Skutki uboczne po szczepionce na COVID-19. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Patrycja
Zdrowie
12.03.2021 15:23
Skutki uboczne po szczepionce na COVID-19. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Skutki uboczne po przyjęciu szczepionki na COVID-19 mogą pojawić w ciągu 1-2 dni po otrzymaniu preparatu. Zazwyczaj u osób zaszczepionych pojawia się ból w miejscu wstrzyknięcia, ale może wystąpić także zmęczenie, nudności, bóle głowy i mięśni. Dowiedz się, w jakich przypadkach powinnaś zgłosić się do lekarza?

Zdjęcie Skutki uboczne po szczepionce na COVID-19. Kiedy zgłosić się do lekarza? #1

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Do tej pory w Polsce zaszczepiono 4,09 miliona osób, w tym 1,45 miliona osób zostało zaszczepionych pełną dawka preparatu. Aktualnie w Polsce dostępne są trzy rodzaje szczepionek na koronawirusa.

To preparaty firmy Pfizer i BioNTech oraz firmy Moderna, których skuteczność sięga 95%, a także szczepionka firmy AstraZeneca, której skuteczność wynosi do 82%.

Skutki uboczne po szczepionce na COVID-19

U niektórych osób po zaszczepieniu pojawiają się pewne skutki uboczne. Wynikają one z reakcji obronnej układu odpornościowego. Niektóre z nich są naturalną reakcją organizmu, ale niektóre wymagają kontaktu z lekarzem.

U osób zaszczepionych może wystąpić ogólne osłabienie organizmu, gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśni, mdłości oraz ból i zaczerwienienie ręki, w miejscu podania preparatu.

Zdjęcie Skutki uboczne po szczepionce na COVID-19. Kiedy zgłosić się do lekarza? #2

Jak długo utrzymują się skutki uboczne?

Skutki uboczne po przyjęciu szczepionki na COVID-19 mają łagodne lub umiarkowane nasilenie i zazwyczaj mijają w ciągu dwóch dni.

Jak złagodzić skutki uboczne szczepionki na COVID-19?

Jeśli skutki uboczne szczepionki na COVID-19 są uciążliwe, a my źle się czujemy, w celu poprawy samopoczucia, powinniśmy przyjąć jedne z następujących leków: paracetamol, ibuprofen, aspirynę lub leki antyhstaminiowe.

Zdjęcie Skutki uboczne po szczepionce na COVID-19. Kiedy zgłosić się do lekarza? #3

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Niektóre skutki uboczne po szczepionce na COVID-19 wymagają kontaktu z lekarzem. Należy to zrobić, gdy po 24 godzinach od wkłucia, zaobserwujemy, że zaczerwienienie lub tkliwość ręki są większe.

Jeśli takie objawy jak gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśni i uczucie ogólnego rozbicia nie zniknęły w ciągu kilku dni, również należy skontaktować się z lekarzem. Natomiast jeśli po podaniu szczepionki pojawi się silna reakcja alergiczna, powinniśmy zadzwonić na pogotowie. To może być groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Zdjęcie Skutki uboczne po szczepionce na COVID-19. Kiedy zgłosić się do lekarza? #4
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną