Po czym poznać naderwany mięsień?

Po czym poznać naderwany mięsień?

Naderwany mięsień to kontuzja, która często przytrafia się sportowcom. Wywołuje ona duży ból i wymaga czasowego zaprzestania treningów. Aby można było do nich powrócić, należy rozpocząć kuracje pozwalającą mięśniom wrócić do sprawności. Zanim jednak wdroży się terapię, trzeba ustalić, jaki jest obszar kontuzji. Zobacz, jak rozpoznać naderwany mięsień. 

Nadwyrężony a naderwany mięsień – różnice

Naderwanie mięśnia to niezwykle bolesna kontuzja. Zazwyczaj dotyka mięśni dwustawowych, czyli tych z dużą ilością włókien szybkokurczliwych. Kontuzje najczęściej diagnozuje się w przypadku mięśnia dwugłowego uda oraz mięśni brzuchatego łydki. Częste są też urazy naderwania mięśnia dwugłowego ramienia.

W trakcie naderwania mięśnia dochodzi do uszkodzenia i zerwania dużej liczby włókien mięśniowych. O naderwaniu mięśnia możemy mówić, jeśli przerwanych zostało więcej niż 5% mięśni. W przypadku, gdy dochodzi do zerwania mniejszej ilości włókien mięśniowych, to lekarz diagnozuje rozerwanie mięśni. Kontuzje można też rozpoznać po charakterystycznych symptomach. Jako objawy naderwania mięśni wymienia się;

  • stan zapalny, któremu towarzyszy ocieplenie skóry w miejscu urazy,
  • obrzęk z zasinieniem,
  • nagły i kłujący ból, który nasila się przy każdej próbie kontaktu,
  • spadek siły mięśniowej,
  • częste, bolesne i mimowolne skurcze mięśni,
  • zgrubienia włókien mięśniowych szczególnie w uszkodzonym mięśniu,
  • nerwobóle, tkliwość,

W przypadku, gdy do naderwania mięśni dochodzi w obszarze kończyn dolnych, to pojawia się również ograniczenie ruchomości.

Przyczyny naderwania mięśni

Przyczyny naderwania mięśni w większości to kontuzji są błahe.  Brak rozgrzewki przed treningiem, niedopasowane ćwiczenia, przetrenowanie – wszystko to naraża sportowca na naderwanie mięśni. Jako podłoże kontuzji wymienia się też nagły wysiłek fizyczny np. podniesienie czegoś ciężkiego. Warto też zaznaczyć, że na ten typ kontuzji narażeni są nie tylko sportowcy. Naderwanie mięśni często diagnozowane jest u przedstawicieli grup zawodowych, którzy w pracy stale wykonują jeden i ten sam ruch. Do takich zawodów należą np. fryzjerzy, informatycy, pisarze, malarze.

Jak leczyć naderwany mięsień?

Zauważając u siebie objawy naderwania mięśnia, konieczna jest wizyta u lekarza. Jej celem jest potwierdzenie diagnozy oraz określenie zakresu urazu. Pomoże to ustalić zasady dalszego leczenia. W diagnostyce naderwanego mięśnia stosuje się badanie fizykalne, RTG, USG oraz rezonans magnetyczny. Jeśli po urazie powstanie duży krwiak konieczne jest wykonanie USG mięśnia metodą Dopplera.

Zanim dotrze się do lekarza, do bolącego miejsca można przyłożyć zimny okład, wcześniej zabezpieczając skórę kawałkiem cienkiego materiału. Zimne kompresy pozwalają zmniejszyć obrzęk naderwanego mięśnia. Jeśli uraz nie będzie zbyt duży, a dolegliwości bólowe zaczynają szybko mijać, to wystarczy zastosować plastry Itami, które działają przeciwbólowe lub inne preparaty o tych właściwościach wskazane przez lekarza. Konieczne jest także zrezygnowanie z treningów przynajmniej przez kilka dni. Pozwoli to mięśniowi zregenerować się. Jeśli do czynienia mamy z rozleglejszym i poważniejszym urazem, trzeba liczyć się z tym, że kuracja potrwa nawet do kilku tygodni. W jej ramach wykorzystywane są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także sięga się po stabilizatory, miejscowe maści, taping, masaże tkanki bliznowatej i tkanek miękkich. Przy naderwaniu mięśnia zastosowanie ma również fizykoterapia, w postaci ultradźwięków, fonoferezy, laseroterapii, magnetoterapii, hydroterapii oraz krioterapii. W czasie rekonwalescencji pacjent powinien ograniczyć treningi i wykonywać ćwiczenia zalecane przez specjalistę.

Ile trwa naderwanie mięśnia?

Czas trwania leczenia naderwania mięśnia zależy od siły i rodzaju uszkodzenia włókien oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Standardowo do ustąpienia najbardziej dotkliwych objawów naderwania mięśnia dochodzi po 3-5 dniach. Powrót do pełnej sprawności może jednak trwać od 2 tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Warto mieć na uwadze, aby przez cały okres rehabilitacji stosować się do zaleceń fizjoterapeuty i lekarza. Brak skutecznej kuracji może doprowadzić do powikłań po naderwaniu mięśnia. Do takich należy przede wszystkim uszkodzenie włókien mięśniowych.

Itami® 140 mg, plaster leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: każdy plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego (Diclofenacum natricum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: plaster leczniczy. Itami® to białe plastry samoprzylepne o wymiarach 10x14 cm, których jedna strona jest wykonana z włókniny, natomiast druga z papieru. Wskazania do stosowania: leczenie krótkotrwałe (nie dłużej niż 7 dni). Miejscowe, krótkotrwałe i objawowe leczenie bólu u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat w przypadku ostrych nadwyrężeń, zwichnięć czy siniaków kończyn, powstałych w wyniku tępych urazów, np. urazów sportowych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL; u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u pacjentów, u których podczas przyjmowania kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ wystąpił atak astmy, pokrzywka lub ostry nieżyt nosa; u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy; stosowanie na uszkodzoną skórę, niezależnie od rodzaju zmiany: wysiękowe zapalenie skóry, wysypki, zmiany zakażone, oparzenia lub rany; ostatni trymestr ciąży. Podmiot odpowiedzialny posiadający zezwolenie na dopuszczenie do obrotu: Fidia Farmaceutici S.p.A., Via Ponte della Fabbrica, 3/A, 35031 Abano, Terme (Padova), Włochy. Informacji udziela: STADA Poland Sp. z o.o., Al. 3 Maja 6, 05-501 Piaseczno, Polska; Tel. +48 22 737 79 20, Fax +48 22 750 38 82.

ITA/69/19/07.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Agnieszka

true

Polecane