Który jesteś w kolejce do szczepienia? Sprawdź kalkulator szczepień!

Który jesteś w kolejce do szczepienia? Sprawdź kalkulator szczepień!

Epidemia koronawirusa sprawiła, że każdy z nas przeorganizował swoje życie. Na szczęście naukowy wynaleźli już szczepionkę, która jest w stanie zatrzymać tę epidemię. Kiedy będzie można się zaszczepić? Sprawdźcie!

Zdjęcie Który jesteś w kolejce do szczepienia? Kalkulator szczepień! #1

Śmiertelny wirus 

Wirus pokazał nam, jak bardzo życie jest kruche i jak łatwo można stracić zarówno je, jak i zdrowie. Na szczęście po ponad roku badań udało się wynaleźć szczepionkę, która pomoże nam zwalczyć koronawirusa. Pod koniec 2020 roku rozpoczęło się szczepienie przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Planu Szczepień. Plan ten zakłada, że szczepienia będą podawane w ramach czterech grup społecznych.

W ramach szczepień cztery grupy 

Grupowanie osób w związku ze szczepionką ma na celu podanie jej najpierw tym osobom, które mają największy kontakt z koronawirusem. Chodzi o to, aby jak najszybciej zahamować liczbę nowych zakażeń oraz zgonów na COVID-19. W związku z tym rząd wprowadził szczepienia w gramach czterech grup, gdzie będą mogły się zaszczepić takie osoby jak:

- w grupie 0 – m.in. pracownicy szpitali, przychodni, DPS-ów, personel medyczny, techniczny i administracyjny służby zdrowia, nauczyciele akademiccy oraz rodzice wcześniaków,

- w grupie 1- m.in. osoby przebywające w DPS-ach, osoby powyżej 70 roku życia, służby mundurowe, nauczyciele oraz pracownicy TOPR i GOPR, którzy mają kontakt z koronawirusem,

- w grupie 2- m.in. osoby poniżej 70 roku życia, pracownicy infrastruktury krytycznej, pracownicy transportu publicznego, urzędnicy związani ze zwalczaniem epidemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości,

- w grupie 3 – m.in. osoby powyżej 16 roku życia, pracownicy sektorów zamkniętych oraz wszyscy inny, którzy chcą być zaszczepieni.

Zdjęcie Który jesteś w kolejce do szczepienia? Kalkulator szczepień! #2

Data szczepienia 

Niektórzy z nas zadają sobie pytanie, kiedy będą mogli się zaszczepić. Z odpowiedzią na to pytanie śpieszy Kalkulator Kolejki Szczepionkowej. Dzięki niemu podając kilka swoich danych, jesteśmy w stanie poznać datę, kiedy będziemy mogli otrzymać szczepionkę na koronawirusa. Został on stworzony przez lek. Aleksandrę Zając i Dominikaę Miszewską, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i jest w stanie określić, jak długo będziemy czekać na szczepienie oraz kiedy będziemy mogli dostać pierwszą dawkę szczepionki. Kalkulator można znaleźć pod tym linkiem Kalkulator Szczepionkowy

Kalkulator Szczepionkowy

Kalkulator ten bazuje na Narodowym Planie Szczepień, gdzie brane jest pod uwagę kilka kryteriów. Dlatego też chcąc poznać swoją przewidywaną datę szczepienia, należy podać m.in. takie informacje tak:

- swój wiek,

-czy pracujesz w placówce medycznej/na uczelni,

- czy jesteś studentką/studentem,

- czy przebywasz w DPS, ZOL lub inny miejscu,

- czy chorujesz na choroby przewlekłe lub obecnie się leczysz w stałym kontakcie z placówkami medycznymi,

- czy leczysz się immunosupresyjnie.

Dzięki tym danym kalkulator jest w stanie dość precyzyjnie określić datę, kiedy można spodziewać się podania szczepionki. Poda on również, ile jest przed nami w kolejce do szczepienia. Dane te opierają się na rządowym założeniu, że w ciągu tygodnia zostanie zaszczepionych około 850 tys. osób, a do szczepienia zgłosi się około 47% Polaków. Kalkulator podaje zarówno termin przyjęcia pierwszej, jak i drugiej dawki szczepionki oraz dzień, w którym będziemy mieli już pełną odporność na koronawirusa.

Jak otrzymać szczepionkę?

Aby otrzymać szczepionkę na COVID-19 należy przejść kilka etapów. Na początek należy zapisać się na szczepienie poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub telefonicznie poprzez specjalną infolinię. Następnie należy przejść kwalifikację u lekarza POZ i otrzymać skierowanie. Szczepionka jest podawana w ramię, czyli domięśniowo i powinna zostać powtórzona po około 4 tygodniach. Po 7 dniach od otrzymania drugiej dawki zdobywamy pełną ochronę przed koronawirusem. Osoby zaszczepione mogą korzystać z usług zdrowotnych oferowanych rzez publiczną służbę zdrowia bez konieczności wykonywania dodatkowego testu na COVID-19, nie są liczeni do limitu osób przy spotkaniach towarzyskich oraz nie muszą odbywać kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną.

Zdjęcie Który jesteś w kolejce do szczepienia? Kalkulator szczepień! #3

true

Polecane