Kalendarzyk małżeński to jedna z naturalnych metod planowania rodziny i zapobiegania ciąży. Dowiedz się na czym polega ta metoda, czy jest skuteczna i kto może ją stosować. Poznaj wady i zalety!
Kalendarzyk małżeński- co to jest?
Kalendarzyk małżeński, inaczej nazywany metodą rytmu lub Ogino-Knausa, to jeden z naturalnych sposobów planowania rodziny i zapobiegania ciąży. Polega na obserwacji cyklu miesiączkowego kobiety i określeniu za jego pomocą dni płodnych i niepłodnych. To jedna z najstarszych i najbardziej popularnych metod, po którą sięga wiele osób ze względu na swoje przekonania religijne lub niechęć do innych form antykoncepcji.
Kalendarzyk małżeński- na czym polega?
Metoda kalendarzyka małżeńskiego opiera się na codziennej obserwacji cyklu miesięcznego i skrupulatnego notowaniu jego objawów. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyliczymy średnią długość cyklu i przewiedzieć, kiedy występują dni płodne i niepłodne. To pomoże w zaplanowaniu ciąży lub uniknięcia ewentualnego potomstwa.
Metody prowadzenia kalendarzyka:
- testy owulacyjne- działają jak testy ciążowe, ich zadaniem jest precyzyjne określenie dni płodnych
- kalkulator dni płodnych- na podstawie długości cyklu szacuje się spodziewany termin owulacji
- metoda termiczna (Holta)- codzienne mierzenie temperatury w pochwie
- metoda obserwacji śluzu (Billingsów)- codzienne sprawdzanie koloru i konsystencji śluzu szyjkowego.
- metoda objawowo-termiczna- to połączenie wszystkich metod: mierzeniu temperatury przy jednoczesnym obserwowaniu śluzu i pozostałych objawów
Kalendarzyk małżeński- dla kogo?
Ta metoda najlepiej sprawdza się u kobiet, które miesiączkują regularnie, a średnia długość ich cyklu wynosi 27 do 29 dni. Należy pamiętać o tym, że metoda ta wymaga regularnej i skrupulatnej obserwacji cyklu i notowania jego przebiegu. Dowiedz się, jakie są wady i zalety tej metody.
Kalendarzyk małżeński- wady:
- Niska skuteczność metody- wskaźnik Pearla wynosi 15-35
- Konieczność regularnej i skrupulatnej obserwacji cyklu miesiączkowego
- Wahania cyklu spowodowane wieloma czynnikami: przeziębienie, zakłócony rytm dnia i nocy, bezsenność
- Nie sprawdza się u kobiet które mają nieregularne cykle
- Stosowanie kalendarzyka zaleca się dopiero po kilku miesiącach obserwacji cyklu
Kalendarzyk małżeński- zalety:
- Metoda całkowicie naturalna, nie wpływa na zdrowie kobiety
- Stosują ją osoby, których przekonania religijne lub zdrowie nie pozwalają na inne formy antykoncepcji
- Metoda darmowa
- Metoda dla par, które chcą powiększyć rodzinę, pozwala wyznaczać dni płodne, niepłodne i zaplanowanie daty poczęcia oraz ciąży
Wady i zalety tej metody:
Kalendarzyk małżeński uznawany jest raczej za jedną z naturalnych metod planowania rodziny, niż zapobiegania ciąży. Ze względu na niską skuteczność, nie jest polecany jako jedyna metoda antykoncepcji. Chętnie stosują go kobiety, które mają przeciwwskazania medyczne lub ich religijne przekonania nie pozwalają na stosowanie innych metod zapobiegania ciąży.