Poznaj najbardziej znane polskie świąteczne przesądy!

Poznaj najbardziej znane polskie świąteczne przesądy!

Z Wigilią i Bożym Narodzeniem związanych jest wiele tradycji, wierzeń i przesądów. Poznaj najbardziej znane polskie świąteczne przesądy, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Czy Ty także w nie wierzysz?

Nie kłóć się w Wigilię

W Wigilię powinniśmy być od rana uśmiechnięci, życzliwi i pozytywnie nastawieni do innych. Nie wolno się z nikim kłócić, bo będziemy to robić cały rok. Powinniśmy ograniczyć negatywne emocje i płacz, ponieważ w nadchodzącym roku będziemy się nieustannie martwić.

Zdjęcie Poznaj najbardziej znane polskie świąteczne przesądy! #1

Kto pierwszy przekroczy próg domu

Jeśli w Wigilię do naszego domu pierwszy wejdzie mężczyzna, toto wszyscy domownicy będą cieszyć się szczęściem, zdrowiem i pomyślnością przez następny rok. Gorzej, jeśli próg naszego domostwa przekroczy kobieta. Wtedy czeka nas pech i niepowodzenie.

Skosztuj wszystkich potraw

Podczas wigilijnej kolacji koniecznie trzeba skosztować każdej z przygotowanych potraw. Dzięki temu w przyszłym roku niczego nam nie zabraknie. Wato zjeść kawałek makowca, ponieważ mak uznawany jest za symbol dostatku. Dzięki temu nadchodzący rok będzie dla nas pełen pomyślności. Poza tym liczba osób spożywających wieczerzę powinna być parzysta, w przeciwnym razie wróży to pecha.

Zdjęcie Poznaj najbardziej znane polskie świąteczne przesądy! #2

To zapewni dobrobyt

Moneta pod wigilijnym talerzem, zapewni nam  pomyślność w przyszłym roku. Natomiast sucha łuska karpia w portfelu zagwarantuje dostatek. Należy pamiętać o tym, żeby nosić ją przy sobie przez cały rok, a w kolejną Wigilię wymienić na nową.

Zdjęcie Poznaj najbardziej znane polskie świąteczne przesądy! #3

Nie pożyczaj

W Wigilię nie powinniśmy nikomu niczego pożyczać, ponieważ przez to będziemy cierpieć niedostatek w kolejnym roku. Przed tym dniem powinniśmy uregulować wszystkie zobowiązania i długi, a w dzień Wigilii nie powinniśmy wydawać żadnych pieniędzy. Może to sprawić, że nie będą się nas trzymać w kolejnych miesiącach.

Unikaj tych prezentów

Istnieje przesąd, zgodnie z którym podarowanie komuś w prezencie butów, może sprawić, że ta osoba szybko od nas odejdzie. Lepiej nie obdarowywać bliskich butami, ponieważ może im się to źle skojarzyć.

Zdjęcie Poznaj najbardziej znane polskie świąteczne przesądy! #4

Krzyżyk podarowany komuś w prezencie to także nie najlepszy wybór. Popularny polski przesąd głosi, że jeśli obdarujemy kogoś krzyżem, to zrzucimy na niego wielki ciężar i masę problemów. Takiego upominku lepiej nie wręczać nikomu podczas Bożego Narodzenia.

 

Patrycja

Polecane