Sezonowa depresja- poznaj objawy

Patrycja

Dieta i żywienie

14.10.2020 12:40

Sezonowa depresja- poznaj objawy

Już na przełomie października i listopada u wielu osób mogą pojawić się objawy sezonowej depresji. Smutek, obniżony nastrój, osłabienie i ciągłe zmęczenie to niektóre z jej symptomów. Dowiedz się, czym różni się sezonowa depresja od zwykłej? Jak sobie z nią radzić jesienią?

Zdjęcie Sezonowa depresja- poznaj objawy #1

Czym jest sezonowa depresja?

Przyczyny sezonowej depresji nie są do końca znane. To zaburzenie, które najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym i trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Charakteryzuje się obniżonym nastrojem, smutkiem, rozdrażnieniem, zaburzeniami snu, apetytu, problemami z koncentracją i uwagą. Zwykle ma umiarkowany lub łagodny przebieg.

Jakie są przyczyny sezonowej depresji?

Jedna z hipotez zakłada, że przyczynami sezonowej depresji jest zmniejszona ilość światła słonecznego i deszczowa aura. Może to powodować wahania hormonalne w organizmie, na skutek zmniejszenia ilości wydzielania melatoniny i serotoniny.

Na sezonową depresję może wpływać także stres i napięcie, przyjmowanie niektórych leków, a nawet zła dieta i za mała ilość ruchu.

Zdjęcie Sezonowa depresja- poznaj objawy #2

Czym różni się depresja sezonowa od zwykłej?

W sezonie jesienno-zimowym odczuwamy obniżenie nastroju, przewlekłe zmęczenie i osłabienie, smutek, rozdrażnienie, mamy problemy ze snem i koncentracją- ale objawy te ustępują wiosną. Przebiegają w łagodnej lub umiarkowanej formie, możemy podejrzewać, że jest to sezonowa depresja.

Natomiast depresja to najczęściej występujące zaburzenie psychiczne, które objawia się długotrwałym obniżeniem nastroju, smutkiem, lękiem, niepokojem, drażliwością. Utratą energii, zainteresowań i odczuwania przyjemności z rzeczy, które wcześniej nas cieszyły.

Oprócz tego pojawia się apatia, nieustanne zmęczenie i osłabienie. Dochodzą do tego zaburzenia snu, łaknienia, trudności ze skupieniem się, koncentracją i uwagą. Mogą pojawiać się myśli o śmierci, a nawet próby samobójcze.

Zdjęcie Sezonowa depresja- poznaj objawy #3

Sposoby na sezonową depresję

Dużą rolę w walce z sezonową depresją odgrywa fototerapia, która zapewnia odpowiednią ilość światła słonecznego. Ważna jest odpowiednia suplementacja, przyjmowanie witamin, zwłaszcza witaminy D. Utrzymywanie zrównoważonej i zbilansowanej diety, bogatej w świeże owoce i warzywa, chude mięso, ryby, nabiał, ziarna, orzechy i rośliny strączkowe.

Ruch i aktywność fizyczna, częste wychodzenie na świeże powietrze, spacery, jazda na rowerze lub bieganie. Ogromnie ważne jest wsparcie najbliższych, rodziny i przyjaciół. W razie uciążliwych objawów, warto skorzystać z pomocy psychologa. To wszystko pomoże poradzić sobie z sezonową depresją.