Dlaczego bolą nas piersi? 7 głównych przyczyn

Patrycja

Zdrowie

30.06.2020 19:34

Dlaczego bolą nas piersi? 7 głównych przyczyn

Ból piersi zazwyczaj kojarzy nam się z groźnymi chorobami, jednak nie zawsze, wyłącznie one są jego powodem. Istnieje kilka bardzo powszechnych przyczyn bólu piersi. Dowiedz się, dlaczego odczuwamy ból i jak go skutecznie złagodzić.

Zdjęcie Dlaczego bolą nas piersi? 7 głównych przyczyn #1

Przyczyny bólu piersi

Istnieje wiele przyczyn bólu piersi. Do najczęstszych z nich należą: torbiele czyli cysty, gruczolako-włókniaki, nowotwór, ciąża lub połóg, zaburzenia hormonalne, a także PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, a nawet źle dobrana bielizna.

PMS, ból piersi przed okresem

Wrażliwe, obrzmiałe i bolesne piersi to jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ból ustępuje w trakcie miesiączki i pojawia się ponownie w drugiej połowie cyklu. Łagodzą go chłodne okłady i kompresy.

Ciąża i połóg a ból piersi

Już od 5 tygodnia ciąży, piersi stają się wrażliwe na dotyk i obrzmiałe. Pomóc może odpowiednio dobrana bielizna, chłodne kompresy i naprzemienne natryski ciepłą i zimną wodą. Natomiast po porodzie może dojść do zapalenia gruczołów mlekowych, ze względu na zatkanie się kanalików. Pomocne będzie odciąganie pokarmu i okłady z liści kapusty, a w cięższych przypadkach kuracja antybiotykowa.

Zdjęcie Dlaczego bolą nas piersi? 7 głównych przyczyn #2

Ból piersi wywołany torbielami

Torbiele, czyli cysty mogą pojawiać się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, są wyczuwalne pod palcami jako małe, twarde guzki, wypełnione płynem. Obecność dużych torbieli, może powodować promieniujący aż do pachy ból piersi. Aby je rozpoznać, należy wykonać mammografię, USG piersi lub biopsję.

Ból piersi przez gruczolakowłókniaki

Gruczolakowłókniaki występują w okolicy brodawek, ich wielkość waha się od ziarenka grochu do małej cytryny. Pojawiają się wskutek nadmiernego rozwoju tkanki włóknistej i gruczołowej w piersiach. Rzadko powodują ból- pojawia się jedynie w trakcie ich gwałtownego wzrostu, gdy dochodzi do wylewu w obrębie guza. Należy je badać i sprawdzać pod kątem zmian nowotworowych, za pomocą USG lub biopsji.

Ból piersi ze względu na zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną mastopatii, która wywołuje ból piersi. Towarzyszy mu twardość, obrzęk i liczne zgrubienia w piersiach. Ból ustępuje podczas miesiączki, a następnie z powrotem się pojawia. Dolegliwości występują pomiędzy 30. a 40. rokiem życia i zanikają po menopauzie.

Ból wywołany nowotworem

Ból wywołany rakiem piersi, pojawia się, gdy guzek jest już duży. Ma rozmiar powyżej 1 cm, nieregularny kształt i nie daje się przesunąć pod palcami. Gdy podczas samobadania wyczujemy guzek, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Szybkość diagnozy jest bardzo ważna, ponieważ rak piersi w większości przypadków jest wyleczalny. Bardzo ważne jest regularne samobadanie (co najmniej raz w miesiącu), a od 25. roku życia, co roczne wykonywanie badania USG.

Zdjęcie Dlaczego bolą nas piersi? 7 głównych przyczyn #3

Źle dobrana bielizna przyczyną bólu

Czasem źle dobrana bielizna, np. za mały stanik może powodować dyskomfort i ból piersi. Jeśli samodzielnie nie potrafisz dobrać odpowiedniego rozmiaru stanika, zwróć się o pomoc do brafitterki, która profesjonalnie się tym zajmie.