Mandat 3000 zł mimo Braku Obowiązku? Zaskakujące fakty o oponach zimowych!

Agnieszka
Styl życia
15.11.2023 11:23
Mandat 3000 zł mimo Braku Obowiązku? Zaskakujące fakty o oponach zimowych!

Każdy odpowiedzialny kierowca wie, że wymiana opon na zimowe to ważny obowiązek. Dzięki temu znacząco zwiększamy nasze bezpieczeństwo na drodze w trudnych warunkach pogodowych. Warto jednak wiedzieć, że za brak opon zimowych nie mamy prawa dostać mandatu. Co ciekawe jednak, możemy go dostać za coś zupełnie innego. Poznaj szczegóły.

W Polsce nie można dostać mandatu za brak opon zimowych

Wraz z końcem jesieni znaczna część kierowców kieruje się do najbliższych punktów wulkanizacji, aby wymienić opony na nadchodzącą zimę. Uniknąć tego mogą kierowcy, którzy jeżdżą na oponach całorocznych.

Wymiana opon z letnich na zimowe jest kluczowa dla bezpieczeństwa na drodze w śnieżne i mroźne dni. Nie wszyscy kierowcy jednak dopełniają tej powinności.

Co ciekawe, gdy takiego kierowcę przyłapie policja, nic mu za to nie grozi. Okazuje się bowiem, że w polskim Kodeksie wykroczeń i taryfikatorze mandatów nie ma zapisu przewidującego mandat za jeżdżenie w zimie na oponach letnich.

Warto jednak wiedzieć, że podczas kontroli policji nasze opony i tak mogą przyciągnąć uwagę funkcjonariuszy. Nie chodzi jednak o fakt, czy są to opony letnie czy zimowe, a ich stan.

3000 zł mandatu za zużyte ogumienie

Zużyte ogumienie, które naturalnie traci przyczepność, podlega wymianie na nowe. Jeśli nasze opony są zbyt zdarte i zniszczone, możemy za to dostać mandat.

Zgodnie z przepisami minimalna głębokość bieżnika w samochodzie musi wynosić 1,6 mm. Jeśli opony są łyse i nie spełniają wymogów, funkcjonariusz ma prawo wręczyć kierowcy mandat nawet w wysokości 3000 zł. Zdarza się to jednak rzadko. 

Zazwyczaj w takiej sytuacji kierowca otrzymuje naganę lub o wiele niższy mandat. 

Kiedy najlepiej wymienić opony na zimowe?

Najlepszy czas na wymianę opon na zimowe w Polsce to zazwyczaj koniec października lub początek listopada. W Polsce zimowe warunki pogodowe zazwyczaj zaczynają się w listopadzie, a opony zimowe są zalecane, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. 

Pamiętaj, że warunki pogodowe mogą się różnić w zależności od regionu, więc warto być na bieżąco z prognozami pogody i dokonywać zmiany opon, gdy lokalne warunki na to wskazują. 

Kluczowe Punkty
  • W Polsce nie ma przepisu, który przewiduje mandat za jeżdżenie na oponach letnich w zimie.
  • Kierowcy mogą natomiast dostać mandat za jazdę na zużytych oponach, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa.
  • Mandat za zużyte opony może wynieść nawet 3000 zł, choć zazwyczaj kierowcy otrzymują naganę lub o wiele niższy mandat.
  • Najlepszym czasem na wymianę opon na zimowe w Polsce jest koniec października lub początek listopada.
  • Opony zimowe są zalecane, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną