Jak czyścić zamszowe buty? Domowe sposoby

Patrycja

Lifestyle

Jan. 13, 2021, 1:54 p.m.

Jak czyścić zamszowe buty? Domowe sposoby

Masz zamszowe buty i zastanawiasz się, jak je wyczyścić, aby ich nie uszkodzić? Poznaj skuteczne domowe sposoby, które pozwolą Ci pozbyć się zabrudzeń i zadbać o Twoje obuwie. Dzięki nim czyszczenie butów nie będzie więcej problemem!

Zdjęcie Jak czyścić zamszowe buty? Domowe sposoby #1

Czyszczenie obuwia z zamszu

Pamiętaj o impregnacji butów

Jeśli posiadasz zamszowe buty, doskonale wiesz, że są bardzo podatne na uszkodzenia. Nie służy im zwłaszcza nadmierna wilgoć i woda. Dlatego tak ważne jest zadbanie o ich odpowiednią impregnację. Regularnie, co najmniej raz na dwa tygodnie, pokrywaj powierzchnię obuwia specjalnymi impregnatami, przeznaczonymi do zamszowej skóry. W sezonie jesienno-zimowym i przy złych warunkach atmosferycznych, preparaty stosuj częściej- za każdym razem przed wyjściem z domu. Specjalne impregnaty kupisz w każdym sklepie obuwniczym oraz w Internecie, ich koszt wynosi około 20-50 zł.

Czyszczenie na sucho

Buty z zamszu zawsze czyścimy na sucho, nigdy nie używamy do tego celu wody. Najlepszą metodą czyszczenia butów z zamszu jest ich szczotkowanie. Ważne jest, aby dobrać szczotkę odpowiednią do tego celu. Jeśli posiadasz zamszowe buty o dłuższym włosiu, użyj szczotki mosiężnej. Jeśli masz buty z nubuku, użyj szczotki krepowej. Obuwie zawsze szczotkuj pod włos.

Domowe sposoby na czyszczenie zamszowych butów

Gumka do ścierania

W przypadku poważniejszych zabrudzeń, użyj zwyklej białej gumki do ścierania. Ostrożnie pocieraj nią zabrudzenie i ściągaj pozostałe fragmenty gumki, do czasu, aż buty będą czyste. To proste, ale skuteczne rozwiązanie.

Zdjęcie Jak czyścić zamszowe buty? Domowe sposoby #2

Skórka od chleba

W celu wyczyszczenia zamszowych butów możesz użyć skórki od chleba. Miękka część skórki idealnie nadaje się do walki z zabrudzeniami na zamszowym obuwiu. Po wszystkim wytrzep okruchy i gotowe!

Talk

Jeśli Twoje buty są zabrudzone i przemoczone, możesz je uratować, zasypując je zwykłym talkiem. Odstaw je na kilka godzin i poczekaj aż wyschną. Następnie zetrzyj talk za pomocą szczotki do butów lub suchej ścierki.

Szczoteczka do zębów

Szczoteczka do zębów przyda się przy czyszczeniu plam z błota. Jeśli Twoje buty są mokre, pozostaw je do całkowitego wyschnięcia, a następnie zacznij je czyścić. Przygotuj suchą i czystą szczoteczkę do zębów, a potem pocieraj nią delikatnie plamy na obuwiu.