Dowiedz się, czym jest błonnik, w jakich produktach można go znaleźć i gdzie jest go najwięcej. Poznaj jego właściwości i wpływ na organizm. Na co pomaga błonnik i dlaczego warto włączyć go do codziennej diety?
Czym jest błonnik?
Błonnik to substancja pochodzenia roślinnego, włókno pokarmowe, które nie ulega trawieniu w organizmie. Choć błonnik pokarmowy nie dostarcza substancji odżywczych, nie jest wchłaniany i przyjmowany przez organizm, to jest niezbędny w żywieniu i pełni wiele ważnych zadań.
W jakich produktach znajduje się błonnik?
Błonnik znajdziemy przede wszystkim w owocach, warzywach i produktach zbożowych. Mnóstwo błonnika znajduje się w siemieniu lnianym (27,3/100g), a jeszcze więcej w ziarnach chia (3 łyżki ziaren dziennie zaspokaja potrzeby dorosłego człowieka).
Pieczywo pełnoziarniste zawiera 6 g błonnika w 100 g chleba, płatki żytnie ( 11 g/100g), ziarna słonecznika (8,6 g/100 g), pestki dyni (6g/100g). Wśród owoców najwięcej błonnika znajduje się w porzeczkach, malinach, suszonych śliwkach, morelach i figach.
Zapotrzebowanie organizmu na błonnik
Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają, by dzienne spożycie błonnika wynosiło około 20–40 gramów. Nie można jeść go bez ograniczeń. Niedobór błonnika w diecie jest szkodliwy, ale także jego nadmiar negatywnie wpływa na zdrowie.
Nie należy go przekraczać, ponieważ może to prowadzić do niedoborów składników mineralnych: wapnia, cynku i żelaza, słabszego wchłaniania witamin, tłuszczów, pojawienia się wzdęć i zaparć oraz podrażnienia jelit.
Właściwości błonnika
Błonnik pełni wiele ważnych funkcji w organizmie: przede wszystkim korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego: usprawnia pracę jelit, zapobiega wzdęciom, zaparciom i umożliwia regularne wypróżnianie się. Oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii.
Na co jeszcze pomaga błonnik?
Błonnik wspomaga odchudzanie, wchłania wodę, wywołuje uczucie sytości. Poza tym pobudza wydzielanie śliny, chroniąc żeby przed próchnicą oraz wydzielanie soków żołądkowych.
Oprócz tego błonnik obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i miażdżycy. Obniża poziom glukozy, chroni przed cukrzycą. Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego, żołądka, a nawet raka piersi.