Szczepienia przeciwko COVID-19! Mamy zmiany w grupie 0, która szczepi się jako pierwsza!

Szczepienia przeciwko COVID-19! Mamy zmiany w grupie 0, która szczepi się jako pierwsza!

27 grudnia 2020 roku ruszył Narodowy Program Szczepień na COVID-19. Szczepienia są na razie dostępne dla określonych grup, w pierwszej kolejności dla grupy 0. Przypomnijmy, że znajdują się w niej osoby, na co dzień narażone na wzmożony kontakt z wirusem, czyli pracownicy ochrony zdrowia. Niespodziewanie grupa 0 została jednak poszerzona o osoby, które nie są pracownikami sektora ochrony zdrowia. O kim mowa?

 

O wcześniejszy dostęp do szczepień na COVID-19 apelowała grypa osób, której szczególnie zależy na tym, by nie rozchorować się w tym newralgicznym dla nich momencie życia. Osoby te prosiły o włączenie ich do szczepienia razem z grupą 0, czyli tą, szczepioną na samym początku, jako „personel medyczny”. Mimo iż grupa tych ludzi nie jest związana z medycyną, to Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odpowiedziało na ich apel. Dlaczego?

 

Apel o wczesny dostęp do szczepień wystosowali rodzice wcześniaków, które przebywają na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka. Pandemia jest dla nich niezwykle trudnym czasem, ponieważ nie mogą przebywać ze swoimi dziećmi na oddziałach.

"Rodzice tych dzieci powinni być traktowani jak personel medyczny, gdyż ich udział jest aktywny i niezbędny w leczeniu chorych noworodków. Prosimy o umożliwienie wczesnego dostępu do szczepień, by rodzice mogli znowu być obecni na oddziałach przy swoich dzieciach, nie stanowiąc zagrożenia dla innych rodziców i personelu medycznego. Zaszczepiony rodzic to bezpieczny rodzic" – apelowała Fundacja Koalicja dla wcześniaka.

Zdjęcie Szczepienia przeciwko COVID-19! Mamy zmiany w grupie 0, która szczepi się jako pierwsza! #1

Fundacja wskazuje, jak ważnym „czynnikiem” jest rodzic w procesie powrotu do zdrowia tych dzieci. Wcześniaki rozwijają się, słysząc bicie serca, głos i zapach mamy. Z kolei budowanie więzi i rozwój laktacji są możliwe tylko, jeśli dochodzi do kontaktu dziecka z mamą. Dzięki włączeniu rodziców do grupy 0 zostaną oni zaszczepieni, jako jedni z pierwszych i będą mogli znowu być przy swoich dzieciach. Ważne jest też to, że nie będą zagrożeniem po wypisaniu do domu.

 

Ministerstwo Zdrowia po analizie tej propozycji zdecydowało, że rodzice wcześniaków będą szczepieni w grupie 0.  Minister Zdrowia, Adam Niedzielski napisał: „Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach. Priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby, a nie znajomości lub statusu publicznego”. Rodzice wcześniaków będą szczepieni w szpitalach, w których przebywają ich dzieci.

Fundacja Koalicja dla wcześniaka nie pozostawiła tej wspaniałej wiadomości bez odzewu. „Tak bardzo się cieszymy i dziękujemy za włączenie rodziców hospitalizowanych wcześniaków do grupy 0, to oznacza koniec separacji! Dziękujemy z całego serca!!!!!” – napisali w mediach społecznościowych.

Patrycja