Za co można dostać mandat w zimie?

Patrycja

Newsy

19.01.2021 11:17

Za co można dostać mandat w zimie?

Zima to ciężki czas dla kierowców i ich pojazdów. W tym okresie czekają na nich dodatkowe obowiązki. Jeśli ich nie dopilnują, mogą zostać ukarani wysokim mandatem. Dowiedz się, jakie kary czekają na kierowców za drogowe przewinienia.

Zdjęcie Za co można dostać mandat w zimie? #1

Mandat za nieodśnieżenie samochodu

Odśnieżanie samochodu w zimie jest obowiązkiem każdego kierowcy. Zanim wyruszymy w drogę, musimy zadbać o to, aby pozbyć się śniegu z szyb, maski i dachu naszego auta. Pojazd musi zapewnić dostateczne pole widzenia kierowcy i nie zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników dróg. W przeciwnym wypadku grozi nam mandat!

Śnieg spadający z dachu

Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi nam mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli z dachu Twojego samochodu spada śnieg, stanowi to zagrożenie dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego. Zadbaj o to, żeby się go pozbyć z auta, przed wyruszeniem w trasę.

Odśnieżanie auta przy zapalonym silniku

Wielu kierowców podczas odśnieżania auta, zapala silnik, aby wspomóc się w tym czasie ogrzewaniem. Niestety takie działanie jest niezgodne z prawem i możemy zostać ukarani za nie mandatem. Jeśli silnik samochodu pracuje na postoju dłużej niż minutę, policjant ma prawo nas ukarać mandatem w wysokości 100 zł.

To nie wszystko

Jeśli oddalisz się od uruchomionego, pozostawionego na postoju samochodu, możesz otrzymać kolejny mandat w wysokości 50 zł. Natomiast jeśli policjant uzna, że w ten sposób doprowadzasz do nadmiernej emisji spalin i zanieczyszczenia powietrza, otrzymasz kolejną karę finansową, w wysokości aż 300 zł…

Brudne lub nieodśnieżone reflektory

Jeśli reflektory Twojego samochodu są pokryte zalegającym śniegiem i brudem, narażasz się na mandat karny w wysokości 200 zł i otrzymanie 3 punktów karnych. Brudne reflektory zaburzają przepływ światła, zmniejszają jego zasięg i widoczność.

Zdjęcie Za co można dostać mandat w zimie? #2

Brudne tablice rejestracyjne

Mandat w wysokości 100 zł i 3 punkty karne, możesz otrzymać także za brudne tablice rejestracyjne. Jeśli z uwagi na zalegający śnieg i błoto są nieczytelne, grozi Ci kara finansowa. Zadbaj o to, by utrzymywać je w należytym stanie, także zimą.

Jak odśnieżać auto zimą?

Zaopatrz się w podstawowy sprzęt do odśnieżania samochodu. Szczotka, skrobaczka i odmrażacz do szyb i zamków w sprayu, na pewno przydadzą się w zimowym czasie. Podczas odśnieżania auta, pamiętaj o tym, że poza szybami, powinnaś usunąć śnieg również z dachu, maski, świateł i tablic rejestracyjnych. To zapewni bezpieczeństwo na drodze Tobie i innym uczestnikom ruchu.