Baby blues- jak radzić sobie ze smutkiem po porodzie?

Patrycja
Ciąża
24.07.2020 21:43
Baby blues- jak radzić sobie ze smutkiem po porodzie?

Baby blues to stan emocjonalny, którego mogą doświadczyć świeżo upieczone mamy. Smutek, obniżony nastrój, lęk, rozdrażnienie to niektóre z emocji, których doświadczają kobiety po porodzie. Sprawdź, czy cierpisz na syndrom baby blues i jak sobie z nim radzić.

Zdjęcie Baby blues- jak radzić sobie ze smutkiem po porodzie? #1

Przyczyny baby blues

Jesteś tuż po porodzie, w domu masz upragnionego maluszka, a nie potrafisz się z tego cieszyć? Jesteś smutna, przygnębiona, zmęczona i rozdrażniona? Nie radzisz sobie z nowymi obowiązkami i Cię przytłaczają? Być może cierpisz na syndrom baby blues!

Czym jest baby blues?

80% kobiet po porodzie doświadcza syndromu baby blues. Objawia się on zaburzeniami nastroju i smutkiem poporodowym, pojawia się pomiędzy 3 a 5 dniem od porodu i trwa około dwóch tygodni.

Zdjęcie Baby blues- jak radzić sobie ze smutkiem po porodzie? #2

Przyczyny baby blues

Baby blues wynika z reakcji organizmu na zmiany w związku z wydaniem na świat dziecka. Dochodzi wtedy do wahań hormonalnych, spadku progesteronu, estrogenu i kortyzolu. Pojawia się wyczerpanie fizyczne, ból i stres związany z nową rolą.

Objawy baby blues

Do objawów tego syndromu należy obniżony nastrój, smutek, płaczliwość, rozdrażnienie. Pojawia się zmęczenie i przytłoczenie, problemy z koncentracją, zniecierpliwienie i rozdrażnienie. Mogą pojawić się problemy ze snem, brak apetytu. Dodatkowo kobieta nie radzi sobie z nowymi obowiązkami, opieką nad dzieckiem i prowadzeniem domu, przez co odczuwa poczucie winy, uważa się za złą matkę.

Zdjęcie Baby blues- jak radzić sobie ze smutkiem po porodzie? #3

Kto jest narażony?

Najbardziej narażone są kobiety, które rodzą po raz pierwszy oraz te, które nie mają wsparcia ojca dziecka i musza radzić sobie z wychowywaniem malucha w pojedynkę. Syndrom często dotyka kobiety, które przed porodem były aktywne zawodowo i żyły na wysokich obrotach. Często trudno przystosować im się do nowej roli, zmienić przyzwyczajenie i wejść w nowe obowiązki.

Zdjęcie Baby blues- jak radzić sobie ze smutkiem po porodzie? #4

Jak poradzić sobie z baby blues?

Syndrom baby blues zwykle nie wymaga leczenia farmakologicznego. Kobiety w tym szczególnym czasie potrzebują wsparcia i bliskości partnerów oraz rodziny. Ważne jest dzielenie się emocjami z innymi, rozmowy z bliskimi, wykorzystywanie wolnego czasu na sen i regenerację, nie zaś zamykanie się w domu i odmawianie sobie przyjemności. W przypadku znacznego pogorszenia się nastroju, niezbędna może być konsultacja z psychologiem.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną