Błonnik i jego wpływ na organizm

Patrycja

Dieta i żywienie

17.12.2020 14:38

Błonnik i jego wpływ na organizm

Dowiedz się, czym jest błonnik, w jakich produktach można go znaleźć i gdzie jest go najwięcej. Poznaj jego właściwości i wpływ na organizm. Na co pomaga błonnik i dlaczego warto włączyć go do codziennej diety?

Zdjęcie Błonnik i jego wpływ na organizm #1

Czym jest błonnik?

Błonnik to substancja pochodzenia roślinnego, włókno pokarmowe, które nie ulega trawieniu w organizmie. Choć błonnik pokarmowy nie dostarcza substancji odżywczych, nie jest wchłaniany i przyjmowany przez organizm, to jest niezbędny w żywieniu i pełni wiele ważnych zadań.

W jakich produktach znajduje się błonnik?

Błonnik znajdziemy przede wszystkim w owocach, warzywach i produktach zbożowych. Mnóstwo błonnika znajduje się w siemieniu lnianym (27,3/100g), a jeszcze więcej w ziarnach chia (3 łyżki ziaren dziennie zaspokaja potrzeby dorosłego człowieka).

Pieczywo pełnoziarniste zawiera 6 g błonnika w 100 g chleba, płatki żytnie ( 11 g/100g), ziarna słonecznika (8,6 g/100 g), pestki dyni (6g/100g). Wśród owoców najwięcej błonnika znajduje się w porzeczkach, malinach, suszonych śliwkach, morelach i figach.

Zdjęcie Błonnik i jego wpływ na organizm #2

Zapotrzebowanie organizmu na błonnik

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają, by dzienne spożycie błonnika wynosiło około 20–40 gramów. Nie można jeść go bez ograniczeń. Niedobór błonnika w diecie jest szkodliwy, ale także jego nadmiar negatywnie wpływa na zdrowie.

Nie należy go przekraczać, ponieważ może to prowadzić do niedoborów składników mineralnych: wapnia, cynku i żelaza, słabszego wchłaniania witamin, tłuszczów, pojawienia się wzdęć i zaparć oraz podrażnienia jelit.

Właściwości błonnika

Błonnik pełni wiele ważnych funkcji w organizmie: przede wszystkim korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego: usprawnia pracę jelit, zapobiega wzdęciom, zaparciom i umożliwia regularne wypróżnianie się. Oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii.

Zdjęcie Błonnik i jego wpływ na organizm #3

Na co jeszcze pomaga błonnik?

Błonnik wspomaga odchudzanie, wchłania wodę, wywołuje uczucie sytości. Poza tym pobudza wydzielanie śliny, chroniąc żeby przed próchnicą oraz wydzielanie soków żołądkowych.

Oprócz tego błonnik obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i miażdżycy. Obniża poziom glukozy, chroni przed cukrzycą. Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego, żołądka, a nawet raka piersi.