Dlaczego 31 grudnia nie można sprzątać i prasować?

Katarzyna

Newsy

28.12.2021 18:38

Dlaczego 31 grudnia nie można sprzątać i prasować?

Nowy Rok już za pasem. Czego nie powinno się robić w dniu Sylwestra? Podpowiadamy!

Zdjęcie Dlaczego 31 grudnia nie można sprzątać i prasować? #1

Nowy Rok 

Święta Bożego Narodzenia dobiegły już końca, jednak jeszcze przed nami jest Sylwester. Również z tym dniem wiążą się przesądy i przypowiastki, których przestrzeganie ma zapewnić szczęście w Nowym Roku. Sprawdźcie, czego nie należy robić w ostatnim dniu starego roku i pierwszego dnia nowego roku.

W Nowy Rok nie sprzątamy 

Jednym z najbardziej znanych przesądów, jest ten, który mówi, że 1 stycznia nie powinno się sprzątać. Domowe porządki w pierwszy dzień nowego roku przynoszą bowiem nieszczęście i biedę. Nie warto więc brać się w ten dzień za sprzątanie, no, chyba że będzie to sprzątanie po udanym Sylwestrze!

Wczesne wstanie 

Kolejnym przesądem jest ten, który mówi, że w Nowy Rok nie należy również długo wylegiwać się w łóżku. Spanie do południa może bowiem spowodować, że przez cały rok nie będziemy mieli energii i będziemy ospali. Wczesne wstanie z łóżka, sprawi, że nowy rok będzie pełen sił witalnych oraz chęci do pracy.

Sprzątanie do 30 grudnia

Inne przesąd mówi również że w starym roku z porządkami powinniśmy zdążyć do 30 grudnia, aby przyszły rok był wolny od nadmiaru obowiązków. Wszelkie pranie, sprzątanie czy prasowanie należy wykonać do 30 grudnia, aby w nowym roku zapanował porządek i harmonia. Podobno w dniu 1 stycznia nie powinno wynosić się również śmieci, ponieważ wynosi się wtedy z domu również szczęście.

Zdjęcie Dlaczego 31 grudnia nie można sprzątać i prasować? #2

Pocałunek o 0:00

Dla par dość znanym przesądem jest ten o pocałunku o północy. Taki początek nowego roku ma bowiem zapewnić parze wiele miłości przez cały kolejny rok. Samotna osoba nie ma jednak co się martwić, ponieważ pocałowanie przypadkowej osoby w policzek o północy może być zwiastunem nadejścia gorącego uczucia. Innym przesądem, który ma zapewnić powodzenie w tematach sercowych, jest założenie nowej bielizny na zabawę sylwestrową.

Nowe smaki 

Podczas zabawy sylwestrowej, tak jak podczas Wigilii, powinniśmy spróbować każdej potrawy oraz najeść się do syta. Dzięki temu podobno zapewnimy sobie pomysłowość oraz bogactwo w nadchodzącym roku. Niektórzy twierdzą również, że 31 grudnia należy zjeść kapustę, która szczególnie przynosi szczęście.