Sprawdź jakie są przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19 wynikające z charakterystyki produktu!

Patrycja

Ciąża

02.01.2021 17:29

Sprawdź jakie są przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19 wynikające z charakterystyki produktu!

Stosowana od niedawna szczepionka na COVID-19 budzi bardzo wiele kontrowersji. Z uwagi na doniesienia o reakcjach anafilaktycznych po szczepieniu emocje nie gasną. Sprawdźmy, więc jakie są przeciwwskazania do zastosowania tego produktu!

 

Zdjęcie Sprawdź jakie są przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19 wynikające z charakterystyki produktu! #1

Szczepionki od zawsze były przyczyną konfliktów w społeczeństwie. Nie inaczej jest w przypadku tej na COVID-19. Wśród osób, które czekały na nią, jako na znak powrotu do normalności, wzbudza bardzo pozytywne emocje. Przeciwnicy szczepień negują jej użycie. Patrząc obiektywnie, musimy przyznać, że szczepionka na COVID-19 jak każda inna nie może być stosowana zawsze i jak każda inna może wywołać niepożądane odczyny poszczepienne. Skupmy się na przeciwwskazaniach do szczepienia.

Postanowienia ogólne

  • Przed przystąpieniem do szczepienia będziemy musieli przejść przez rutynowe badania kontrolne oraz wypełnić tzw. kartę kwalifikacyjną. Badanie wygląda podobnie jak to, którym jesteśmy poddawani przed każdym innym szczepieniem.

Postanowienia ogólne związane z możliwymi reakcjami po szczepieniu

  • Po szczepieniu przeciwko COVID-19 zgłaszano przypadki wstrząsów anafilaktycznych. W związku z tym po szczepieniu pacjent pozostaje pod obserwacją, przez co najmniej kwadrans. Osobom reagującym nadwrażliwością na szczepienie nie zostanie podana druga dawka.
  • Szczepienie przeciwko COVID-10 jest stresujące i w związku z tym, u osób, które się na nie zdecydowały, występowały omdlenia i hiperwentylacja. W związku z tym w punktach szczepień podejmuje się wszelkie środki ostrożności, by uniknąć urazów w związku z zasłabnięciem po szczepieniu.
  • U wszystkich osób mających problemy z krzepliwością i przyjmujących leki przeciwzakrzepowe mogą wystąpić silne krwawienia i siniaki. U takich osób podobne reakcje można zaobserwować podczas każdego rodzaju iniekcji, należy zachować wszystkie środki ostrożności, podając im szczepionkę.

Przeciwwskazania

Poniższe przeciwwskazania wynikają z charakterystyki produktu. Decyzję odnośnie tego czy nie ma przeciwwskazań do szczepienia podejmuje lekarz. Robi to na podstawie badania ogólnego i naszych odpowiedzi na pytania z kwestionariusza przygotowanego przez Ministerstwo. Po badaniu, ocenie naszego stanu zdrowia i zadaniu dodatkowych pytań (jeśli zajdzie taka konieczność), to lekarz ostatecznie zdecyduje czy dopatruje się jakichkolwiek przeciwwskazań do szczepienia.

  • Nadwrażliwość na substancję czynną (jednoniciowy, informacyjny RNA z czapeczką na końcu 5’, tworzony przy użyciu bezkomórkowej transkrypcji in vitro na matrycy DNA, kodujący białko szczytowe wirusa SARS-CoV-2, przekazywany w nanocząsteczkach lipidowych)
  • Nadwrażliwość na substancje pomocnicze ( ((4-hydroksybutylo)azanediyl)bis(heksano-6,1-diyl)bis(2-dekanian heksylu) (ALC-0315); 2-[(glikol polietylenowy)-2000]-N,N-ditetradecyloacetamid (ALC-0159); 1,2-distearoilo-sn-glicero-3-fosfocholina (DSPC); cholesterol; chlorek potasu; chlorek sodu; diwodorofosforan potasu; fosforan disodu dwuwodny; sacharoza; woda do wstrzykiwań)
  • Wiek – osoby poniżej 16 roku życia
  • Ciąża
  • Karmienie piersią

Bardzo ważne!

Nie oceniono skuteczności szczepionki i bezpieczeństwa jej stosowania u osób z obniżoną odpornością i przyjmujących leki immunosupresyjne.