Obalamy mity i podajemy fakty na temat łupieżu!

Katarzyna

Zdrowie

14.12.2020 22:13

Obalamy mity i podajemy fakty na temat łupieżu!

Zapewne większość z nas zmagała się kiedyś z problemem łupieżu. Białe płatki na skórze głowy i we włosach nie wyglądają estetycznie, przez co nie czujemy się z tym komfortowo. Łupież może mieć kilka swoich przyczyn, dlatego warto przeanalizować wszystkie możliwości, aby kolejny raz już do niego nie dopuścić. W poniższym artykule poznacie fakty i mity na temat łupieżu i jego powstawania.

Zdjęcie Obalamy mity i podajemy fakty na temat łupieżu! #1

Problem na głowie 

Łupież to problem, który większość z nas wolałaby mieć szybko z głowy i t o dosłownie. Jest to choroba łatwa do zdiagnozowania, ponieważ trudno jej nie zauważyć. Białe płatki na włosach, szczególnie ciemnych, szybko rzucają się w oczy. Łupież może powstać z powodów kosmetycznych, wewnątrzustrojowych lub skórnych. Na temat łupieżu krąży wiele opinii, jednak nie wszystkie z nich są prawdziwe. Przeczytajcie poniższy artykuł, aby poznać prawdę o tym schorzeniu.

Mity na temat łupieżu

Drapanie się pomaga

Gdy mamy łupież to często odczuwamy uczucie swędzenia na skórze głowy, dlatego zaczynamy się drapać. Niestety takie zachowanie, zamiast przynieść ukojenie, tylko zaostrza problem. Skóra głowy staje się wtedy bardziej podrażniona, przez co dochodzi do osłabienia cebulek włosa i ich wypadania.

Brak higieny

Często uważa się, że łupież pojawia się u osób, które niespecjalnie dbają o swoją higienę osobistą. Może mieć to pośredni wpływ na pojawienie się łupieżu, jednak nie jest to bezpośrednia przyczyna jego powstawania. Czasami jego przyczyną mogą być źle dobrane kosmetyki, a nie ich nieużywanie.

Fakty na temat łupieżu

Zdjęcie Obalamy mity i podajemy fakty na temat łupieżu! #2

Mycie włosów w gorącej wodzie

Często przyczyny łupieżu doszukujemy się w złym sposobie pielęgnacji skóry głowy. Wiele osób uważa, że mycie głowy w zbyt gorącej wodzie jest przyczyną łupieżu i tu akurat mają rację. Zbyt gorąca woda powoduje, że zostaje zaburzona równowaga hydro-lipidowa skóry głowy. To powoduje, że naskórek szybciej się łuszczy, przez co powstaje łupież.

Spanie z mokrymi włosami

Czasami nie zawsze uda nam się umyć głowę na tyle wcześnie, aby jeszcze przed pójściem spać, zdążyła nam ona wyschnąć. W takim wypadku albo idziemy spać z mokrymi włosami, albo używamy suszarki do włosów, aby je mechanicznie wysuszyć. Chodzenie spać z mokrymi włosami powoduje, że na skórze głowy szybciej rozmnażają się grzyby, ponieważ wilgotność i ciepło to dwa czynniki, które są wręcz idealne dla ich namnażania.

"Choroba" całoroczna

Łupież nie jest chorobą sezonową i może nas „dopaść” zarówno latem, jak i zimą. Pojawienie się białych płatków na skórze głowy może być spowodowane błędami kosmetycznymi, jakie wykonujemy przy codziennej pielęgnacji. Nieodpowiednie używanie suchych szamponów, pianek czy innych kosmetyków może doprowadzić do jego powrotu. Łupież jest jednak często mylony z atopowym zapaleniem skóry, które występuje w okresie wiosny i zimy oraz łuszczycą. Jeśli łupież powraca, wtedy powinniśmy udać się do trychologa, który odpowiednio zdiagnozuje jego przyczynę.

Rodzaje łupieżu

Możemy wyróżnić trzy rodzaje łupieżu, który „nawiedza” naszą głowę. Są to:

-łupież klasyczny, które powstaje wtedy, gdy popełniamy błędy kosmetyczne  związane z codzienną pielęgnacją;

- łupież suchy, który najczęściej pojawia się podczas nadmiernego złuszczania się naskórka, które efektem są suche i białe łuski;

-łupież łojotokowy, który występuje, gdy na skórze powstaje stan zapalny, uporczywy świąd oraz silny łojotok, który powoduje, że płaty naskórka przylegają do skóry głowy.

Przyczyny łupieżu

Przyczyn łupieży może być kilka, przez co nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć tylko jednego „winnego”. Łupież może powstać w wyniku używania nieodpowiednich kosmetyków lub zbyt dużej ich ilości. Do łupieżu może doprowadzić również zbyt rzadkie mycie włosów, ponieważ zebrany na nich łój i obumarłe komórki nie są regularnie z nich usuwane.

Skóra głowy nie powinna być też zbytnio obciążana przez nadmierne używanie kosmetyków do stylizacji czy modelowania włosów. Jeśli dokładnie nie zmyjemy ze skóry głowy takich kosmetyków, to ich „nawarstwianie” może doprowadzić do pojawienia się łupieżu. Alergie na niektóre składniki kosmetyków czy farb do włosów, również mogą przyczynić się do pojawienia się białych płatków na włosach. Zła dieta, nadużywanie alkoholu, długi i częsty kontakt z materiałami sztucznymi też może być przyczyną łupieżu. Nadmierne używanie szamponu przeciwłupieżowego też może nas doprowadzić do pojawienia się łupieżu. Skóra głowy jest wtedy zbyt dobrze oczyszczana, co nie jest dla niej zdrowe.

Zdjęcie Obalamy mity i podajemy fakty na temat łupieżu! #3

Sposoby na łupież

Aby pozbyć się tego przykrego problemu możemy udać się do trychologa, który rozpozna, co jest jego przyczyną i wypisze odpowiednie kosmetyki, czy leki, które przywrócą równowagę skórze głowy. Czasami wystarczy zmiana szamponu, aby pozbyć się tego problemu. Warto postawiać wtedy na szampon nawilżający, ale nie natłuszczający.

Można zastosować terapię przeciwłupieżową, podczas której powinno używać się odpowiednich mask, szamponów i płynów, które mają działanie przeciwłupieżowe. Tego niechcianego problemu możemy pozbyć się również domowymi sposobami, czyli płukanką z cytryny lub ziół. Przeciwłupieżowo działają m.in. łopian, pokrzywa, brzoza czy czarna rzepa. Dieta natomiast powinna być bogata w cynk, kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B.