnika daje większe szanse na wyleczenie. Jednak objawy raka jajnika są mało charakterystyczne i często przypominają objawy gastryczne, dlatego rozpoznanie następuje późno. Sprawdź najczęstsze objawy nowotworów jajników i reaguj szybko.
W Polsce około 2500 kobiet, co roku umiera z powodu raka jajnika. Ogromny wpływ na to może mieć fakt, że symptomy, jakie daje ten nowotwór z reguły nie są specyficzne i nowotwór po cichu się rozwija. Choroba jest rozpoznawana w zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie są już niewielkie. Rozwój choroby daje objawy ze strony przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego i rzadko są one dla nas alarmujące. Nie istnieją żadne badania czy testy pozwalające na szybkie i wczesne wykrycie choroby, dlatego bardzo ważna jest obserwacja i niebagatelizowanie niepokojących objawów.
Rak jajnika atakuje kobiety niezależnie od wieku, ale najczęściej rozwija się u kobiet między 50, a 65 rokiem życia. Bardziej narażone są kobiety, których mamy, babcie, a nawet dalsze krewne chorowały już na raka. W grupie ryzyka znajdują się także panie ze „specyficzną” gospodarką hormonalną: wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, późna menopauza, endometrioza lub torbiele jajnika. Otyłość, zła dieta i palenie tytoniu także mogą zwiększać „szanse” na zachorowanie. Natomiast kobiety, które stosują przez co najmniej 5 lat antykoncepcję i te, które rodziły – rzadziej chorują na raka jajnika.
Nawet jeśli nie znajdujesz się w grupie ryzyka, warto sprawdzić najczęstsze objawy jakie daje rak jajników. Jeśli te przedłużają się w czasie - skontaktuj się z lekarzem.
1.Dyskomfort w jamie brzusznej
Jeśli na dyskomfort nie wskazują inne schorzenia i nie możemy się go pozbyć przez dłuższy czas, należy wziąć pod uwagę wizytę u ginekologa.
2.Bóle w okolicy krzyżowej, miednicy i w dole brzucha
Często towarzyszą kobietom chorym na raka jajnika. Ból nawracający, przeciągający się, powinien być powodem do konsultacji z lekarzem.
3.Wzdęcia
Wzdęcia i uczucie ciężkości to specyficzny objaw. Jeśli występują niezależnie od tego, co i czy w ogóle coś zjemy, warto je sprawdzić.
4.Brak apetytu
Monitorujmy czy nie najadamy się szybciej niż kiedyś, mamy szybkie uczucie sytości i czy w ogóle mamy apetyt. Wiele pacjentek z nowotworem jajników ma takie objawy.
5.Nudności i wymioty
Częste wymioty i nudności, które towarzyszą nam z niewiadomych przyczyn i nawracają, powinny być dla nas alarmujące.
6.Zaparcia na przemian z biegunkami
Przelewanie w brzuchu, skurcze, biegunki, bóle brzucha i zaparcia mogą być wynikiem raka jajnika, a nie problemów ze strony układu pokarmowego.
7.Parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu
Rozrastający się guz może uciskać pęcherz i dawać wrażenie ciągłej potrzeby korzystania z toalety. Są to objawy podobne do tych, które daje nam o sobie ciąża.
8.Obrzęk nóg
Obrzęk może wystąpić w związku z rakiem, na pierwszym etapie pojawiają się także gwałtowne skurcze mięśni. Jeśli są związane z nowotworem nie będą ustępować, a nasilać się przy ucisku na podeszwę czy przy zginaniu stóp.
9.Krwawienia z dróg rodnych i ból podczas seksu
Nieregularne miesiączki, krwawienia między cyklami ,dotyczą dużej ilości kobiet. Podobnie jest z odczuwaniem bólu podczas stosunku. Nie jest to jednoznaczne z rakiem jajnika, ale zawsze wymaga konsultacji z ginekologiem.
10.Ogólne osłabienie, zmęczenie, utrata masy ciała w krótkim czasie
To objaw najczęściej bagatelizowany. Jednak ciągłe zmęczenie, brak energii i szybkie chudnięcie, niezwiązane z dietą czy uprawianiem większej ilości sportu, powinny być alarmujące.
Powyższe objawy mogą dawać także inne schorzenia, i większość z nich występuje równie często u kobiet, które nie chorują na raka jajnika.
Pamiętaj!
Aby odpowiednio wcześnie wykryć raka jajnika, raz w roku idź na kontrolną wizytę do swojego lekarza ginekologa.