Każdy z nas na pewno był kiedyś pacjentem i udał się do lekarza. Do niektórych z nich trzeba mieć odpowiednie skierowanie, aby zostać przyjętym. Służba zdrowia jest coraz bardziej zelektronizowana i coraz większą liczbę spraw możemy załatwić już przez Internet. Od 8 stycznia pacjentów czeka ważna zmiana, ponieważ skierowania od tej daty będą wystawiane tylko w formie elektronicznej.
Rozwój technologii
Świat idzie do przodu i coraz więcej rzeczy jesteśmy w stanie zrobić przez Internet. W dobie pandemii coraz więcej spraw załatwiamy elektronicznie, aby uniknąć kontaktu z innymi ludźmi, którzy mogliby być potencjalnymi nosicielami koronawirusa. Wiele spraw w instytucjach państwowych możemy teraz załatwić dzięki profilowi zaufanemu czy Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Sprawia to, że niektóre sprawy jesteśmy w stanie załatwić szybciej, bez kolejek, pobierania numerków czy dojazdu do danej instytucji. Jest to na pewno spore ułatwienie i oszczędność czasu dla osób, które potrafią się odnaleźć w Internecie. Tego samego nie można powiedzieć o osobach starszych czy osobach, które nie są z nowinkami technicznymi "za pan brat".
E-skierowania
Od 1 grudnia 2018 roku zwolnienia lekarskie są wystawiane w formie elektronicznej i internetowo przesyłane do ZUS. Rewolucja następuje teraz w skierowaniach lekarskich, które od 8 stycznia 2021 roku również będą wystawiane w formie elektronicznej. Służba zdrowia robi kolejny krok w stronę cyfryzacji swoich usług i wprowadza e-skierowania. Nie jest to jednak dobra wiadomość dla osób, które nie radzą sobie z nowinkami technologicznymi. One będą musiały poprosić swoich bliskich o pomoc przy odnalezieniu e-skierowania.
Usługi "e-"
Nowe skierowania będą wystawiane tylko w formie elektronicznej takie jak e-zwolnienia lub e-recepta. Lekarz będzie musiał wprowadzić dane pacjenta do systemu gabinetowego, który to musi być podłączony do platformy e-zdrowie. Dzięki temu za pomocą specjalnej aplikacji gabinet.gov.pl lekarz będzie mógł wystawić i podpisać cyfrowo skierowanie na badanie.
Koniec z papierowymi skierowaniami
Następnie pacjent posiadający IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta otrzyma sms lub e-mail z kodem cyfrowym, które składać się będzie z 4 cyfr. Jeśli nie, to otrzyma on wydruk informacyjny. E-skierowanie jest od razu przypisywane do wybranej placówki medycznej i nie można już tego zmienić. W związku z tym można je zrealizować tylko w tym jednym miejscu. Papierowe skierowania odchodzą już „do lamusa” i zastępują je elektroniczne wersje. Lekarz będzie mógł wystawić papierowe skierowanie po 8 stycznia tylko w sytuacji, gdy nie będzie miał dostępu do Internetu, systemu gabinetowego lub systemu e-zdrowie.