Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Jest aż 509 placówek

Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Jest aż 509 placówek

Od stycznia przyszłego roku, czyli już za kilka tygodni, mają rozpocząć się szczepienia na COVID-19 w Polsce. Pojawia się więc wiele pytań. Kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić? Czy szczepienia będą płatne? Do jakich miejsc trzeba będzie zgłosić się na szczepienie?

 

Zdjęcie Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Jest aż 509 placówek #1

Trzy fazy szczepień

 Rząd zaplanował trzy fazy szczepień oraz wstępną fazę “0”. Na etapie “0” mają zostać zaszczepieni pracownicy placówek medycznych, zarówno personel medyczny jak i niemedyczny (np. pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych).  

 W trakcie “Etapu 1” zaszczepieni zostaną wszyscy chętni, którzy pracują w MOPS-ach, DPS-ach, mieszkańcy domów opieki, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe i wojska obrony terytorialnej.

 Na “Etapie 2” do szczepień mogą zgłosić się osoby pracujące w sektorze edukacji,  transportu publicznego, urzędnicy, pozostała część zatrudnionych w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz osoby z chorobami przewlekłymi potwierdzonymi skierowaniem.

 

Lista chorób przewlekłych:

nowotwory,

choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, choroby naczyń mózgowych /udar mózgu),

 ⦁ cukrzyca,

otyłość,

osteoporoza,

padaczka,

⦁ przewlekłe choroby nerek

choroby układu oddechowego (astma, POChP/przewlekła obturacyjna choroba płuc),

⦁ zakażenie wirusem HIV/AIDS,

choroby autoimmunologiczne (choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, autoimmunologiczne metaplastyczne zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba Addisona, cukrzyca typu 1, miastenia, pęcherzyca zwykła, stwardnienie rozsiane, bielactwo, zespół Goodpasture’a, pierwotna marskość żółciowa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół Sjogrena, zapalenie skórno-mięśniowe, twardzina układowa (sklerodermia), łuszczyca, choroba Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń układowy rumieniowaty).

 

Zdjęcie Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Jest aż 509 placówek #2

“Etap 3” obejmuje szczepienie wszystkich chętnych powyżej 18. roku życia, poza kobietami w ciąży, alergikami i osobami, które mają wysoką gorączkę.

 SZCZEPIENIA BĘDĄ BEZPŁATNE I NIEOBOWIĄZKOWE 

Gdzie będą odbywać się szczepienia?

 Jak na razie przygotowanych jest 509 placówek w całej Polsce. Początkowo będą się w nich odbywać szczepienia pracowników sektora medycznego (faza “0”). Szczepienia będa przeprowadzane w szpitalach należących do sieci PZS (szpitale węzłowe), które znajdują się w każdym województwie. Jednak niektóre szpitale spoza sieci PZD zdecydowały się samodzielnie zaszczepić swój personel medyczny. 

 

Pełną listę placówek wykonujących szczepienia na COVID-19 znajdziesz TUTAJ w zkładce "Szpitale węzłowe". 

Agnieszka

true

Polecane