Gdzie i jak zaszczepić się na grypę? W Polsce już dostępne szczepionki

Gdzie i jak zaszczepić się na grypę? W Polsce już dostępne szczepionki

Jesień to złote liście i kasztany, ale także sezon na grypę. Chorobę bardzo łatwo załapać i wiele osób męczy się już teraz. Czy warto się zaszczepić na grupę? Czy szczepionka działa? Gdzie ją kupić?

Zdjęcie Gdzie i jak zaszczepić się na grypę? W Polsce już dostępne szczepionki #1

W Polsce dostępna jest już pierwsza partia szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020. Czas produkcji szczepionek to około 6 miesięcy. Rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące szczepów, które wchodzą w skład szczepionek, ukazały się aż o miesiąc później niż w ubiegłych latach.

Szczepionkę przeciw grupie można przyjmować w całym sezonie chorobowym, a więc także w grudniu czy marcu.

Następne partie szczepionek powinny sukcesywnie pojawiać się w aptekach.

Jak się zaczepić?

  1. Na początek udajemy się do lekarza rodzinnego. Jeśli nie zobaczy on przeciwwskazań, wypisze receptę na szczepionkę, do realizacji w aptece. Można również od razu poprosić o zlecenie wykonania szczepienia przez pielęgniarkę.
  2. Udajemy się z receptą do apteki, dokonujemy zakupu. Należy pamiętać, że transport preparatu jest bardzo ważny. Zaleca się przewozić go w specjalnej termicznej torebce, którą również można nabyć w aptece.
  3. Szczepienie jest domięśniowe, może je wykonać pielęgniarka w przechodni. Warto mieć przy sobie zlecenie na wykonanie szczepienia.
  4. Sezon nie ma znaczenia, można szczepić się w dowolnym czasie.
  5. Szczepionka w czasie 7 dni sprawi, że nasze ciało będzie produkować przeciwciała, których poziom wzrasta wraz z upływem czasu.

Zdjęcie Gdzie i jak zaszczepić się na grypę? W Polsce już dostępne szczepionki #2

Dla kogo szczepienie?

Właściwie dla każdego, kto chce zapobiec zachorowaniu na grypę. W szczególności zaleca się szczepić dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia. Szczepić się powinni także starsi, osoby, które mają problemy ze zdrowiem, osoby o obniżonej odporności, chorzy na astmę lub cukrzycę i kobiety w ciąży.

Szczepione powinny być także osoby, które ryzykują przeniesieniem grypy na dużą liczbę ludzi. Np. personel medyczny, nauczyciele, pracownicy handlu i transportu.

Kto nie może być zaszczepiony?

Z całą pewnością, sczepieniem nie powinny ryzykować osoby, które wykazują reakcję alergiczne na którykolwiek ze składników szczepionki.

Czy szczepionka działa?

Zgodnie z badaniami skuteczność szczepień wynosi od 70% do 90% u ludzi zdrowych poniżej 65 roku życia oraz od 50% do 70% w grupach podwyższonego ryzyka.

Czy warto się szczepić?

W raportach opublikowanych przez Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego do 15 września 2019 roku liczba zachorowań na grupę wynosiła 4,471 mln osób, z czego 150 osób w Polsce zmarło z powodu powikłań.

Elżbieta

true

Polecane