10 pierwszych objawów RAKA JAJNIKA. Nie lekceważ ich

10 pierwszych objawów RAKA JAJNIKA. Nie lekceważ ich

Wczesne wykrycie raka jajnika daje większe szanse na wyleczenie. Jednak objawy raka jajnika są mało charakterystyczne i często przypominają objawy gastryczne, dlatego rozpoznanie następuje późno. Sprawdź najczęstsze objawy nowotworów jajników i reaguj szybko.

Zdjęcie 10 pierwszych objawów RAKA JAJNIKA. Nie lekceważ ich #1

W Polsce około 2500 kobiet, co roku umiera z powodu raka jajnika. Ogromny wpływ na to może mieć fakt, że symptomy, jakie daje ten nowotwór z reguły nie są specyficzne i nowotwór po cichu się rozwija. Choroba jest rozpoznawana w zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie są już niewielkie. Rozwój choroby daje objawy ze strony przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego i rzadko są one dla nas alarmujące. Nie istnieją żadne badania czy testy pozwalające na szybkie i wczesne wykrycie choroby, dlatego bardzo ważna jest obserwacja i niebagatelizowanie niepokojących objawów.

Zdjęcie 10 pierwszych objawów RAKA JAJNIKA. Nie lekceważ ich #2

Rak jajnika atakuje kobiety niezależnie od wieku, ale najczęściej rozwija się u kobiet między 50, a 65 rokiem życia. Bardziej narażone są kobiety, których mamy, babcie, a nawet dalsze krewne chorowały już na raka. W grupie ryzyka znajdują się także panie ze „specyficzną” gospodarką hormonalną: wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, późna menopauza, endometrioza lub torbiele jajnika. Otyłość, zła dieta i palenie tytoniu także mogą zwiększać „szanse” na zachorowanie. Natomiast kobiety, które stosują przez co najmniej 5 lat antykoncepcję i te, które rodziły – rzadziej chorują na raka jajnika.

Nawet jeśli nie znajdujesz się w grupie ryzyka, warto sprawdzić najczęstsze objawy jakie daje rak jajników. Jeśli te przedłużają się w czasie - skontaktuj się z lekarzem.

1.Dyskomfort w jamie brzusznej

Jeśli na dyskomfort nie wskazują inne schorzenia i nie możemy się go pozbyć przez dłuższy czas, należy wziąć pod uwagę wizytę u ginekologa.

2.Bóle w okolicy krzyżowej, miednicy i w dole brzucha

Często towarzyszą kobietom chorym na raka jajnika. Ból nawracający, przeciągający się, powinien być powodem do konsultacji z lekarzem.

3.Wzdęcia

Wzdęcia i uczucie ciężkości to specyficzny objaw. Jeśli występują niezależnie od tego, co i czy w ogóle coś zjemy, warto je sprawdzić.

4.Brak apetytu

Monitorujmy czy nie najadamy się szybciej niż kiedyś, mamy szybkie uczucie sytości i czy w ogóle mamy apetyt. Wiele pacjentek z nowotworem jajników ma takie objawy.

5.Nudności i wymioty

Częste wymioty i nudności, które towarzyszą nam z niewiadomych przyczyn i nawracają, powinny być dla nas alarmujące.

6.Zaparcia na przemian z biegunkami

Przelewanie w brzuchu, skurcze, biegunki, bóle brzucha i zaparcia mogą być wynikiem raka jajnika, a nie problemów ze strony układu pokarmowego.

7.Parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu

Rozrastający się guz może uciskać pęcherz i dawać wrażenie ciągłej potrzeby korzystania z toalety. Są to objawy podobne do tych, które daje nam o sobie ciąża.

8.Obrzęk nóg

Obrzęk może wystąpić w związku z rakiem, na pierwszym etapie pojawiają się także gwałtowne skurcze mięśni. Jeśli są związane z nowotworem nie będą ustępować, a nasilać się przy ucisku na podeszwę czy przy zginaniu stóp.

9.Krwawienia z dróg rodnych i ból podczas seksu

Nieregularne miesiączki, krwawienia między cyklami ,dotyczą dużej ilości kobiet. Podobnie jest z odczuwaniem bólu podczas stosunku. Nie jest to jednoznaczne z rakiem jajnika, ale zawsze wymaga konsultacji z ginekologiem.

10.Ogólne osłabienie, zmęczenie, utrata masy ciała w krótkim czasie

To objaw najczęściej bagatelizowany. Jednak ciągłe zmęczenie, brak energii i szybkie chudnięcie, niezwiązane z dietą czy uprawianiem większej ilości sportu, powinny być alarmujące.

Zdjęcie 10 pierwszych objawów RAKA JAJNIKA. Nie lekceważ ich #3

Powyższe objawy mogą dawać także inne schorzenia, i większość z nich występuje równie często u kobiet, które nie chorują na raka jajnika.

Pamiętaj!

Aby odpowiednio wcześnie wykryć raka jajnika, raz w roku idź na kontrolną wizytę do swojego lekarza ginekologa.

Patrycja

Polecane