Internetowe Konto Pacjenta - 10 sytuacji, w których okazuje się niezwykle przydatne!

Patrycja

Zdrowie

14.12.2020 17:13

Internetowe Konto Pacjenta - 10 sytuacji, w których okazuje się niezwykle przydatne!

Chociaż Internetowe Konto Pacjenta daje pacjentom dostęp do wielu informacji medycznych i pozwala załatwić niektóre sprawy bez wychodzenia z domu, to nie wszyscy się na nie decydujemy. Zwłaszcza osoby starsze nie mają zaufania do aplikacji, która, mimo że jest bezpłatna, wymaga posiadania Profilu Zaufanego, czyli narzędzia, którym potwierdzimy naszą tożsamość.

Zdjęcie Internetowe Konto Pacjenta - 10 sytuacji, w których okazuje się niezwykle przydatne! #1

 

Z posiadania Internetowego Konta Pacjenta płyną same korzyści. Jednak nie każdy z nas je założył. Głównym powodem jest brak PZ (Profilu Zaufanego). Zwłaszcza osoby starsze nie mają przekonania co do złożenia podpisu za pomocą konta bankowego (potwierdzenie tożsamości), a na wycieczkę do urzędu czy banku na każdy ma już ochotę. Przedstawiamy 10 sytuacji, w których konto bankowe naprawdę się przydaje. Być może przekonają Was one, że założenie Profilu Zaufanego to pikuś przy korzyściach, jakie płyną z posiadania IKP.

 

1. Recepty

Jeśli posiadamy IKP, możemy w łatwy sposób pobrać swoje recepty przed wizytą w aptece. Jeśli przyjmujesz leki na stałe, to kolejne recepty mogą wpływać na Twoje konto bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że poinformujesz placówkę medyczną o takiej potrzebie.

Zdjęcie Internetowe Konto Pacjenta - 10 sytuacji, w których okazuje się niezwykle przydatne! #2

2. Dawkowanie

Dzięki IKP mamy stały podgląd swoich recept. Mamy także możliwość podejrzenia prawidłowego dawkowania leków w każdej chwili.

3. Skierowania

Jeśli potrzebujesz skierowania do specjalisty, możesz otrzymać je w dokładnie taki sam sposób jak recepty. Wystarczy telefon do placówki lub lekarza, a skierowanie trafi na Twoje konto.

4. Wygoda

Wygodę jak daje nam IKP, docenią także rodzice. Dzięki posiadaniu konta pacjenta mogą kontrolować nie tylko dokumenty swoje, ale także swoich podopiecznych zgłoszonych przez nich do ubezpieczenia ZUS. To duże ułatwienie, zwłaszcza jeśli nasze dzieci często chorują i ich dokumentacja medyczna jest spora.

Zdjęcie Internetowe Konto Pacjenta - 10 sytuacji, w których okazuje się niezwykle przydatne! #3

5. Ubezpieczenie

Jeśli wybierasz się na wakacje w obrębie Unii Europejskiej, poprzez Internetowe Konto Pacjenta możesz złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Umożliwi Ci o na dostęp do opieki medycznej w innych krajach Unii Europejskiej.

6. Historia leczenia

Dzięki posiadaniu IKP cała Twoja dokumentacja medyczna znajduje się w jednym miejscu. Znajdziesz tam dane ze wszystkich wizyt finansowanych przez NFZ. To niezwykle przydatne, jeśli leczymy się w kilku placówkach jednocześnie –dzięki aplikacji możemy udostępnić całą naszą dokumentację konkretnemu specjaliście. Nie dość, że wizyta lekarska przebiegnie sprawniej, a my nie musimy zbierać ze sobą teczki z dokumentami, to jeszcze nie ma ryzyka zgubienia papierów.

7. Zmiana lekarza

Poprzez Internetowe Konto Pacjenta w dowolnym czasie możesz zmienić swojego lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

8. Upoważnienie

Udostępnianie dokumentacji medycznej i e-recept osobom to kolejny atut IKP. Dzięki niemu seniorzy, którzy sami nie wykupują już swoich leków, mogą przekierować e-receptę prosto do osoby, która ma im wybrać leki w aptece. Dzięki temu dzieci mogą także lepiej kontrolować stan zdrowia swoich starszych już rodziców.

Zdjęcie Internetowe Konto Pacjenta - 10 sytuacji, w których okazuje się niezwykle przydatne! #4

9. Bezpieczeństwo

IKP sprawdziło się także w szczególnym czasie pandemii koronawirusa. Dzięki niemu możemy sprawdzić wynik testu i decyzję o kwarantannie ograniczając niepotrzebne wychodzenie z domu. Poprzez IKP możemy także skontaktować się z sanepidem i np. zgłosić kontakt z osobą zakażoną.

10. Czas

Posiadanie IKP to wiele cennych korzyści, ale przede wszystkim oszczędność czasu. Dostęp do Internetowego Konta Pacjenta uzyskasz w kilka minut wchodząc na stronę  www.pacjent.gov.pl, za pośrednictwem Profilu Zaufanego, e-dowodu, lub przy pomocy konta bankowego PKO, Inteligo lub konta w Banku Spółdzielczym.