Jak radzić sobie z przygnębieniem?

Patrycja
Zdrowie
16.01.2021 20:56
Jak radzić sobie z przygnębieniem?

Trwająca pandemia koronawirusa sprawia, że wiele osób odczuwa przygnębienie, smutek i lęk.  Obawa o utratę zdrowia, pracy i strach przed przyszłością, sprawiają, że mnóstwo osób zmaga się z trudnymi emocjami. Poznaj sposoby, aby poradzić sobie z przygnębieniem.

Zdjęcie Jak radzić sobie z przygnębieniem? #1

Wpływ pandemii COVID-19 na psychikę

W związku z pandemią koronawirusa, sytuacja życiowa wielu osób jest bardzo ciężka. Mnóstwo ludzi zmaga się psychicznymi obciążeniami. Przedłużająca się izolacja, samotność, utrata pracy, lęk przed zachorowaniem, obawa o zdrowie swoje i najbliższych. To wszystko może wywoływać wiele problemów.

Negatywne emocje narastają

Utraciliśmy poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Pojawia się niepewność, strach przed przyszłością i poczucie zagrożenia. To wszystko sprawia, że przestajemy sobie radzić, a negatywne emocje narastają. Jesteśmy smutni i przygnębieni, mamy obniżony nastrój. W zimie możemy odczuwać objawy sezonowej depresji, które charakteryzują się przewlekłym zmęczeniem i osłabieniem, rozdrażnieniem, problemami ze snem i koncentracją.

Zdjęcie Jak radzić sobie z przygnębieniem? #2

Jak radzić sobie z przygnębieniem?

W walce ze smutkiem i przygnębieniem warto zastosować kilka strategii. Pomogą one uporać się z negatywnymi emocjami.

Wyraź siebie

Nie duś w sobie emocji. Tłumienie ich i wypieranie, nie pomoże Ci się z nimi uporać. Jeśli czujesz się przygnębiony, smutny, a Twój nastrój jest obniżony, przede wszystkim przyznaj to sama przed sobą. Akceptacja to pierwszy krok.

Zapisuj swoje uczucia

Zacznij prowadzić dziennik, w którym codziennie będziesz zapisywać swoje uczucia. Przelewanie emocji na papier, pozwoli Ci się od nich uwolnić i oczyścić umysł.

Zdjęcie Jak radzić sobie z przygnębieniem? #3

Poszukaj wsparcia

Dużą rolę w walce z negatywnymi emocjami odgrywa wsparcie najbliższych, rodziny i przyjaciół. W razie uciążliwych objawów, warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty.

Złap promienie słoneczne

Nasze przygnębienie w zimie, może mieć związek z depresją sezonową, wywołaną niewystarczającą ilością światła słonecznego. Codziennie postaraj się spędzić na dworze 20-30 minut i złapać promienie słoneczne. Jeśli to niemożliwe, skorzystaj z fototerapii, zabiegu naświetlania ciała za pomocą promieni podczerwonych lub nadfioletowych. 

Bierz witaminy

Ważna jest odpowiednia suplementacja, przyjmowanie witamin, zwłaszcza witaminy D. Utrzymuj zrównoważoną i zbilansowaną dietę, bogatą w świeże owoce i warzywa, chude mięso, ryby, nabiał, ziarna, orzechy i rośliny strączkowe.

Bądź aktywna

Aktywność fizyczna sprawia, że w ciele wytwarzają się hormony szczęścia, endorfiny. W walce z przygnębieniem pomoże Ci regularny ruch i aktywność fizyczna, częste wychodzenie na świeże powietrze, spacery, jazda na rowerze lub bieganie.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną