Często bolą Cię nogi i stopy? Sprawdź co może być przyczyną!

Patrycja
Zdrowie
14.12.2020 17:24
Często bolą Cię nogi i stopy? Sprawdź co może być przyczyną!

Bóle nóg pomimo tego, że są niepokojącym objawem mogącym wskazywać na wiele schorzeń, często są przez nas bagatelizowane. Ból nóg i stóp zwalamy na stojącą pracę, zbyt długi spacer czy intensywny trening. Jednak istnieje pewna zależność, ze względu na którą nie powinniśmy bagatelizować tej dolegliwości.

Zdjęcie Często bolą Cię nogi i stopy? Sprawdź co może być przyczyną! #1

 

Bóle nóg mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Chociaż bezpośrednio nie wiążą się z chorobami serca, to mogą na nie wskazywać. Częste bóle pojawiające się w trakcie chodzenia, a nie po wysiłku mogą świadczyć o miażdżycy naczyń, która dotyka wszystkie tętnice, także wieńcowe - otaczające serce. Czynnikami zwiększającymi ryzyko jest otyłość, palenie tytoniu i podeszły wiek. Jeśli niepokoją nas powyższe objawy i dotyczy nas, chociaż jeden czynnik zwiększający ryzyko możemy wiązać bóle nóg z chorobami układu krążenia i serca.

Miażdżyca

Miażdżyca może dotykać tętnic kończyn dolnych i powodować ich niedostateczne ukrwienie. Objawem mogącym świadczyć o takim deficycie ukrwienia są bóle nóg odczuwalne podczas chodzenia. W takim przypadku bóle nasilają się wraz z intensywnością spaceru, im szybsze chodzenie, tym silniejszy ból nóg. W niezbyt zaawansowanej miażdżycy będziemy odczuwać jedynie ból łydek lub stóp. Bardziej zaawansowana choroba będzie rzutowała na bóle łydek i stóp, a nawet całych kończyn. W skrajnych przypadkach może powodować duże problemy z poruszaniem się lub nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Objawami towarzyszącymi chorobom układu krążenia są:

 • Bóle w klatce piersiowej
 • Duszności
 • Męczliwość
 • Kołatanie serca
 • Obrzęki nóg
Zdjęcie Często bolą Cię nogi i stopy? Sprawdź co może być przyczyną! #2

Niepokojące objawy

Miażdżyca kończyn dolnych może być bardzo niebezpieczna, jeśli doprowadza do niedostatecznego ukrwienia. Dodatkowe, niepokojące objawy, które wskazują na bardzo zaawansowaną już miażdżycę i problemy z ukrwieniem to: 

 • Ból nóg również w spoczynku
 • Bóle kończyn w czasie snu
 • Przebarwienia w okolicy nóg i stóp
 • Ścieńczenia skóry kończyn dolnych
 • Trudności podczas gojenia się ran w okolicy dolnych kończyn
 • Częste odrętwienie stóp i palców

Ważne

Bóle kończyn dolnych nie zawsze są oznaką przemęczenia- występują przy niejednej chorobie i są jednym z wielu objawów, dlatego warto przyjrzeć się dodatkowym dolegliwościom. Chociaż bóle nóg mogą wskazywać na problemy z układem krążenia, mogą być także spowodowane chorobami narządu ruchu. W tym wypadku także nie powinniśmy bagatelizować częstych dolegliwości, bo mogą one wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe, reumatyczne, reumatoidalne zmiany dotyczące stawów lub kręgosłupa.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną