Zimowa alergia- czy rośliny pylą zimą?

Patrycja
Zdrowie
18.01.2021 13:42
Zimowa alergia- czy rośliny pylą zimą?

Choć alergie kojarzą się głownie z wiosną, gdy natura budzi się do życia, a kwiaty, trawy i drzewa zaczynają pylić, to okazuje się, że uczulenia mogą pojawiać się także zimą. Dowiedz się jakie rośliny pylą zimą i jak walczyć z alergią!

Zdjęcie Zimowa alergia- czy rośliny pylą zimą? #1

Jakie rośliny pylą zimą?

Okres pylenia roślin trwa prawie cały rok, od stycznia do października. Choć wydaje się to zaskakujące to, niektóre rośliny pylą zimą, co stanowi prawdziwą zmorę dla alergików, którzy muszą zmagać się z uczuleniem niemal przez cały rok.

W okresie zimowym najsilniej pyli olcha. Już w lutym rozpoczyna się pylenie tego drzewa: pyłek produkowany jest w liściach i rozprzestrzeniany przez podmuchy wiatru. W styczniu i lutym zaczyna także pylić leszczyna. Ten krzew jest jedną z pierwszych zakwitających roślin w Polsce. Alergeny pyłków tych roślin, mocno nasilają objawy alergii u osób uczulonych.

Zdjęcie Zimowa alergia- czy rośliny pylą zimą? #2

Objawy alergii

Alergia wywołana uczuleniem na pyłki kwiatów, traw lub drzew, charakteryzuje się wieloma objawami takimi jak: nieżyt nosa, katar, kichanie, kaszel, zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu oraz zmiany skórne, takie jak wysypka, pokrzywka, a także obrzęki czy duszności.

Jak pozbyć się alergii?

Unikaj alergenów

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się uczulenia, jest unikanie alergenów. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Nie możemy całkowicie uniknąć kontaktu z pyłkami roślin, które szybko rozprzestrzeniają się na duże odległości, ale możemy ograniczyć kontakt z nimi. Sprawdzaj kalendarz pylenia i postaraj się unikać miejsc z największym stężeniem alergenów: ogrodów, parków i działek.

Zdjęcie Zimowa alergia- czy rośliny pylą zimą? #3

Zabezpiecz się przed alergenami

W okresie pylenia roślin, ogranicz spacery w słoneczne i wietrzne dni. Zawsze noś ze sobą krople do oczu i nosa oraz okulary przeciwsłoneczne. Po powrocie do domu koniecznie weź prysznic i wypierz ubrania, aby pozbyć się zalegających na ciele i tkaninach alergenów.

Stosuj leki przeciwalergiczne

W okresie pylenia stosuj leki przeciwalergiczne. Zaopatrz się w leki przeciwhistaminowe, które pomogą zwalczyć nieprzyjemne objawy alergii. Jeśli to nie pomaga, konieczna będzie wizyta u alergologa.

Zdjęcie Zimowa alergia- czy rośliny pylą zimą? #4

Skonsultuj się z lekarzem

Jeśli objawy alergii są silne i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, skontaktuj się ze specjalistą. Ważne jest zdiagnozowanie rodzaju alergii, poprzez wykonanie testów i leczenie jej zgodnie z zaleceniami alergologa.

Odczul się

Bardzo skutecznym sposobem na szybkie pozbycie się alergii jest odczulanie, czyli immunoterapia. Polega to na podawaniu choremu szczepionki zawierającej odpowiednią dawkę alergenu, która stopniowo jest zwiększana. Dzięki temu dochodzi do oswojenia się z alergenem i utraty nadwrażliwości na niego.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną