Jak wybrać skuteczny, ale bezpieczny płyn do dezynfekcji?

Patrycja

Zdrowie

14.12.2020 16:29

Jak wybrać skuteczny, ale bezpieczny płyn do dezynfekcji?

Używanie środków do dezynfekcji na każdym kroku nie chce odejść w niepamięć. Wydaje się, że tego typu preparaty rozgościły się w naszym życiu i jeszcze przez jakiś czas będą nam bliskie. W związku z tym warto dobierać je nie tylko na podstawie skuteczności, ale także bezpieczeństwa.

Zdjęcie Jak wybrać skuteczny, ale bezpieczny płyn do dezynfekcji? #1

 

Z powodu pandemii środki do dezynfekcji są powszechnie używane. Preparaty służą nam do dezynfekcji powierzchni,  telefonów, klamek i oczywiście dłoni. Ponieważ mają one kontakt z naszą skórą musimy wiedzieć, że nie wszystkie są dla niej obojętne. Podobnie sprawa ma się z patogenami – nie wszystkie środki są równie skuteczne.  Świadomy wybór preparatu do dezynfekcji jest więc kluczowy.

 

Skuteczność

Preparaty do dezynfekcji występują w wielu formach i mają różne składy. Ich rolą jest unieszkodliwienie patogenów. Tylko kilka substancji rozbija osłonki lipidowe drobnoustrojów, powodując ich zabicie lub zniszczenie. Są nimi chlor, alkohol izopropylowy i etanol.

W przypadku etanolu istotne jest jego stężenie, to na poziomie 70% jest najskuteczniejsze. Jednak wszystkie preparaty, których stężenie przekracza 50%, będą skuteczne, dopiero płyny o stężeniu alkoholu poniżej 50% są mniej skuteczne. Płyny do dezynfekcji zawierające etanol możemy stosować do dezynfekcji dłoni, jak i powierzchni.

Co jest istotne przy wyborze?

Czas działania

Preparaty dezynfekujące potrzebują dłuższego kontaktu ze skórą, by usunąć bardziej oporne wirusy i bakterie. Środkiem przedłużającym utrzymywanie się płynu na skórze jest gliceryna. Dzięki niej preparat jest skuteczniejszy.

Spektrum działania

Nie wszystkie preparaty działają na wszystkie drobnoustroje. Ponieważ obecnie używamy tego typu środków z uwagi na możliwy kontakt z wirusem Covid-19, zwróćmy uwagę czy faktycznie na niego działają. Szeroką skuteczność przeciwbakteryjną i przeciwwirusową (w tym Covid-19) wykazują preparaty na bazie etanolu.

Bezpieczeństwo

Zarówno chlor, jak i alkohol izopropylowy są szkodliwe dla zdrowia. Związki chloru przenikają przez skórę, wpływając na układ nerwowy, a alkohol izopropylowy podrażnia układ oddechowy i spojówki. Wybierając preparat do dezynfekcji najlepiej skupić się na środkach opartych na etanolu.

Zdjęcie Jak wybrać skuteczny, ale bezpieczny płyn do dezynfekcji? #2

Pielęgnacja

Częste stosowanie środków odkażających powoduje przesuszenie naszej skóry. Dlatego preparat przeznaczony do dezynfekcji dłoni musi zawierać substancje chroniące skórę przed wysuszeniem. Najlepsze dodatki do etanolu i wody to gliceryna, aloes i naturalne oleje. Ich obecność nie tylko zabezpiecza naszą skórę, ale także przedłuża czas utrzymania się alkoholu, a co za tym idzie jego skuteczność.

Przeznaczenie

Podobnie jak nie każdy preparat nadaje się do kontaktu ze skórą, nie każdy nadaje się do wszystkich powierzchni. Z uwagi na silne działanie, chloru nie powinnyśmy stosować na innych powierzchniach niż ceramika sanitarna. Preparaty z alkoholem izopropylowym nie mogą mieć kontaktu z powierzchniami i przedmiotami przeznaczonymi do przygotowywania posiłków. Tu po raz kolejny najlepiej sprawdzą się preparaty na bazie etanolu.

Ważne

Nawet jeśli wybierzemy najlepsze możliwy preparat do dezynfekcji, pamiętajmy o konieczności stosowania kremów do rąk. Częste mycie i dezynfekowanie dłoni niszczy barierę lipidową naskórka, co ułatwia bakteriom i wirusom, przedostanie się do organizmu i zainfekowanie go. Bardzo ważny jest, aby pomóc skórze w jej odbudwie.