Popularny ser wycofany ze sprzedaży! Lepiej go wyrzuć

Popularny ser wycofany ze sprzedaży! Lepiej go wyrzuć

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed zakupem sera wędzonego. Wycofuje partię sera góralskiego Mała Gałka Wędzona marki Balser. Jego spożycie może prowadzić do poważnego zatrucia! Jeśli masz go w lodówce, lepiej szybko się go pozbądź!

Zdjęcie Popularny ser wycofany ze sprzedaży! Lepiej go wyrzuć #1

GIS ostrzega przed spożyciem sera

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed spożyciem sera wędzonego marki Balser. Co jest tego powodem? Znaleziono w nim bakterie Listeria monocytogenes, która może wywołać groźną chorobę listeriozę.

Bakteria Listeria monocytogenes w serze wędzonym

Bakterie Listeria monocytogenes wykryto w pięciu badanych próbkach sera góralskiego Mała Gałka Wędzona Balser. Dokładnie chodzi o produkt o wadze 180 g, numerze partii 12080, dacie minimalnej trwałości do spożycia do 6.02.2021 roku, którego producentem jest: PPHU „Balser” Marian Górz, Wróblówka 102B, 34- 470 Czarny Dunajec, weterynaryjny numer identyfikacyjny 12111604. W związku z tą sytuacją, Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu jednej partii tego produktu. Spożycie tego sera może być bardzo niebezpieczne!

Zdjęcie Popularny ser wycofany ze sprzedaży! Lepiej go wyrzuć #2

źródło: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/ser-goralski-mala-galka-wedzona-balser-partia-wycofana-z-obrotu-gis-ostrzega-4920697

Czym grozi spożycie skażonej partii produktu?

GIS wycofał z obrotu partię sera wędzonego, w którym wykryto bakterie Listeria monocytogenes. Jego spożycie może prowadzić do groźnej choroby listeriozy. To zakaźna choroba, która stanowi szczególne zagrożenie dla kobiet w ciąży, noworodków i osób starszych.

Zdjęcie Popularny ser wycofany ze sprzedaży! Lepiej go wyrzuć #3

Listerioza – objawy choroby

Objawy listeriozy mają charakter grypopodobny i wśród nich wyróżnia się gorączkę, dreszcze, bóle mięśni i dolegliwości pokarmowe, takie jak biegunka, nudności i wymioty. U osób z obniżoną odpornością, listerioza ma groźniejszy przebieg i objawia się gorączką, zaburzeniami równowagi, drgawkami, światłowstrętem i uczuciem splątania. W skrajnych przypadkach choroba ta może prowadzić do rozwoju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy.

Jak wygląda leczenie listeriozy?

Leczenie listeriozy odbywa się za pomocą antybiotyków i stosowania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Antybiotykoterapia trwa od 3 do 8 tygodni. W ciężkich przypadkach listeriozy konieczna jest hospitalizacja chorych.

Zdjęcie Popularny ser wycofany ze sprzedaży! Lepiej go wyrzuć #4

Pamiętaj o profilaktyce

Co zrobić, by uniknąć zakażenia bakterią Listeria monocytogenes? Konieczna jest właściwa higiena osobista, częste mycie rąk, zwłaszcza przed jedzeniem, po wyjściu z toalety i kontakcie ze zwierzętami. Wybieranie produktów ze sprawdzonego źródła, zwłaszcza niepasteryzowanego mleka, mrożonych warzyw czy surowych ryb.

 

Patrycja

Polecane