Oto najpopularniejsze polskie przesądy! Czy Ty też w nie wierzysz?

Patrycja
Newsy
07.06.2021 20:07
Oto najpopularniejsze polskie przesądy! Czy Ty też w nie wierzysz?

Nie tylko czterolistna koniczyna, czarny kot i zbite lustro… Z badań CBOS wynika, że ponad połowa Polaków wierzy w przesądy. Jakie są najpopularniejsze? Co przynosi szczęście, a co pecha?

Zdjęcie Oto najpopularniejsze polskie przesądy! Czy Ty też w nie wierzysz? #1

Najpopularniejsze polskie przesądy:

Czarny kot

To, że czarny kot przynosi pecha, jest jednym z najpopularniejszych przesądów w Polsce. Może wynikać z dawnych wierzeń w czarownice, których nieodłącznym towarzyszem był czarny kot. Z kolei w średniowieczu koty były uważane za posłańców szatana.

Piątek 13.

Piątek 13. uważany za najbardziej pechowy dzień w roku, nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach. Według jednej z teorii data ta została uznana za pechowa ze względu na to, że 3 października (w piątek) 1307 roku, na rozkaz króla Francji Filipa IV Pięknego, aresztowano wszystkich templariuszy i rozbito ich zakon. Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, zanim spłonął na stosie rzucił klątwę.

To zrodziło przekonanie o wielkim pechu związanym z tą datą. Liczba ta w chrześcijaństwie wiąże się z Judaszem, który był trzynastym uczestnikiem Ostatniej Wieczerzy. Piątek jest pechowy, ponieważ tego dnia Chrystus został ukrzyżowany.

Rozsypana sól

To znak, że lada moment dojdzie do kłótni. W przeszłości sól była luksusowym dobrem, więc jej rozsypanie wiązano z działalnością złych mocy. Jeśli chcesz odwrócić pecha, szczyptę rozsypanej soli przerzuć przez lewe ramię.

Zdjęcie Oto najpopularniejsze polskie przesądy! Czy Ty też w nie wierzysz? #2

Rozbite lustro

Rozbite lustro oznacza siedem lat nieszczęścia. Już w starożytności wierzono, że odbity w lustrze wizerunek człowieka zawiera w sobie część jego duszy. Dlatego jego zniszczenie, powoduje zniszczenie duszy. Jeśli chcesz odwrócić pecha, schowaj do portfela fragment stłuczonego lusterka.

Przechodzenie pod drabiną 

Przechodzenie pod drabiną opartą o ścianę przyniesie nam ogromnego pecha. Skąd ten przesad? Rozstawiona drabina tworzy trójkąt: w starożytności wierzono, że tworzy on z podłożem magiczne pole- jego zakłócenie przyniesie pecha. Z kolei w chrześcijaństwie zauważono związek z Trójcą Świętą, a przekroczenie trójkąta było poważnym bluźnierstwem.

Podkowa na szczęście

Podkowa to symbol szczęścia, a zawieszona nad drzwiami przyniesie pomyślność i dobrobyt wszystkim mieszkańcom. Jako, że jest wykonana z żelaza, metalu o wielkiej mocy, dodatkowo odgania złe duchy.

Trzymanie kciuków

Jednym z najpopularniejszych przesądów jest trzymanie kciuków na szczęście. Ten przesąd wywodzi się ze starożytności i początkowo był gestem ochronnym. Obecnie wierzy się, że przynosi powodzenie i szczęście dla innej osoby.

Czy Ty jesteś przesądna/y? W jakie przesądy wierzysz?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną